Emniyet içinde ‘trol’ tartışması… ‘Sivil siberciler’ daimi kadroya nasıl geçti?

Emniyet'e kurum dışından, “siber suçlarla mücadelede görevlendirilmek” amacıyla Süleyman Soylu'nun talimatı üzerine “sivil siberci” olarak adlandırılan 500 sivil personelin alındığı öne sürüldü. Bu alım sürecinin Emniyet teşkilatında sıkıntı yarattığı, işlemlere onay vermeyen Emniyet mensuplarının Ankara dışına atandığı ya da emekliye ayrıldığı iddia edildi.

featured

İddianın sahibi olan gazeteci Tolga Şardan, T24’teki köşesinde olayın ayrıntılarına ilişkin bilgileri aktarırken, söz konusu sivil sibercilerle ilgili kurum içinde “Soylu’nun trolleri” ifadelerinin kullanıldığını öne sürdü.

Şardan’ın yazısının satır başları şöyle:

“Konu başlığım; halen emniyet içinde “sivil siberciler” ya da “Soylu’nun trolleri” olarak nitelendirilen ve siber suçlarla mücadelede görevlendirilmek amacıyla emniyet dışından işe alınan 500 sivil personel…

Süreç öyle gelişti ki kimi emniyet mensupları “onay vermedikleri” işlemler nedeniyle zaman içinde önce Ankara dışına atandı, ardından teker teker emekli edildi. Buna karşılık Soylu’nun gösterdiği istikamet doğrultusunda hareket edip görüş bildiren bazı emniyet ve bakanlık mensupları terfi ettiler.

Sivil kadrolu siber suçlarla mücadele uzmanlarının işe alım süreci sadece emniyet teşkilatında sorun yaratmadı. Aynı zamanda yakın dönemde AKP içinde ciddi sıkıntı yaratan Berat Albayrak – Süleyman Soylu arasında var olduğu iddia edilen “siyasi çekişme”nin de konularından biriydi ancak gün ışığına çıkmadı…

Emniyet’te sivil uzman alımına yönelik çalışmalar devam ederken, hükümet yeni bir yasal düzenleme yaptı.

27 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron olarak devlette görev yapan bir milyon işçinin kadroya alınmasına karar verildi.

Devlette kadroya alınacak taşeronlar arasında Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda farklı hizmet alanlarında görev yapan geçici personel de vardı elbette.

İşte burada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girdi.

Soylu, siber suçlarla mücadele birimlerinde görev yapmaları için belirlenen 500 sivilin de aynı uygulama çerçevesinde devlet kadrosuna alınması için çalışma yapılması talimatı verdi.

Böylece, sadece üç yıl için geçici görevle iş başı yapacak uzmanların daimi kadroya atanmaları süreci başlatıldı.

Çelişkileri ortadan kaldırmak için çalışmaya başlayan komisyona, taşerondan daimi kadroya geçmesi öngörülen personelin listeleri ilgili birimlerden gelmeye başladı.

Komisyon, söz konusu listelerde yer alan personelin durumunu yasa hükümleri çerçevesinde değerlendirmeye aldı.

Komisyon raporu, siber uzmanlarının daimi kadroya alınması talimatını veren Soylu’yu kızdırdı.

Soylu, sorunun kendisinin istediği yönde kesin olarak çözülmesini sağlamak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Arif Erkan Güngör ve İkmal Dairesi Başkanı Maksut Yüksek’i son bir kez Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderip görüş sordurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nı temsilen gelen iki üst düzey polis müdürüne sözlü olarak “olumsuz” yanıt verdi.

Bu gelişme sonrasında Soylu, teklif edildiği gibi, yeni bir komisyon oluşturdu.

Komisyon başkanlığına kaymakam kökenli olmasına karşın geçici olarak Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Ali Çelik getirildi…

Komisyon, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sözlü olarak “olumsuz” görüş verdiği kadro değişiminin gerçekleştirilmesinde sakınca görmedi.

Komisyon çalışmaları sonucunda 496 sivil siber suçlarla mücadele uzmanı bir gecede daimi kadroya geçirildi. Üç yıl için emniyete alınan uzmanlar devlet memuru olarak kaldılar.

Bakan Soylu, sonunda muradına erdi ama iş bu kadarla kalmadı.

Soylu, kadro geçişine uygunluk vermeyen ilk komisyonun beş üyesini Ankara dışına tayin etti. Tayinle birlikte söz konusu beş polis müdürüne almaları gereken 1. Sınıf emniyet müdürlüğü rütbesi terfileri verilmedi. Sonunda da yürürlükteki mevzuatta bulunan “aynı rütbede beş yıl terfi edemeyenlerin emekliye sevk edilmesi” kuralı doğrultusunda beş polis müdürü 2020 ve 2021 yıllarında ikinci sınıf emniyet müdürü rütbesinden emekli edildi.

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na giderek olumsuz görüşle bakanlığa dönen İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Arif Erkan Güngör de Soylu’nun hışmına uğradı. Güngör, 2018’de emekli edilirken; diğer daire başkanı Maksut Yüksek ise kişisel bağlantıları sayesinde emekli olmaktan kurtuldu.

Peki ya tartışmalı biçimde kadro geçişine onay veren komisyon üyeleri ne oldu?

Komisyon Başkanı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Çelik, önce İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü, ardından da Kütahya Valisi oluverdi! Halen bu görevde.

1. Hukuk Müşaviri Selami Hüner, önce Emniyet Genel Müdür Yardımcısı oldu. Sonrasında “İçişleri Bakanlığı ataşesi” olarak yurt dışına gönderildi. Halen yurt dışı görevde.

KOM Dairesi Başkanı Resul Holoğlu, – ki zaten Soylu’ya en yakın iki isimden birisi – Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na terfi etti. Halen bu görevde.

Personel Dairesi Başkanı Ahmet Şengün de Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na terfi etti. Halen genel müdür yardımcısı.

Strateji Dairesi Başkanı Cengiz Demircan, İçişleri Bakanlığı ataşesi olarak yurt dışı göreve gönderildi.

Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Sabit Akın Zaimoğlu, Emniyet İstihbarat Başkanı oldu. Halen bu göreve devam ediyor.

İlk komisyonda karara şerh koyan Çetin Bozkuş ise önce Bartın Emniyet Müdürü oldu. Sonrasında ise, Emniyet İstihbarat Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Bozkuş, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nde birlikte çalıştığı Zaimoğlu ile şimdi İstihbarat Başkanlığı kadrosunda beraber.

Zaimoğlu’ndan boşalan Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’na ise yine Soylu’nun çok güvendiği isimlerden, aynı birimde görev yapan Erdal Çetinkaya atandı. Uzun süre bu görevi yürüten Çetinkaya, kısa süre önce özel yaşamındaki problemli süreç nedeniyle yine Soylu’nun talimatıyla istifa etti.

Bu anlattıklarımın yaşanmaya başlanmasıyla birlikte söz konusu siber uzmanlarının bir bölümünün görevlerinin dışında sosyal medya mecralarında “bot hesaplar üzerinden” Soylu’nun lehine trollük yaptıkları iddiası Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kapalı kapılar ardında konuşuluyor.

Tabii bu sürecin bir başka boyutu daha var: Siber uzman olarak kimlerin teşkilata alındığı?

İddialar o ki; Soylu ile aynı soyadı taşıyan veya taşımayan aynı aileden isimler daimi kadroya alındı.

Yine siber uzman olarak kadroya alınanlar arasında bilişim konuklarında yetkin olmayan memurlar var.

Soylu’nun yanıtlaması istemiyle birkaç soruyu buraya bırakayım:

  1. Siber uzman olarak taşeron işçi statüsünden daimi kadroya alınanlar arasında kaç bilişim uzmanı atanmıştır?
  2. Bu isimler arasında Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasından sonra bakanlığa getirdiği yakın çalışma ekibinden olanlar var mıdır?
  3. Soylu’nun akrabası kaç kişi vardır?
  4. Siber uzmanlar arasında resmi olarak Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nde gözüküp fiilen Soylu’nun yanına bulunan ya da bizzat Bakan’ın verdiği görevleri yürütenler var mıdır?
  5. Bu personel, Soylu’nun sosyal medyadaki operasyonlarını yapan kişiler mi?”

Emniyet içinde ‘trol’ tartışması… ‘Sivil siberciler’ daimi kadroya nasıl geçti?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Bu olayı Cevheri reis çook önce anlatmamış mıydı? 🤔

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!