Emekli askerden çarpıcı ‘Hulusi Akar’ iddiası: ABD’li komutana şemsiye tuttu

featured

Bülent Ersoy’a Anıtkabir’de şemsiye tutulmasıyla ilgili görüntüler tartışılırken; emekli asker, avukat Mustafa Güler çarpıcı bir iddiada bulundu.

VERYANSIN TV 

Konser için Ankara’ya gelen Bülent Ersoy, Anıtkabir’i ziyaret ettiği sırada üniformalı bir subayın şemsiye tutarak kendisine eşlik ettiğine ilişkin görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu görüntülerin ardından Anıtkabir Komutanı ve takım komutanının görevinden alındığını bildirmişti. 

Anıtkabir komutanı görevden alındı

MSB’nin kararı tartışılırken, emekli asker, avukat Mustafa Güler Twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. 

‘AKAR ŞEMSİYE TUTARAK UĞURLADI’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde NATO Avrupa Kuvvetleri Yüksek Karargâhı Komutanı Orgeneral Breedlove’ı arabasına kadar şemsiye tutarak uğurladığını iddia eden Güler, “Akar, bizim gibi eski subaylarda olan üniforma hassasiyetini hatırlamış. Keşke, ABD’li komutana şemsiye tutarken de veya bahriye üniforması üzerine sarık sarıp, imam cübbesi giyen sözde amirale disiplin cezası vermeden emekli ederken de hatırlasaydı.” dedi.

Güler’in paylaşımları şöyle: 

“1-ŞEMSİYE TUTAN GENELKURMAY BAŞKANI 

Bugünlerde çok tartışılan hatta CNN Türk’te emekli generaller ve hocalar tarafından gündem yapılan bir konu var. Memleketin tüm meseleleri bitmiş, aşağıdaki fotoğraf konuşuluyor. Deniyor ki MSB Hulusi Akar, bu görüntüye çok kızmış.

2-Bir arkadaşım anlattı. Tarih 15 Temmuz 2016 öncesine yakın. NATO Avrupa Kuvvetleri Yüksek Karargâhı Komutanı Orgeneral Breedlove Ankara’da resmi ziyarette. Hulusi Akar, o dönemde Genelkurmay Başkanı. Akar, ABD’li Komutanı bir de İstanbul’da Boğaz’da yemekte ağırlamak istiyor.

‘AKAR’IN ISRARI ÜZERİNE ZİYARET PLANLANIYOR’

3-Ama, ABD’li orgeneralin İstanbul’a gidebilmesi için resmi bir ziyaret gerekiyor. Akar’ın ısrarı üzerine NATO Kolordusu 3. Kolordu’da 15 dakikalık bir ziyaret planlanıyor. Saceur, uçağa binip İstanbul’a yola çıkıyor. Ancak, Akar’ın bir işi çıkıyor aynı anda yola çıkamıyor. 

4-Saceur’un uçağı havada bekletiliyor, çünkü Akar misafirini 3. Kolordu’da karşılamak istiyor. Akar daha geç yola çıkmış olmasına rağmen daha önce iniyor İstanbul’a. Hava şartları uçuşa elverişli olmamasına rağmen süratle helikopterle Kolordu’ya (Ayazağa) iniyor.

5-Bu arada İstanbul’a inen Breedlove de helikopterle Kolordu’ya geliyor ve Akar, ABD’li orgenerali kapıda karşılıyor. 15 dakika karargah binasının giriş katında hiçbir brifing falan almadan karşılıklı ayakta konuşuyorlar ve böylece İstanbul’a gelmek için ayarlanan resmi ziyaret tamamlanmış oluyor. 

‘AKAR ŞEMSİYE TUTARAK UĞURLUYOR’

6-Sıra, asıl programa yani Boğaz’da yemek yemeğe geliyor. Dışarıda felaket bir yağmur var. Breedlove ve Akar birlikte binadan çıkıyor. Akar eline verilen şemsiyeyi açıyor ve misafirini arabasına kadar şemsiye tutarak uğurluyor. Sonra kendi arabasına geçiyor.

7-Ve araçlar Boğaz’a doğru yola çıkıyor. Saceur’a (ki protokolde Türk Genelkurmay Başkanı daha öndedir) şemsiye tutan AKAR, bugün gereksiz Bahriyeli nezaketi gösteren bir üsteğmene çok kızmış. Üsteğmeni ve komutanı Albayı sürgün etmiş.

‘AKAR KEŞKE…’

8-Evet, bizim gibi 14 yaşında üniforma giyenler bilir, üniformaya yakışmaz diye bazı yasaklar vardır ve biz bunlara titizlikle uyardık. Mesela üniforma ile poşet taşınmaz, bond çanta hariç çanta kullanılmaz, yaz günü bile siyah deri eldiven elde taşınır vs. Kısacası, üniforma giymenin bir adabı vardır. 

9-Akar, bizim gibi eski subaylarda olan üniforma hassasiyetini hatırlamış. Keşke, ABD’li komutana şemsiye tutarken de veya bahriye üniforması üzerine sarık sarıp, imam cübbesi giyen sözde amirale disiplin cezası vermeden emekli ederken de hatırlasaydı.”

Emekli askerden çarpıcı ‘Hulusi Akar’ iddiası: ABD’li komutana şemsiye tuttu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 5 ay önce

  neler öğreniyoruz.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Bir Türk subayı protokoldeki yeri önde de arkada da olsa yabancı bir subay karşısında Ezik/Sinik/Silik olmamalı.. Bir ABD G.K.Başkanı Akar’a hiç şemsiye tutmuş mu acaba, açıklasın da mazeret sayalım…

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  Tutacak tabi .

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!