Erdoğan’dan operasyon açıklaması: Çekilme başladı

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akşamki görüşmemizden sonra bölgede sayın Başkan’ın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’a yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Beyaz Saray’dan gelen ‘güvenli bölge’ açıklaması ve ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili olarak akşamki görüşmemizden sonra bölgede sayın başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Şu anda buradaki karşılıklı muhataplar, çalışmalarını yürütüyorlar, yürütecekler. Bu zaten biliyorsunuz yeni bir şey değil bayağı geçmişi olan bir şey. Sayın Başkan Trump, bu konuyla ilgili talimatı çekilmeyi emretmişti; fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye rağmen bu arada gerek Amerikalı gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep yaptılar, yapıyorlardı. Dün akşamki görüşmeden sonra da yine bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Zira bizim biliyorsunuz verilmiş bir kararımız var. Hep söylediğimiz söz; ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ demiştik ve bu kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil.”

‘DEAŞLILARI BURADAN DERDEST EDELİM’

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin Suriye’de yakaladığı, sayılarının 10 bini bulduğu iddia edilen DEAŞ’lılardan Türkiye’nin sorumlu tutulacağına yönelik ifadelerin bulunduğu hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu rakamlar biraz abartılı rakamlar. Bende, şu anda orada, cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. Bu konu ile ilgili tabii bizim de bir yaklaşım tarzımız var. Biliyorsunuz değişik ülkelerden Almanya, Fransa gibi burada bulunan DEAŞ’lılar var. ‘Bu DEAŞ’lıların kontrolünü biz kendi elimizden çıkarmak istiyoruz. Bunları artık bakamayız, artık yetti’ diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir, kendileri bir çalışma yapacaklar. Biz de arkadaşlarımıza bu konuda talimatı verdik, onlar da bir çalışma yapıyorlar. Burada ne gibi bir adım atalım ki şu anda cezaevinde veya cezaevlerinde bulunan bu DEAŞ’lıları buralardan süratle derdest edelim.”

ABD ZİYARETİ NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmenin takviminin netleşip, netleşmediği sorusuna ise “Büyük ihtimalle yani önümüzdeki ayın ilk yarısında bu ziyareti gerçekleştireceğiz ve Washington’da bu ziyareti olacak ve bu ziyarette ikili olarak heyetler arası bu görüşmeyi yapmak suretiyle tabi ki yüz yüze olması işin derinliğini Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler ve bölgedeki gelişmeler, bunları ele alma fırsatını bize vermiş olacak” diye yanıt verdi.

‘F-35’LERE 1 MİLYAR 400 MİLYON DOLAR ÖDEME YAPTIK’

Trump ile yapacağı görüşmede F-35 ve Patriot konularının gündeme gelip, gelmeyeceği sorulan Erdoğan, “İkili ilişkilerimizin en önemli başlıklarından biri de F-35. Bu uzayan bir süreç oldu. Temennim odur ki bu görüşmemizde hem bunu bir karara bağlamak ve bu karara bağlayışla çünkü biz hala parçaları gönderiyoruz biliyorsunuz. Bizden de burada ofset kapsamında parçalar alınıyor. Bu parçalar gönderilmeye devam ediliyor. Ödemelerde de biz, yine de akşama yapmıyoruz. Biz şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar gibi bir ödemeyi de yapmış bulunuyoruz. Dolayısıyla en önemli başlıklardan bir tanesi olan bu konuyu tabi ki el alacağız ve bunu konuşacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sırbistan ziyareti için eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti. Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş uğurladı.

Erdoğan’dan operasyon açıklaması: Çekilme başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!