Enes Kara cinayeti

featured

Çiğdem Bayraktar Ör yazdı…

Enes Kara intihar etmedi, öldürüldü.

Katili sistem, katili ailesi, katili ait olmadığı cemaati, katili tarikat, katili dincilik, katili baskıcılık, katili buna “Dur!” demek yerine, bu yola taş döşeyen iktidar, katili bütün bunlara topyekun müdahalesiz kalan herkes.

Enes Kara intihar etmedi. Katledildi.

Katili aramızda.

‘Öbür dünya’ diye diye bu dünyayı kendi refah alanına çeviren sahte dinci.

Ekonomik zorluklardan fırsat yaratan tarikatçı.

Eğitimsizlikten faydalanan iktidar.

Katili aramızda dolaşıp duruyor.  

ENES KARA dindar değil, dinci yurdunda kalıyor.

ENES KARA inançlı değil, inançlıymış gibi yapmak zorunda bırakılıyor.

ENES KARA ait olmadığı bir hayata sonunda veda ediyor.

ENES KARA “Özgürlüğünüz elinizden gidiyor”, diyor vedasında.

Peki, özgürlük hiç ele geldi mi ki elden gidiyor?

Pazartesileri ‘cemaat dersi’ne girmek zorunda, kılmak istemediği namazları kılmak zorunda, sürekli ibadet etmek zorunda, istemediği bölümde okumak zorunda…

Hayattan ve gelecekten umutsuz…

Gencecik ama enerjisi yok. Tükenmiş, tüketmişler. -Mış gibi yapmaktan, sahte bir hayata ayak uydurma zorunluluğundan bitirmişler genci.

Müslümanlıkta intihar yasakken inananlar için en büyük günahlardan birine itmişler dinci baskıyla en sevdikleri, en yakınları sevdikleri Enes’i.

10 dk’lık videoyla binlerce çocuğun, gencin hayatını özetlemiş bizlere.

4-5 yaşındaki minicik kız çocuklarının başını örten aileleri hatırlatmış. Daha bıyığı terlemeden cemaat yurtlarına gönderilen takkeli çocuklarımızı… “Kız kardeşimi rahat bırakın”, feryadı unutulamaz. Çünkü Enes biliyordu ki; imam hatipte okumak istemeyen kız kardeşi zorla imam hatipe devam edecek. Bitince belki üniversiteye gidecek ya da gitmeyecek; ama anlattığı ailesine bakılırsa kesinlikle dindar biriyle evlenmek zorunda kalacak. Başını açmak istediğinde ailesini ya da müstakbel eşini aşamayacak. İstemediği bir hayatın içinden, seçmediği gerçeğine boyun eğerek mutsuz yaşayacak ve hiçkimse onu bundan kurtaramayacak.

“Çocuklarınız için hayatı zehir ediyorsunuz”, diyor Enes konuşmasında. “Hayat çekilmez oldu”, diyor. Gerçekten de çekemediği hayattan O çekip gidiyor. Ne uğruna?

Geriye zorlayacak Enes’leri kalmadı ailesinin. Dindar kılacak Enes evlat yok artık. Cidden ne uğruna?

Zorlamayla hiçbir şey olmayacağını haykırıyor Enes’in ansız vedası.

Risale-i Nur okutmuşlar Enes Kara’ya. İstemeye istemeye…  “Zorla güzellik olmaz”, desek az geliyor bazılarına; o zaman Kuran’dan hatırlatma yapalım:

“Lekum dînukum veliye dîn.”

Kafirun Suresi, 6. Ayeti. Diyor ki; “Sizin dininiz size, benim dinim banadır.”

Tarikatlar insan iradesine ve ruhuna koyulan ipotektir. Bu ipoteği bazı aileler tamamen duygusal (!) nedenlerle koyuyorlar üstelik.

Cemaatler okumaya gelen gençlere kalacak yer vererek sözde iyilik yapıyorlar. İyilik dediğin karşılıksız, koşulsuz olur. Onlar ne yapıyor? Gençleri bahane ederek bağış adıyla kendilerine kalacak yer, tutunacak yol buluyorlar.  Gençleri de kendi sistemlerini devam ettirecek şekilde yetiştiriyorlar. Gençler üniversiteye gidip meslek sahibi olduklarında ‘bağış’ yapacak ana kitleyi oluşturup kıdemli ‘nurlu abi’lerini, ablalarını besleme sistemini sürdürecekler çünkü. Barınma yardımı sunarken karşılığını da pek tabi söke söke alıyorlar.   Sistemi çökertmek isteyeni de kafir, gavur, düşman ilan ediyorlar. Ama bu sistem bir gün çökecek. Tarikatları kapatan Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşı devam edecek.

Enes henüz 20 yaşındaydı. Yaşı çok küçük olsa da bizlere bıraktığı veda konuşması ve ailesine vasiyetiyle sarstı hepimizi.

Bazıları küçük yaşar, büyük ölür çünkü.

Enes Kara intihar etmedi, öldürüldü.

Enes Kara cinayeti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 7 ay önce

  Bu yazıyı çerçeveletmek gerek. Zihninize, elinize, kaleminize sağlık. Zavallı gençlerimizi bu açmazdan kurtarmalıyız hep birlikte. İnancın içte yaşanması gerektiğini, hiçbir kuruma ihtiyaç olmadığını anlatmamız gerek.

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Yorumunuza katılıyorum, haberi ilk okuduğumda benim de aklımdan aynı düşünceler geçti. Kaleminize sağlık.

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Değerli yazınızdan ötürü sizi yürekten kutlarım. Cesur bir kalemsiniz. Tarikatlar kapatılmalı. Dediğiniz gibi gençlere konan ipotek kaldırılmalı.

  Cevapla
 4. 7 ay önce

  Durumu herkesin anlayabileceği şekilde özetlemişsiniz. Bunu herkese duyurabilmek için herşeyi yapmalıyız. Bu bizim görevimiz. Sizin gibi insanlara, yazarlara, ahlaklı, erdemli insanlara ihtiyacımız var. Gençlerimizin sesi oldunuz. Mekanın Cennet olsun Enes Kara:( Hepimiz suçluyuz

  Cevapla
 5. 7 ay önce

  Bu evrimini tamamlamamış, insan şeklindeki müsveddeleri ve onlara ses çıkarmayanları, çok iyi anlatmışsınız. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. 7 ay önce

  Tarikat müritleri kişiliği olmayan, insanlıktan çıkmış varlıklardır. İngilizler tarafından tarikatlar yüzyıllarca kullanıldılar. (Bakınız İngiliz doğu Hindistan şirketi) Enes Kara… Hayatına son vermeden önce bu kadar ayrıntılı açıklama yapması bunu bir görev olarak yaptığını gösteriyor. insanlık yolundaki kahramanlar arasında yerini aldı. Engizisyon zebanilerine gelince.. lafın ötesi..

  Cevapla
 7. 7 ay önce

  Tek tarikat devlettir; Ya devletin çizdiği istikamete uyarlar ya da köklerine kibrit suyu!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!