Elon Musk’tan twitter ifşalarına devam… ABD hükümeti sansür için Twitter’a milyonlarca dolar ödemiş

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, ABD hükümetinin "halktan gelen bilgileri sansürlemek için" Twitter'a milyonlarca dolar ödediğini belirtti. Bir gazetecinin paylaşımlarında ise ABD'nin Orta Doğu başta olmak üzere askeri operasyonlar yaptığı bölgelerde propaganda amaçlı kullanılan twitter hesaplarının kurum tarafından kollandığı belirtildi.

featured
Twitter’ın yeni patronu Elon Musk, eski yönetimin icraatlarını ifşa ettiği açıklamalarıyla gündem oluşturmaya devam ediyor.

Musk, Twitter’daki son paylaşımında, yaklaşık iki haftadır Twitter Dosyaları adıyla yaptığı ifşaatlar çerçevesinde, “Hükümet, halktan gelen bilgileri sansürlemek için Twitter’a milyonlarca dolar ödedi.” ifadelerini kullandı.

Twitter Dosyaları 7. bölümde yer alan bilgiye göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri, “sansür ve diğer taleplerinin karşılanması için” Twitter personeli ve diğer sosyal medya platformlarındaki çalışanların milyonlarca dolar tutarındaki fazla mesai ücretlerini karşıladı.

Michael Shellenberger isimli bağımsız gazeteci Musk’ın yeniden paylaşım yaptığı tweet serisinde, “FBI’ın, etki kampanyası için fazla mesai yapan personel için Twitter’a milyonlarca dolar ödemesi gerçeği.” ifadesine yer vermiş ve gizli servisin kuruma 2019’dan 2021’e kadar 3 milyon 415 bin 323 dolar ödeme yaptığını belgeleyen kurum içi yazışmanın ekran görüntüsünü paylaşmıştı.

Musk, bir takipçisinin, “Hükümet demek ki Twitter’a insanları sansürlemesi için para ödüyormuş.” şeklindeki paylaşımına, “Sadece Twitter’a değil, diğer sosyal medya şirketlerine de.” yanıtını verdi.

Elon Musk diğer bir paylaşımında ise Temsilciler Meclisi İstihbarat Başkanı Adam Schiff’e, “Meclis İstihbarat Başkanı olarak, ABD Anayasasını doğrudan ihlal eden gizli eyalet sansürünü onayladınız mı?” sorusunu yöneltti.

ABD gazetelerini de hedefine koyan Musk, “Gazeteler sadece internette arama yapar ve bunu basar.” diye yazdı.

FBI, HUNTER BİDEN KONUSUNDA TWİTTER’A BASKI YAPTI

Elon Musk’ın reteweet yaptığı bağımsız gazeteci Michael Shellenberger, Twitter Dosyaları 7. Kısım’da, FBI San Francisco Özel Ajanı Elvis Chan’ın, Twitter yöneticileri üzerinde baskı kurarak ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden dosyası başta olmak üzere bazı konularda yönlendirme yapmaya çalıştığı şeklinde paylaşımlarda bulundu.

Shellenberger, tweet serisinde, “2020’nin tamamı boyunca, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) ve diğer kolluk kuvvetleri, Yoel Roth’u Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili raporları bir Rus ‘hackleme ve sızdırma’ operasyonu olduğu gerekçesiyle reddetmesi için defalarca hazırladı.” ifadesini kullandı.

FBI ve benzer istihbarat çevrelerinin veri paylaşımı yönündeki baskılarına Twitter yöneticisi Roth’un direnmeye çalıştığını belirten Shellenberger, başka bir Twitter yöneticisinin “istihbarat topluluğunun şirketin daha fazla bilgi paylaşmasını istediğini” belirten bir e-posta yazışmasının ekran görüntüsüne yer verdi.

Belgeler, New York Post’un, Hunter Biden’ın şüpheli denizaşırı iş anlaşmalarıyla ilgili 14 Ekim 2020 tarihli makalesini yayınlamasından saatler önce bir FBI ajanının Roth ile temasa geçtiğini gösterirken, Twitter’ın söz konusu makaleye kısıtlama uygulaması konusunda ipuçlarını ortaya koydu.

Shellenberger, 13 Ekim 2020 gecesi özel bir tek yönlü iletişim kanalı aracılığıyla Twitter yöneticisi Yoel Roth’a ve en az bir kişiye 10 belge göndererek, Roth ve meslektaşlarından belgeleri aldıklarını doğrulamalarını istediği bir belgeyi paylaştı.

Michael Shellenberger, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in bir defasında FBI’ın Facebook’la iletişime geçerek 2022 seçimleri öncesinde “Rus propagandası” konusunda uyarıda bulunduğunu söylediği videoyu da paylaştı.

HUNTER BIDEN KONUSUNDA YABANCI NÜFUSA DAİR KANIT İSTEDİ

Bağımsız gazeteci Michael Shellenberger, ifşa serisinde, Hunter Biden’ın yurt dışı ticari ilişkilerinin ifşa edilmesine yol açan dizüstü bilgisayarındaki bilgilerin ele geçirilmesiyle ilgili Twitter’dan defalarca yabancıların müdahalesi konusunda delil istediğini ifade etti.

Twitter Dosyaları 7. Kısım paylaşımlarında, Twitter yöneticilerinin “defalarca” platformda “çok az” Rus faaliyeti olduğunu belirttiklerine dikkati çekildi.

Gazeteci, Twitter yöneticilerinin yasal yollar dışında paylaşmayacaklarını söyledikleri bazı bilgileri FBI yetkililerinin ısrarla istemeye devam ettiklerini vurguladı.

Shellenberger, FBI görevlisi Chan’ın Temmuz 2020’de, yaklaşan seçimlere yönelik tehditler hakkında bilgi paylaşabilmesi için Twitter yöneticileri için geçici olarak “Çok Gizli” güvenlik izinleri ayarladığını ortaya koyan e-postaya da delil olarak yer verdi.

Elon Musk son iki haftadır, Twitter’in kurum içi belgeleri araştıran ve Twitter’da paylaşan bir grup gazetecinin bu ifşalarını destekliyor.

PENTAGON HESAPLARINA TWİTTER KORUMASI

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın şirket eski yönetiminin uygulamalarına yönelik yaptığı sekizinci ifşaatında, Twitter’ın ABD ordusunun talebi üzerine Orta Doğu’daki psikolojik harp operasyonları hesaplarına dahili koruma sağladığı ve bunlara onaylı hesap (mavi tik) özelliği verdiği ortaya çıktı.

Musk, yaklaşık iki haftadır Twitter Dosyaları adıyla sürdürdüğü ifşaatların 8’incisini Intercept haber sitesinin muhabiri Lee Fang üzerinden yaptı.

Fang, Twitter hesabından yaptığı paylaşım dizisinde, Twitter ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) arasında CENTCOM’un psikolojik harekatlarının parçası olan hesapların şikayet gibi durumlara karşı koruma listesine (beyaz liste) alınmasını ve bu hesaplara onaylı hesap işareti verilmesine ilişkin yazışmaları ifşa etti.

Twitter yöneticilerinin yıllarca şirketin platformunda hükümet destekli gizli propaganda kampanyalarını tespit etmek ve engellemek için çaba sarf ettiğini iddia ettiğini ancak perde arkasında, şirketin ABD ordusunun talebi üzerine bazı psikolojik harekat hesaplarını beyaz listeye alarak dahili koruma sağladığını yazan Fang, CENTCOM’un, Yemen, Suriye, Irak, Kuveyt ve Orta Doğu’nun genelinde insanların fikirlerini şekillendirmek için üretilen içerikleri yaymak için Twitter’ın korumaya aldığı bu hesapları kullandığını kaydetti.

Fang, CENTCOM’un önce bu hesaplarla doğrudan bağlantısını kamuya açık bir şekilde gösterdiğini ancak zamanla taktik değiştirerek bu hesaplarla ilişkisini gizlemeye başladığını aktardı.

Bunun platformu doğrudan suistimal etme anlamına gelen bir hareket olduğu halde Twitter’ın bu hesaplara hiçbir şekilde müdahale etmediğini belirten Fang, Twitter ile ABD ordusu ilişkisinin 5 yıl öncesine gittiğini yazdı.

Fang’ın paylaştığı CENTCOM’da görevli Nathaniel Kahler’a ait, 26 Temmuz 2017 tarihli yazışmada, Kahler şirketin kamu politikası ekibinden bir yetkiliye “ABD’nin belirli mesajları daha güçlü yaymak için kullandığı” bir Arapça hesap listesini ileterek bunlardan birine “onaylı hesap işareti” verilmesini ve diğer hesaplara ise “beyaz liste” olarak bilinen şikayet ve siber müdahalelere karşı koruma sağlaması talebinde bulunuyor.

Kahler, Twitter yetkilisine “Hashtag’leri endekslemeyen bazı hesaplarımız var – belki de bot olarak işaretlendiler. Bunlardan birkaçı gerçek bir takipçi kitlesi oluşturdu ve şimdi bunları kurtarmayı umuyoruz.” diye yazdı.

CENTCOM görevlisi, gerekirse CENTCOM ve Özel Kuvvetler Komutanlığından ek evrak getirebileceğini iletti.

Fang, o dönemde Twitter’ın IŞİD ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren diğer terör örgütleriyle ilgili kötü niyetli faaliyetleri tespit etmeyi amaçlayan genişletilmiş bir kötüye kullanım tespit sistemi oluşturduğunu ve bunun dolaylı bir sonucu olarak ABD ordusu tarafından kontrol edilen ve terör yanlısı gruplarla sık sık angaje olan hesapların otomatik olarak “spam” olarak işaretlendiğini kaydetti.

Fang, Kahler’in o yazışmadan sonra aynı gün ilettiği bir e-mailde 52 hesabı içeren bir tablo gönderdiğini, Yemen’deki ABD dron saldırılarıyla ilgili açıklamaları yaymak için kullanılan “@yemencurrent” hesabı da dahil olmak üzere altı hesap için öncelikli hizmet istediğini belirtti.

O sırada askıya alınmış olan “@yemencurrent” hesabının ABD dron saldırılarının “doğru” olduğunu ve sivilleri değil teröristleri öldürdüğünü vurguladığını ifade eden Fang, paylaşımında, listedeki diğer hesapların, Suriye’de ABD destekli YPG/PKK terör örgütünün tanıtımına ve Irak’ta İran karşıtı mesajlara odaklandığına yer verdi.

Fang, başka bir hesabın ise hesap Kuveyt’teki yasal konuları gündeme taşıdığını paylaştı.

CENTCOM’un Yemen’de “@dala2el” adlı hesabı Suriye yönetimine yönelik paylaşımlarda kullanmaya başladığı sırada, komutanlığın talebi üzerine Twitter’ın bu hesaplara daha önce uygulanmamış bir koruma ve muafiyet etiketi eklediğini ifşa eden Fang, böylece bu hesaplara spam veya kötüye kullanıma karşı bot hesaplara uygulanan askıya alma veya görünürlüğünü azaltmaya yarayan bir otomasyona karşı koruma sağlandığını ifade etti.

Fang, CENTCOM bağlantılı hesapların genellikle ABD’nin Orta Doğu’daki faaliyetlerini destekleyen ve İran karşıtı karalama kampanyalarına katıldığını yazdı.

Pentagon’un bu geniş faaliyetinden Twitter’ın üst yönetiminin de haberdar olduğunu belirten Fang, Twitter’dan Lisa Roman adlı bir yetkilinin bir Pentagon yetkilisine gönderdiği e-maili paylaştı.

Paylaşımda, Twitter yetkilisi Pentagon yetkilisine, bir tablo göndererek bu tabloda yer alan hesapların ABD ordusu ile ilişkisini teyit edemediklerini ve bu hesaplar için teyit talebinde bulunduğunu yazdı.

Fang, bu hesapların birçoğunun mayıs ayına kadar paylaşımlarına devam ettiğini belirtti.

Ağustos ayında Stanford Internet Gözlem Merkezinin çalışmasında ABD’nin psikolojik harekat için Facebook, Twitter ve Telegram’da kullandığı ve çarpıtılmış profil fotoğrafları ile dezenformasyon yapan Pentagon ilişkili hesaplardan bazılarının Twitter’ın koruma sağladığı hesaplar olduğunu yazan Fang, Twitter’ın daha sonra bu hesapları askıya alarak şov yaptığı görüşünü paylaştı.

150’DEN FAZLA HESAP ASKIYA ALINMIŞTI

Twitter ve Facebook ağustos ayında ABD lehine uluslararası alanda dezenformasyon yapan bir ağa ait olduğu belirlenen 150’den fazla hesabı askıya aldığını açıklamıştı.

Pentagon’un Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, askeri bilgi operasyonları yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin inceleme başlatmıştı.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a herhangi bir bilgi vermediğini iddia etmişti.

Psikolojik harp faaliyetleri olarak da “askeri bilgi destek operasyonlarını” yürüten birimlerin iş yapma biçimlerinin gözden geçirileceğini söyleyen Ryder, psikolojik harp faaliyetlerinin ABD ordusunun halkla ilişkiler birimince yürütülmediğini, bunun ordu içerisinde ve dışarıdan istihdam ettiği birimler tarafından yürütüldüğünü anlatmıştı.

Ryder, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Daha önce psikolojik operasyonlar olarak bilinen askeri bilgi destek operasyonları, Savunma Bakanlığının elindeki bir kabiliyet. En az savaşın kendisi kadar eski bir harp unsurudur. Bu operasyonları uluslararası önceliklerimiz bağlamında devreye sokarız. Burada bunların ABD yasalarına uygun ve Savunma Bakanlığı politikalarına uygun bir şekilde yürütüldüğünü ve bunun temini için denetlemek mekanizmasının olduğunu vurgulamalıyım.”

TWİTTER DOSYALARI

Elon Musk son iki haftadır, Twitter’in kurum içi belgelerini araştıran ve Twitter’da paylaşan bir grup gazetecinin ifşalarını destekliyor.

Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasi görüşleri nedeniyle muhafazakarları kasıtlı olarak susturduğunu kanıtlama çabası olarak değerlendiriliyor.

Elon Musk’tan twitter ifşalarına devam… ABD hükümeti sansür için Twitter’a milyonlarca dolar ödemiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Malumun ilamı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!