Erdoğan-Bahçeli seçim pazarlığı nasıl bağlandı?

Cumhur İttifakı'nda yerel seçim ittifakı için pazarlıklarda sona gelindiği, 30 büyükşehirde 3 belediyenin MHP’ye bırakılacağı iddia edildi. Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ile bugün bir araya geleceğini söyledi.

featured

Cumhur İttifakı’nda yerel seçim pazarlıklarının sona yaklaştığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün bir araya gelerek heyetlerin yaptığı çalışmalara son şeklini verecekleri ifade ediliyor.

Diğer yandan ittifak kapsamında görüşen heyetlerin stratejisini “il, ilçe ve belde bazında CHP’nin kazanabileceği yerlere göre oluşturduğuna” dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, AKP ve MHP, 30 büyükşehirde ortak adayla seçime gidecek. 30 büyükşehirden, 2019’da olduğu gibi Adana, Mersin ve Manisa’da “MHP’nin büyükşehir belediye başkan adayının destekleneceği”, diğer büyükşehirde ise AKP’nin aday göstereceği bir isme destek verileceği belirtiliyor.

27 YERDE ORTAK ADAY

Görüşmelerde, deprem illerinin yönetimini, “deprem illerini daha hızlı kalkındırmak amacıyla, AKP’nin istediği” belirtiliyor. Ancak bu illerden olan Osmaniye ve Adana’nın MHP’ye bırakıldığı da kaydediliyor. AKP ve MHP ayrıca 27 il belediyesinde işbirliği yapacak. Bu belediyelerden 23’ünde AKP, 4’ünde ise MHP’nin adayının destekleneceği ifade ediliyor. Bu illerde Osmaniye’nin dışında CHP’nin yönetimindeki Kırşehir, Bartın, Amasya gibi il belediyelerinde de ittifak kapsamında MHP’li adayın destekleneceği söyleniyor.

HÜDAPAR ADAY ÇIKARMAYACAK

Cumhur İttifakı’nda yerelde işbirliğinde “bazı Doğu illerinde AKP’nin, HÜDAPAR’ı destekleyeceği” iddiaları gündeme gelmişti. Ancak 14 Mayıs seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerdeki işbirliği kapsamında AKP’nin, YRP, HÜDAPAR ve DSP ile yürüttüğü görüşmeler kapsamında, “HÜDAPAR’ın aday çıkarmayacağı ve AKP’nin adaylarına destek vereceği” belirtiliyor. AKP’nin DSP ile yürüttüğü görüşmelerde ise “DSP ile AKP arasında tek bir yerde işbirliğinin yapılması kararının alındığı” kaydediliyor.

50+1 KRİZİ MASAYA GELECEK Mİ?

Görüşmede, “50+1″ krizinin de masaya gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmek için aranan yüzde 50+1 şartının değişmesinden yana olduğunu söylemişti.

Bunun üzerine grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, o öneriye set çekmiş, “Muhtar değil Cumhurbaşkanı seçiyoruz” demişti. “Bu sistemin demokratik meşruiyeti yüzde 50+1’dir” diyen Bahçeli, “MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan-Bahçeli seçim pazarlığı nasıl bağlandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!