‘En yüksek makamlardaki ve kolluk kuvvetlerindeki hainler…’

featured

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in eski danışmanı Yermuhammet Yertysbayev, ülkedeki protesto gösterilerinin amacının, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i devirmek olduğunu iddia ederek ‘Bu protestolar en yüksek makamlardaki ve özellikle kolluk kuvvetlerindeki hainler destek vermese imkansızdı’ dedi.

Yermuhammet Yertysbayev, Kazakistan televizyonu Habar-24’e yaptığı açıklamada, ülkenin çeşitli bölgelerinde yıllardır eğitim kamplarının bulunduğunu iddia etti.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi’nin ülkede faaliyet gösteren çeşitli grupları zaman zaman etkisiz hale getirdiğini anlatan Yertysbayev, “Ulusal Güvenlik Komitesi, dağlarda kurulan çok sayıda eğitim kampına ise sessiz kaldı. Bu, devlete karşı korkunç bir suçtur.” diye konuştu.

Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen protesto gösterilerine devletin üst kademelerinden destek verildiği iddiasında bulunan Yertysbayev, “Bu protestolar en yüksek makamlardaki ve özellikle kolluk kuvvetlerindeki hainler destek vermese imkansızdı.” dedi.

Protestocuların, Almatı Havalimanı’na yönelik saldırılarından 40 dakika önce tüm güvenlik birimlerinin bölgeden çekilmesine yönelik talimat verildiğini iddia eden Yertysbayev, “Ülkenin en çok korunan binası Ulusal Güvenlik Komitesi’nin, teröristler tarafından kolayca ele geçirilmesini aklınız alıyor mu? Bu, ancak ülkenin ulusal güvenliğinden sorumlu kişilerin olaya göz yummasıyla gerçekleşebilirdi. Benim görüşüme göre, bir zamanlar Ukrayna’da yapılanları yapmak için Tokayev’i iktidardan uzaklaştırmayı hedefliyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Tokayev, protestoların şiddetlenmesinin ardından Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevini devraldıktan hemen sonra Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov’u görevden uzaklaştırmıştı.

Masimov, devlete ihanet şüphesiyle bugün gözaltına alınırken Nazarbayev’in yeğeni Samat Abiş de Ulusal Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinden alınmıştı.

‘En yüksek makamlardaki ve kolluk kuvvetlerindeki hainler…’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 11 ay önce

  Irak’ta,Libiya’da,Suriye’de aynı senaryo uygulandı.Burda FETÖ istihbarat sağladı diğer ülkelerde başkaları.Bir ülkede para kontrol edilemiyor,her bireyin aylık geliri ve gideri denetlenemiyorsa,her ülke bu ihtimalle alenen karşı karşıyadır.İhanet vatan millet aşkı ile değil maddi menfaat karşılığı edilir.Türkiye’nin de tüm Türki cumhuriyetlerinde batının parayı kontrol etme sistemini hiç zaman kaybetmeden uygulamaya koyması gerekmektedir.Bakın denetimsizliğin cezasını zamlar olarak çekiyoruz.Çalınan parayı takip eden yok.

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Sovyetlerden ayrılan cumhuriyetler hala KGBye bağlı casuslar tarafından Rus egemenliğini sürdürüyor ve her bir cumhuriyet Rus yörüngesinden ayrılmak istese Rusya , Ukrayna Gürcistan gibi cezalandırıyor. Rusya yıllarca Türkiye’ye baskı yapmak için ABD gibi PKK’ya destek vermiş, İstanbulda ve Türkiye’nin çok yerinde gerçekleşen PKK saldırıları eskilerde KGB tasarısıydı ki Çeçenlerin Moskova metrosuna saldırısı Rusların aklını başına getirdi, İran Rusya ab ve ABD Türkiye’ye karşı PKK’ya destek veriyorlar. Şimdi ise Türkiye, Libya’da Balkanlar’da Suriye’de Karabağda ve şimdi ise türk teşkilatın içinde Rusya ile baş başa. Rusya İran Çin Türkiye için en az ABD kadar düşman ve tehlikelidir.

  Cevapla
 3. beynı yıkanmısları alt etmek olanaksızdır. en ıyısı yorumlarını okumamak

  Cevapla
 4. 11 ay önce

  Bölge ülkeleri sorunların üstesinden gelir. Ülkem-Türk devletleri-Çin-Rusya-İran ve Suriye gibi ülkelerle alayını çitileriz. Goygoy için sokağa çıkacaklara veya çıkmak isteyenlere karşı dik dur ve seferberlik (yani sivil askerlere.) görevde olan askerler gibi yetki tanı ondan sonrası sular şelaleler. Zaten saydığım ülkelere katılacaklarla beraber dünyanın en büyük nüfusu ve ekonomisi burada olur. Adam 10 bin km öte tarafta ama Karadeniz bölgesine burnunu sokuyor, genişlemeyeceğim diye sözler verip o sözlerini yutuyor. Ben öyle bir şey demedim diyerek Şark bülbülü filmi mazlum-patron (hep haklıdır.) ilişkisine bağlıyor.

  Cevapla
 5. Gelir dağılımı adaleti sağlanmadığı müddetçe, insanlar mutlu olmaz.
  Bu durumda da, dış kaynaklı oyunlara eleman bulmaları kolaylaşıyor.
  Bakmayın siz abd/ab ye, şu an vatandaşlarına sömürdüklerinden (geri kalan ülkeler) elde ettikleri zenginliklerini nisbeten dağıtıyorlar da pek sorun görünmüyor…bu bozulduğunda görün hallerini..
  Kazakistan’da anladığım bu yaşandı…

  Cevapla
 6. 11 ay önce

  İlgisiz noktaları birleştir missiniz. Olay Çin’in ipek yolunu kesip aynı zamanda Rusyayı sıkıştırmak, tipik CİA/Pentagon operasyonu. Ama asıl amaç Çin, ABD gelecek 10 yıl içinde Çin ile deniz de dalaşacak, bu dalaşmadan galibiyetle ayrılması için Çin’in petrol tankerlerinin önünü kesmesi ve yakıtsız bırakması gerekiyor, ana Çin demir yoluyla Basra körfezine bağlanmak üzere. Aynı zamanda bkz ABD-Avustralya denizaltı bakım onarım satış anlaşması.

  Cevapla
 7. 11 ay önce

  Rusya İran Çin, Türkiyede Kürdistan istemiyor ABD ise sözüyle de eylemiyle de istiyor. ABD kadar tehlikeli düşmanımız yoktur.

  Cevapla
 8. 11 ay önce

  Rusya veya Cin dostumuz degil. Daha ogrenemediniz. Ikisi de ABD gibi emperiyalist

  Cevapla
 9. 11 ay önce

  Vatana ihanetin nedeni olmaz bedeli olur.

  Cevapla
 10. 11 ay önce

  Bu da bizi tek bırakmak isteyen Amerikan yalanı ve tuzağı. Size Amerkan vari br örnek vermek gerekirse; Voltran bile çeşitli parçalardan oluşan ve sonunda tek parça haline gelen süper güçlü bir robot. Düşmanlarını, namusuna, toprak bütünlüğüne, bayrağına ve dinine göz dikmişleri ancak böyle halledersin.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!