‘Bürokratlar, siyasiler ve gazeteciler dinlendi’ iddiası… Emniyet Sabah’ı yalanladı

Ayhan Bora Kaplan soruşturması devam ederken gizli tanığın iddiaları üzerine Ankara'da bir emniyet müdürü ile iki müdür yardımcısının açığa alınmasıyla ilgili yeni iddialar gündeme geldi. Sabah gazetesi haber koordinatörü Abdurrahman Şimşek, aralarında üst düzey siyasi ve gazetecilerin olduğu 280 kişinin söz konusu şebeke tarafından teknik takibe alındığını ileri sürdü. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

featured

Ankara Emniyetinin Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yaptığı operasyonun ardından örgütün iki numarası Serdar Sertçelik’in gizli tanık yapıldığı, elektronik kelepçe takılıyken de önce bir restoranda tabancayla vurulduğu sonra da yurtdışına kaçtığı ortaya çıkmıştı.

Telefon kayıtlarında emniyet mensuplarının kendisine “Seninle temiz eller operasyonu başlatacağız” dediği Sertçelik’in elektronik kelepçe takılıyken yaptığı ihlallerin kayıtlarına ulaşılmıştı. Soruşturmayı yürüten 3 polis memurunun açığa alınması sonrası haklarında ‘anayasal düzene karşı suçlar’ çerçevesinde adli soruşturma başladı.

Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek de A Haber canlı yayınında dikkat çeken iddialarda bulundu. Şimşek, aralarında üst düzey siyasetçilerin, bürokratların ve gazetecilerin de bulunduğu 280 kişinin bu şebeke tarafından teknik takibe alındığını öne sürdü.

38 AYRI KRİTER ÜZERİNDEN SORGULAMA

Şimşek, “Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube’de 280 kişinin sorgulaması yapılmış. Önemli isimler var. Üst düzey siyasi ve gazeteciler var. Ulusal bir gazetenin Ankara Temsilcisi de dinlenmiş. Bunlar nasıl yapıldı? Telefon-internet trafiğine, baz birlikteliğine, hangi benzin istasyonlarından benzin almış, sosyal medyadan, WhatsApp’tan, Facetime’dan kimlerle yazıştığı GPRS kayıtlarına 280 kişinin bakılmış. Üst düzey isimler var. Eski Adalet Bakanının oğlu da izlenenler arasında. Şu an İçişleri Bakanlığı bir Emniyet Baş Müfettişi atadı. Bu konuyu da soruşturuyor. Sadece Organize Suçlar değil, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü de bu kişilerinin telefonlarını kayıtlarına bakıyor. Nerelere uçuyor, otellerde kimlerle? 38 ayrı kriter üzerinden sorgulama yapılıyor. ” dedi.

EMNİYET YALANLADI

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nce yasa dışı dinleme yapıldığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sosyal medyada ve bazı televizyon kanallarında Ankara İl Emniyet Müdürlüğünce yasa dışı dinleme yapıldığı ile ilgili çıkan haber ve iddialar asılsızdır ve kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Ayhan Bora Kaplan operasyonunda gizli tanık olarak bulunan Serdar Sertçelik; Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Abdulhamit Gül, Fahrettin Koca gibi siyasi isimlerin soruşturmaya eklenmesi için kendisine baskı yapıldığını iddia etmişti.

Serdar Sertçelik, Emniyet Müdürü Şevket Demircan ile aralarındaki konuşmaları kaydetmiş ve kendi sosyal medya hesabından bu kayıtları yayınlamıştı.

‘Bürokratlar, siyasiler ve gazeteciler dinlendi’ iddiası… Emniyet Sabah’ı yalanladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. polis ne yapsin, sorusturmasin mi. siz dokunulmaz misiniz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!