Emniyetin yalnız şövalyesi: Adil Serdar Saçan ölümünün 1. yılında unutulmadı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi Kurucu Müdürü, yazarımız Adil Serdar Saçan'ı, ölümünün birinci yıl dönümünde saygıyla anıyoruz...

featured

VERYANSIN TV

FETÖ’nün, PKK’nın, Adnan Oktar örgütünün hedefindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi Kurucu Müdürü, yazarımız Adil Serdar Saçan, birinci ölüm yıl dönümünde unutulmadı.

“Nesim Malki cinayeti, Albayraklar Holding, BİT’ler, Akbil, Adnan Oktar, Telekulak” soruşturmalarını yürüten, Emniyet içindeki FETÖ yapılanmasına karşı mücadele veren ve bu operasyonlar sonucunda çeşitli saldırılara maruz kalan Saçan, kimseye boyun eğmedi.

24 Mayıs 2023’te kanserden hayatını kaybeden Saçan; mücadelesi ve dik duruşuyla tanındı, onurlu bir hayat yaşadı. Gerçek bir Atatürkçü ve cumhuriyet polisi olan Saçan, dava arkadaşları tarafından özlemle anıldı.

TAVİZSİZ ATATÜRKÇÜ

Yazar Nihat Genç, Adil Serdar Saçan’ı ölüm yıl dönümünde şu sözlerle andı:

“Dava arkadaşımız, ağbimiz, tavizsiz Atatürkçü ve Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi kurucu üyesi, kahraman emniyet müdürü Adil Serdar Saçan’ı ölümünün birinci yılında rahmet ve saygıyla ve özlemle anıyoruz!”

ADİL SERDAR SAÇAN KİMDİR?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün eski müdürlerinden Adil Serdar Saçan 1962 yılında Erzurum’da doğdu. 18 yıl Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan Saçan, 1998’de kurulan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 5 yıl müdürlük yaptı.

ADNAN OKTAR’IN KORKULU RÜYASI OLDU

Mafya operasyonlarıyla adından söz ettiren Saçan, Adnan Oktar örgütünün de korkulu rüyası oldu.

Saçan, Adnan Oktar örgütüne 1999 yılında düzenlenen operasyonun başında yer aldı. Devletini her şeyden önde tutan Saçan, tüm şubeyi bu dosya için seferber etti ve seksen adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda Adnan Oktar ve birçok örgüt üyesi yakalandı.

Evlerde silahlar ve tüfekler ele geçirildi, 50’ye yakın kişinin maaşlarının yattığı banka kartları örgütün para imamı Alev Ulaşoğlu Babuna’nın yakalandığı evin kasasından çıktı. Dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürünün teknik ve fiziki takip tutanakları, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın telefon dinleme tutanakları bulundu.

Saçan’ın yürüttüğü soruşturmada, Adnan Oktar’ın cezaevindeki müritlerine “konuşun” talimatı vermesiyle başlayan süreç, tutuklu örgüt üyelerinin suçlarını itiraf etmesiyle devam etti. Ancak, serbest bırakılma planları yapan Adnan Oktar ve örgüt üyeleri; mahkemede, ifadeleri zorla verdiklerini, kendilerine işkence yapıldığını iddia etti.

Adnan Oktar 1999’da yakalandıktan 8-9 ay sonra tahliye oldu. Oktar, cezaevinden tutuksuz yargılanmak üzere çıktıktan sonra kendilerine operasyon yapan dönemin emniyet müdürü Saçan’ı hedef aldı.

Operasyonda tutuklanan Aylin Atmaca, Hasan Basri Güner, Meltem Arıkan Daban, Tuba Babuna Örmen, Halil Hilmi Müftüoğlu, Burak Abacı ve birkaç örgüt üyesi; Adil Serdar Saçan ile diğer polis memurlarının kendilerine işkence yaptıklarını iddia ederek şikâyette bulundu. İşkence iftirası atılan Saçan, Adnan Oktar’a karşı 14 yıl hukuk mücadelesi verdi.

İŞKENCE İFTİRASINDAN ‘FİNCANCI’ ÇIKTI

Eski TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın, 1999 yılında yürütülen Adnan Oktar Suç Örgütü soruşturmasına ilişkin sahte “işkence” raporu hazırladığı ortaya çıktı.

Saçan, örgüte sahte işkence raporu verip tanıklık yapan Fincancı’nın ‘Adnan Oktar’ bağını mahkemede şu sözlerle anlatmıştı:

“Bunlar (Adnancılar) gitmişler ona şimdi… Şebnem Korur Fincancı, polis düşmanıdır. O net bir şekilde de söyler bunu, polis düşmanı olduğunu… Gidiyorlar buna diyorlar ki “bize rapor ver” o 11 yıl sonra meselesinin sebebi bu. Bu da bak şey diyor: “Posttravmatik stres bozukluğu”… Ezberlemişim artık. 11 yıl sonra “posttravmatik stres bozukluğu” diye bunlara rapor verdi. Herhalde ondan bahsediyorlar. Biz de bunun üzerine dedik ki “Adli Tıp’tan bir rapor alınmıştı zaten”.

FETÖ’NÜN HEDEFİ OLDU

Atatürkçü-vatansever duruşuyla tanınan Saçan, Adnan Oktar örgütüne yönelik operasyonları ve FETÖ’nün “imam” faaliyetlerini 2001’de raporlamasının ardından örgütün hedefi oldu.

FETÖ’nün Ergenekon kumpasında hedef aldığı Saçan, 23 Eylül 2009 tarihinde “Ergenekon yapılanmasının üzerini örtmek ve örgütle ortak iş yapmak”la suçlanıp cezaevine gönderildi.

Saçan, 15 Ocak 2010’da tahliye edildi.

TARİHİ SAVUNMA: CUMHURİYETE KARŞI YAPILACAK HER TÜRLÜ KARŞI DEVRİME KARŞIYIM

FETÖ’cü hakim ve savcılardan oluşan dönemin İstanbul Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Saçan’ın savunması tarihe geçti:

“Sağcı, solcu, Fethullahçı değilim. Annemden doğduğum günden beri Mustafa Kemal’i seven, canımı bile verecek kadar seven biriyim. Bir tek örgütüm vardır. 13 yaşında girdiğim Türkiye Cumhuriyeti Devleti Emniyet örgütüdür. Mustafa Kemal’in 6 ilkesine bağlıyım. Küreselleşmeye karşıyım. Hatta o kadar karşıyım ki dünyanın küre şeklinde olmasına bile kızıyorum. Küreselleşme ile Türkiye’nin şeklinin, dininin değiştirilemesine karşıyım. Mustafa Kemal Paşa neyi savunmuşsa onu savunuyorum. Fethullahçı, dinsiz, ateist dediler. Alevi olduğumu söylediler. Alevi değilim ama Aliciyim. Gönülden bağlıyım. Karşı devrim karşıtıyım. Cumhuriyet karşı yapılacak olan her türlü karşı devrime karşıyım. Bu zaten polis akademisinde yaptığım yeminde de var”

SON SÖZLERİ: SELAM OLSUN NAMUSLU ŞEREFLİ OLANLARA

Saçan, hayatının son döneminde Veryansın Tv’de yazılar yazdı, programlarımıza katıldı.

Saçan, 24 Mayıs 2023’te hayatını kaybetti. Sevenleri Saçan’ı, İstanbul Eyüpsultan’da düzenlenen cenaze töreniyle uğurladı.

Saçan’ın vasiyeti üzerine, son sözleri sosyal medya hesabından paylaşıldı:

“Biz ölümden hiç korkmadık bu dünyada sadece Hakk’tan korktuk. Sizler gibi kul hakkı yiyerek hakkın adını kirletmeye kalkışmadık. Emir geldi ölüm vaki oldu bize. Hakkın buyruğudur başımızın üstüne.

Anlaşılan hesaplaşma ahirete kaldı siz haramilerle, bekleyeceğim sizi oralarda geleceksiniz Hakk divanına.

Selam olsun namuslu şerefli olanlara. Onlarla da buluşacağız. Hasbihal edeceğiz haramiler hesap verirken. Seyretmesi çok hoş olacak. Haydi ben gider. Allah’a emanet.”

 

Emniyetin yalnız şövalyesi: Adil Serdar Saçan ölümünün 1. yılında unutulmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. Allah rahmet eylesin. Gaffar Okan nı da seni de unutmayacağız.

  2. Hakiki Türk Polisi!Namusumuzu,evimizi evladımızı emanet ettiğimiz.Tanrı’nın bütün heybeti boynuna madalya!Çok yaşa sen!

  3. Allah rahmet eylesin.

  4. Dogrusunu Allah bilir sadece, benim gordugum hak ve adalet arayisi uzerine gecmis bir omur. Kendisinin sehit olma ihtimali yuksektir. Sehitlik sahitlik eden demek. Son mesajindan yazdigi sekilde olayin son bulacagini dusunuyorum. Allah rahmet etsin. Iyi ve dogru insandi.

  5. Ülkesine hakkıyla hizmet eden vatanseveri unutmayacağız.Rahat uyu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!