Bakan Bayraktar: Toprağı kaldırmak için 400 bin kamyon lazım, tehlike devam ediyor

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar İliç'te yaptığı açıklamada "Alanda heyelan tehlikesi devam ediyor." açıklaması yaptı. Bayraktar, bölgedeki çökme sonrasında bölgedeki toprağın tamamının kaldırılması için en az 400 bin kamyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

featured

Göz göre göre gelen maden faciasında 2. gün… Yaklaşık 10 milyon ton toprak altındaki 9 işçiyi arama çalışmaları sürüyor. Yaklaşık iki yıldır Veryansın Tv’nin siyanür tehdidi nedeniyle gündemde tuttuğu Amerikan maden şirketi Anagold’un yeklilerinden henüz gözaltına alınan yok.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te çökme yaşanan bölgede heyelan riskinin sürdüğünü söyledi.

Bayraktar, Erzincan İliç’te yaşanan “yığın liç maden alanının çökmesi”ne ilişkin son durumu paylaştı.

Bayraktar, bölgedeki çökme sonrasında bölgedeki toprağın tamamının kaldırılması için en az 400 bin kamyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bayraktar, arama kurtarma çalışmalarının işçilerin bulunduğu düşünülen noktalarda sürdüğünü belirtti.

‘ŞİRKETİN YÖNETİM DÜZEYİ İÇERİSİNDE ZAFİYET VAR’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, sürecin hukuki boyuna ilişkin ise “Buradaki şirketin yönetim düzeyi içerisinde bir zafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Müfettişlerimiz çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Alparslan Bayraktar şunları söyledi:

“En az 400 bin kamyona ihtiyaç var. Bizim özellikle işçi kardeşlerimizin olduğunu tahmin ettiğimiz yerlerde arama yapıyoruz. Bölgede heyelan tehlikesi devam ediyor. En kısa sürede işçilerimize ulaşmayı ümit ediyoruz. Elimizdeki tüm teknik imkanları kullanmaya çalışıyoruz.

İşin hukuki boyutuyla ilgili müfettişlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Kimlerin sorumluluğu varsa yargı önüne çıkması için çalışacağız. Buradaki şirketin yönetim düzeyi içerisinde bir zafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu tesisin izinleri ile alakalı süreçlerde herhangi bir sıkıntı yok. Ama uygulama noktasında ilgili bakanlıklar soruşturmayı yürütüyor. Hiçbir şeyin üstünün örtülmeyeceğini söyleyebiliriz.”

ACI BEKLEYİŞ: CİĞERİMİZ YANIYOR

Erzincan’da toprak altında kalan işçilerin yakınlarının üzüntülü bekleyişi sürüyor.

Altın madeni ocağında 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında kaybolan 9 işçiyi arama çalışmaları sürüyor.

Bölgeye gelen kayıp işçilerin yakınları, toprak altındaki akrabalarından umutlu bir haber bekliyor.

Gözyaşı döken işçilerin ailelerine, Erzincan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerince psikososyal destek veriliyor.

Mesai arkadaşları toprak altında kalan Cihat Karadağ, gazetecilere, olay anında deprem olduğunu zannederek dışarı çıktığını söyledi.

Arkadaşlarını telefonla aradığını ancak ulaşamadığını anlatan Karadağ, “Senelerdir beraber çalıştığımız, ailemiz, canlarımız. Diyecek hiçbir şey bulamıyorum, ciğerimiz yanıyor. En az onlar kadar ciğerimiz yanıyor.” dedi.

Bakan Bayraktar: Toprağı kaldırmak için 400 bin kamyon lazım, tehlike devam ediyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. o cok destek oldugunuz, vergi muafiyetleri verdiginiz, yuzde 20 sadece gorunun ortak oldugunuz, buyuk buyuk abdli kanadali altin sirketinizde yok 400 bin kamyon sayin bakan efendi. Bu herifler yarin biz cekip gidiyoruz derse (ki diyecekler), ihale yine Turk milletine kalacak.

  2. utanmadan hala heyelan diyorsunuz. Allah’tan korkmaz misiniz, milyonlarca insana yalan soylemeye devam ediyorsunuz. Lic alani coktu. Siyanurlu toprak o.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!