Enes Kara protestosunda 83 gözaltı

featured

Beyoğlu’nda Enes Kara’nın ölümüyle ilgili protesto yürüyüşü yapmak isteyen 83 kişi gözaltına alındı.

Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı yaşamına son vermesi Türkiye’de cemaat ve tarikat yurtları sorununu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bazı gençlik örgütleri, ‘Barınamıyoruz Hareketi’ ve ‘Yurtsuzlar’ adı altında bir araya gelen gençlerin Enes Kara için Taksim’de yapacaklarını duyurdukları eylem İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nca yasaklanmıştı.

Yasak kararının ardından İstiklal Caddesi’nde Büyük Parmakkapı Sokak’ta buluşan gençler, Tünel’e yürümek isteyince polisin engeliyle karşılaştı.

“Enes Kara vicdanımızdır” sloganıyla yürümeye çalışan gençlere polis izin vermedi. Bu esnada gözaltılar yaşandı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Beyoğlu Kaymakamlığı’nca alınan yasaklama kararına aykırı olarak; dün akşam saatlerinde Taksim Meydanı, Tünel ve çevresinde izinsiz gösteri ve yürüyüş yapan, güvenlik güçlerimizin ikazlarına uymayarak karşılık veren 83 kişi yakalanmıştır. Haklarında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Görevli Memura Mukavemet” suçlarından adli işlemleri tamamlanan şahıslar, Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlarıyla serbest bırakılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Enes Kara protestosunda 83 gözaltı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!