Emniyet ‘kürtaj yapan kadınlar listesi’ni neden istedi? Başsavcılıktan açıklama var

featured

İstanbul Emniyeti’nin İl Sağlık Müdürlüğü’nden kentte ‘polikistik over sendromu’ olan ve kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istemesi tartışma konusu olmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Başsavcılık, listenin yürütülen bir soruşturma kapsamında istendiğini duyurdu.

İstanbul Emniyeti’nin ‘gizli’ ibaresiyle İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, kentteki tüm hastanelerde ‘polikistik over sendromu’ olan ve kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istediği ortaya çıkmıştı. BirGün’ün gündeme getirdiği ve “skandal” olarak duyurulan yazıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

Açıklamda ”Bir soruşturma kapsamında ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul’da ‘Polikistik Over Sendromu’ tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yönelik bir yazının gönderildiği” kaydedildi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen yazıda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma yürütülen bir şüpheli hakkında ihbarda bulunan ve açık kimlik ile adres bilgileri bilinmeyen bir kişinin tespiti amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazının amacı şu şekilde aktarıldı:

”Yürütülen soruşturma süresince tüm araştırmalara rağmen ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul ilinde “Polikistik Over Sendromu” tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yöneliktir.”

 

Emniyet ‘kürtaj yapan kadınlar listesi’ni neden istedi? Başsavcılıktan açıklama var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!