Erdoğan 2023’te ikinci kez aday olabilecek mi?

featured

CNNTÜRK’te ikinci kez aday olamaz tartışmasına telefonla bağlanan Prof. Dr. Ersan Şen ‘Erdoğan ikinci kez aday olabilir’ dedi.

CNNTÜRK’te Hande Fırat’ın sunduğu “Gece Görüşü” programında “Referandumda sistem değişikliği oldu ikinci kez seçilir diye bir şey yok. Bunun için ikinci kez aday olamaz” görüşü hukukçu Ömer Lütfü Avşar tarafından ileri sürüldü.

Tartışmaya telefonla bağlanan Prof. Dr. Ersan Şen ‘Erdoğan ikinci kez aday olabilir’ dedi. “Yapılan rejim değişikliği değil. Rejim değişikliği hanedanlığa, tek parti yönetimine dönmekle olur. Referandumla yapılan  parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi, başkanlık sistemi içinden biri olan yönetim biçimi değişikliğidir. 116 -121 madde değişikliği yenidir. Geçmişe dönük uygulanamayacağına göre daha önce şeçilmiş bir kişinin yeniden aday olmasına engel bir durum değildir. 101 madde açıkça başkanlık sistemidir. Sorumlu olmayan cumhurbaşkanlığını getirmiştir; başbakan yoktur. TBMM hükümet kuramaz. Bunu geriye dönüşlü bir yasa olmasını istiyorsanız anayasaya madde koyacaksınız….” dedi.

Tartışma Hande Fırat’ın reklama dönmesiyle sona erdi. Daha sonra CNNTÜRK’ten yapılan açıklamada Hande Fırat’ın rahatsızlığı nedeniyle programa son verildiğini söyledi.

Erdoğan 2023’te ikinci kez aday olabilecek mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 sene önce

  Ersan Hoca Haklı herkesin atladığı bir durum var. 116 -121 madde değişikliği yenidir. Geçmişe dönük uygulanamayacağına göre daha önce seçilmiş bir kişinin yeniden aday olmasına engel bir durum değildir ve 101 madde açıkça başkanlık sistemidir yani burada Erdoğan ın 2023 son kez aday olma şansı var, ki ondan sonrada aday olacağını düşünmüyorum.
  Yani Özetle Erdoğan 2014 te 1.kez seçildi evet ama parlamenter sisteme göre seçildi eski siteme göre eğer nisan 2017 referandumundan çıkan kıl payı evet hayır olsaydı Erdoğan için 2018 seçimleri son seçimi olacaktı ve 2023 te görev süresi sona eriyordu fakat Evet çıkınca yeni sisteme geçildi bakın tekrar söylüyorum rejim değişmedi sistem değişti bu rejim değişti argümanı,lafı muhalefetin safsatalarından biri başkanlık gelince lokantalar kapatılacak emekli aylığınızı alamayacaksınız diyen muhalefet o zaman şirazeyi iyice kaybetmişti zaten,bide rejim değişecek diye de salladılar 70 yıldır Chp rejim satıyor vaat ediyor ülkeye zaten ve o yüzdende iktidara gelemiyorlar.
  Neyse sistem değişince biz 24 haziran 2018 tarihinde yeni sistemin ilk cumhurbaşkanlığı sistemini oyladık ve Erdoğan yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu ve ilk kez seçildi yani sıfırlandı ve 1.dönemi oldu ve 2023 de 2.dönemi (son dönemi) için yarışacak.
  Zaten Sayın Cumhurbaşkanıda cumhuriyetin yüzüncü yılına hedefler gerçekleştirmek için Haziran 2023 te tekrar Aday Olacaktır ha birde 3.dönem kuralı var şimdi yeni sistemde iki güç erken seçim kararı alabilir biri cumhurbaşkanı diğeri meclis meclisin 360 kişi evet derse erken seçime gidilecek tabi bunu da normal seçim tarihinden 15 ay önce yani en geç o tarihte alınabilir bir karar ve bu cumhurbaşkanına ek bir 3.dönem daha veriliyor ama 2028 de durum ne olur bilinmez ama ben buna ihtimal vermiyorum.Eğer Sayın Erdoğan 2023 te seçilirse bir sonraki dönem doğal olarak süresini de tamamladığı için cumhurbaşkanlığını 2028 de bırakır.
  Ömer Lütfü Avşar rejim değişmedi ki diyor yahu elbette rejim değişmedi ilelebet cumhuriyet olacak ama sistem değişti başbakanlık kalktı sorumlu bir cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi zaten bu yasalarını hazırlayanlar bu işi enine boyuna düşünmüşlerdir.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  2028 sonrası daha güçlü Türkiyede siyaset yapma imkanı şartları oluşabilmesi için Cumhurbaşkanının yeniden adaylığı ve seçilmesi temenni edilmeli 2028 den sonra siyasi partilere daha rahat siyset yapma imkanını beklemelri kendilerini başarılı kılacaktır.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Emekli memurun cumhurbaşkanitekran seçilmesini istyorun

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  “cumhurbaşkanlığı sistemini oyladık ve Erdoğan yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu ve ilk kez seçildi yani sıfırlandı.”

  Şu argümana bakar mısınız…. yahu neyini sıfırlanıyor kendi ağzınla söylemişsin erdoğan an itibariyle “Cumhurbaşkanı” dır. Başkan diye bir pozisyon yoktur. Anayasada “cuhmurbaşkanı 2 kez seçilir diyor. ” yeni sistem, eski sistemle ilgilenmiyor ki..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!