Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayında enflasyonun yıllık yüzde 47,83, aylık yüzde 9,49 olduğunu açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun temmuzda yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleştiğini belirterek, "2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak. Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir" dedi.

featured

TÜİK, Temmuz 2023 dönemine ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre; tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim, bir önceki aya göre yüzde 9,49, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.

TÜFE yıllık değişim oranlarına bakıldığında, en az artış gösteren ana grup yüzde 19,31 ile konut oldu. Artışın en yüksek olduğu ana grup, yüzde 82,62 ile lokanta ve oteller oldu. Aylık değişim oranlarında ise temmuz ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 2,67 ile eğitim oldu. Temmuz ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup, yüzde 17,75 ile ulaştırma oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,92, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 34,66, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,32 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 58,08 olarak gerçekleşti.

ÜRETİCİ ENFLASYONU YILLIK YÜZDE 44,50

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 8,23, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 24,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,50 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 78,51 arttı.

ENAG ‘temmuz’ enflasyonunu açıkladı

Öte yandan, ENAG’a göre, temmuzda aylık enflasyon yüzde 13,18 arttı, yıllık enflasyon ise yüzde 122,88 olarak hesaplandı. 2023 yılı, Ocak-Temmuz dönemi enflasyon oranı ise yüzde 69,21 oldu.

BAKAN ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMA

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından, temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Şimşek, “Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyon temmuzda yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti. Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz. Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak. Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz. Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Enflasyon rakamları açıklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Rezillere bakin. Bu ulkeyi 22 yildir yonetiyorlar ve yapilmasi zor seyi yapip becerebildiler.

  2. 3 Ağustos 2023, 16:50

    Tabii tabii biz de yedik! Siz herkesi kör, alemi sersem sanıyorsunuz herhalde. Sadece Haziran -Ağustos arası iğneden ipliğe her şeye %25 ile 35 arası zam geldi. Neyin % 9’uymuş? Önce ürüne zam yapıyorlar. Arkasından ücretlere bir miktar zam yapıyorlar. Sonra ücret zammını tekrar ürüne yansıtıyorlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!