Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner’e FETÖ ihracı

featured

Eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner, FETÖ’den ihraç edildi.

Odatv’nin aktardığına göre, FETÖ soruşturması kapsamında Ocak 2021’de açığa alınan eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan idari inceleme sonucunda meslekten ihraç edildi.

Murat Çetiner’in adı ilk olarak Şırnak’ta Güvenlik Şube Müdürüyken duyuldu. 2011 yılında Şırnak’ta yaptığı yürüyüşte Murat Çetiner, DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile tartışmıştı. Sebahat Tuncel, Murat Çetiner’e tokat atmıştı. O günlerde çok tartışılan bu olay daha sonra yargıya taşınmış ve Murat Çetiner, Tuncel’e açtığı davayı kazanarak, 36 bin TL tazminat almıştı.

KEMALETTİN ÖZDEMİR AYRINTISI

Murat Çetiner’in adı 15 Temmuz darbe girişiminden önce Ankara’daki FETÖ Çatı Davası’nda da yer aldı. İddianamede Murat Çetiner’in, FETÖ’nün eski emniyet imamlarından Kemalettin Özdemir ile hareket ettiği ve dinlemeye alındığı belirtilmişti.

Çatı Davası’nda müşteki olarak ifade veren Murat Çetiner, FETÖ’nün yargı ayağı tarafından yürütülen soruşturmalarda yaşadığı mağduriyet nedeniyle davaya müdahil olduğunu iddia ederek, “Düne kadar FETÖ’ye yağcılık yapanlar, bugün kendisini kurtarmak için bu gibi davaları sulandırmaya çalışıyor” demişti.

‘KEMALETTİN ÖZDEMİR, ÇETİNER’İ İNSANLARA GÖNDERİYORDU’

FETÖ soruşturmaları kapsamında alınan ifadelerde de adı yer alan Murat Çetiner’in Kemalettin Özdemir ile yakın ilişkisi yer almıştı. 16 Aralık 2016 tarihinde tanık olarak ifadesi alınan eski Emniyet Sağlık Daire Başkan Yardımcısı Bülent Çanakçı şunları söylemişti:

“Kemalettin Özdemir yanında bulunduğum süre içinde Murat Çetiner ile sık sık görüşüyordu. Ona çeşitli insanların yanına gitmesini ve söylemesi gerektiği işleri söylüyordu. Bir ara Kemalettin Özdemir’in yanında değildim. Bana telefon açtı. Murat Çetiner’i çağırmamı söyledi. Ben de ‘Hocam, beni arayacağınıza Murat Çetiner’i arasaydınız, gelirdi zaten’ dedim. Kemalettin Özdemir bana ‘Şimdiye kadar Murat Çetiner ile görüşmek için herhangi bir haberleşme cihazı kullanmadım, bu nedenle senin araman daha doğru olur’ dedi. Ben de söyleneni yaptım, Çetiner’i aradım. Özdemir normalde başka kişilerle konuşurken kendi telefonundan konuşma yapıyordu. Halbuki Çetiner ile konuşurken benim telefonumdan bunu gerçekleştirmişti.

‘İFTİRA’ DİYEREK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Murat Çetiner, kendisi hakkındaki FETÖ iddialarıyla ilgili bazı isimler hakkında 2017 yılında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Tehdit ve şantaj amaçlı suç örgütü kurma, tehdit, iftira, suç uydurma ve görevi kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Çetiner’in şikayetçi olduğu isimler arasında 2006 yılında ‘Emniyet’teki F Tipi örgütlenmenin etkin elemanları’ başlıklı raporu hazırlayan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ iddiasıyla tutuklanan ve 14 ay hapis yattıktan sonra tahliye edilen eski Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi’nin de olduğu ortaya çıkmıştı. Veryansın Tv, Çetiner’in suç duyurusu üzerine İbrahim Selvi’nin ifade verdiğini duyurmuştu.

Murat Çetiner, dilekçesinde, uzun yıllardır FETÖ mensuplarının kumpas ve saldırılarına muhatap olduğunu iddia ederek, kendisinin 2013 yılında örgüt tarafından usulsüz dinlendiğini, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilere karşı koyduğunu, bu gerekçeyle de takdir belgesi aldığını ifade etmişti. Çetiner, darbe girişiminden sonra yasal işlem gören örgüt yönetici ve üyelerinin kendisi hakkında FETÖ mensubu olduğuna dair iddialarda bulunduklarını öne sürmüştü.

Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner’e FETÖ ihracı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!