Enkaz önünde ‘kasa’ isyanı: İnsan canı kadar ucuz hiçbir şey yok

Senarist Serkan Ünal, Kahramanmaraş’ta depremde yıkılan apartmanın enkazında kalan insanların yerine önceliğin banka kasalarına verildiğini öne sürerek bir video paylaştı. Videoda bir depremzedenin, "Bizim ülkemizde insan canı kadar ucuz hiçbir şey yok. Millet parasının derdinde. Benim canlarım orada yatıyor." dediği görüldü.

featured

Merkez üssü Kahramanmaraş olan yıkıcı depremlerin yankısı 7’nci gününde devam ediyor. 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremde arama kurtarma çalışmaları sürerken, senarist Serkan Ünal’dan dikkat çeken bir iddia geldi.

Ünal, 6 gündür ailesinin kurtarılması için beklediği enkazdan, AFAD ve polis ekiplerinin banka kasası çıkardığı anların videosunu paylaştı. Ünal’ın paylaştığı videoda bir depremzedenin, “Bizim ülkemizde insan canı kadar ucuz hiçbir şey yok. Millet parasının derdinde. Benim canlarım orada yatıyor. Benim canlarım orada yatarken kasa çıkartmanın derdindeler. Böyle bir adilik olamaz” dediği duyuldu.

Ünal, paylaşımına “Babam, annem, kız kardeşim ve komşularımız 6 gündür enkaz altında. Polis ekipleri ve AFAD binamızın altında bulunan Halkbank ve İş Bankası kasalarını yukardan aldıkları emirle çıkarmaya gelmişler. Takdir sizin” notunu düştü.

‘ENKAZ ÇALIŞMALARI 2 SAATİ AŞAN BİR SÜRE DURDURULDU’

Paylaşımına tepkilerin geldiğini söyleyen Ünal, yaptığı yeni paylaşımda ise şunları söyledi:

“Bana gelen çeşitli eleştirilere cevap verme gereği duydum. Enkaz altındaki insanlar için geçen her saniyenin ne kadar değerli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Ancak bugün başımıza gelen olayda, enkaz çalışmaları 2 saati aşan bir süre durduruldu. Nedeni ise malum banka kasaları…

Kasaları almak için İş Bankası yetkilileri, çevik kuvvet ekipleri ve prosedürler beklendi. Günlerdir enkaz başına ailelerimize ulaşmaya çalışıyoruz. İnanın enkaz başında hiçbir şey yapılmadan 2 saat beklemek insanı fazlasıyla üzüyor. Kasalardaki para değil değerli kağıtmış.

Son olarak; bu saate geldik ancak hala aileme maalesef ulaşamadık. Zor olan bu bekleyişimizde bana ve aileme dua etmenizi rica ediyorum.”

İŞ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Bankamızın enkaz altından şubedeki kasaları çıkarttırmak yönünde bir müdahalesi ve iradesinin olması kesinlikle mümkün değildir.” denildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yaşanan deprem felaketleri nedeniyle ülke olarak çok büyük bir acı, keder içerisindeyiz. Bir an önce yaralarımızı sarmak, acımızı hafifletmek için her kesim tarafından dayanışma halinde depremzedelere yönelik geniş çaplı yardım seferberliği sürdürülmektedir.

Hassasiyetlerimizin, insani hislerimizin yoğun olduğu böyle bir dönemde maalesef sosyal medyada Bankamızın depremzedelere yardım yerine enkaz altından banka kasalarını çıkarttığı; kolonları kestiği için şubenin bulunduğu binanın yıkıldığı gibi gerçek dışı iddialar ortaya atılmaktadır.

Depremzede vatandaşlarımızın canlarıyla sınandığı bu zor zamanlarda Bankamızın enkaz altından şubedeki kasaları çıkarttırmak yönünde bir müdahalesi ve iradesinin olması kesinlikle mümkün değildir.

Ayrıca şubelerimizin hizmet verdiği binalarda hiçbir şekilde yapısal sisteme müdahalemiz yoktur, kolon kesilmesi söz konusu değildir.

Bu tür gerçekle ilgisi olmayan iddialara itibar edilmemesi önem taşımaktadır.

Bir kez daha deprem felaketlerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor; yaşadığımız bu karanlık günlerin en kısa sürede geride kalmasını umut ediyoruz.”

 

Enkaz önünde ‘kasa’ isyanı: İnsan canı kadar ucuz hiçbir şey yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!