Erdoğan, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’ne mi katılıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bize insan hakları dersleri verenlerin Afrika'da neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Bu ülkeleri ziyaretimizde sömürgecilerin acımasız yüzünü bir kez daha gördük" dedi. Yeni ve çok daha sinsi yöntemlerle sömürü düzeninin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, "Yeni yüzyılda bu mücadele tarım ve su alanları üzerinden yapılıyor" diye konuştu. Erdoğan'ın açıklamaları, Erzincan'ın İliç ilçesinde siyanürle altın çıkaran madenin sebep olduğu faciaları akıllara getirdi. 

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma” temasıyla düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’nda konuştu.

Erdoğan, burada yaptığı açıklamada “Bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli görenler Avrupa’dan Afrika’ya saldırdılar. İnsanları topraklarından sürdüler. Savaş çıkardılar. Darbe yaptılar. Katliamlara imza attılar. Yerel halkı uyuşturucuya alıştırarak kendilerine bağımlı hale geldiler. Bize insan hakları dersleri verenlerin Afrika’da neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Avrupa’nın ortasında, Afrika’dan insanlar getirilip sergilendi. Bu ülkeleri ziyaretimizde sömürgecilerin acımasız yüzünü bir kez daha gördük” dedi.

Yeni ve çok daha sinsi yöntemlerle sömürü düzeninin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, “Yeni yüzyılda bu mücadele tarım ve su alanları üzerinden yapılıyor. İklim değişikliğinin olumsuzluğundan dolayı su alanları birer çatışma alanına dönüşüyor. Gerilimin altında su kaynakları ile ilgili anlaşmazlıklar yatıyor” diye konuştu.

AKILLARA İLİÇ GELDİ

Erdoğan’ın Afrika’da yaşananlara yönelik “sömürge” eleştirileri, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı Anagold Madencilik isimli şirketin siyanürle altın çıkardığı madende yaşanan felaketleri akıllara getirdi.

İliç’teki siyanür sızıntısıyla da gündeme gelen altın madeninde, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana gelmiş ve 9 işçi göçük altında kalmıştı. Felaketin üzerinden aylar geçmesine rağmen 5 işçinin cenazesine hala ulaşılamadı.

Veryansın Tv programcıları ve Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi üyeleri Serkan Öz, Avukat İsmail Hakkı Atal ve Sedat Cezayiroğlu’nun neredeyse 2 sene boyunca “Felaket geliyor” diyerek uyarmış ancak iktidar kanadından İliç ile ilgili açıklama gelmemişti.

NİHAT GENÇ ‘BURADA YAPILANI AFRİKA’DA YAPMAZLAR’ DEMİŞTİ

İliç’in sesini duyurmak ve vatan toprağına sahip çıkmak için sesini yükselten Serkan Öz, “Millet kendi toprağını Kanadalı’nın, İngiliz’in elinden alıp da Türk devletinin, Türk milletinin eline geçiremiyorsa ne bu iktidarı düşürebiliriz ne bu muhalefeti adam edebiliriz” eleştirisinde bulunmuştu.

Yazar Nihat Genç ise maden sahasında yaşanan siyanür sızıntısından ve toprak kaymasından önce (16 Nisan 2022) yaptığı açıklamada Erzincan İliç tüm dünyada benzeri olmayan bir şey. Burada yapılanı Afrika’da yapamazlar!” diyerek duruma tepki göstermişti.

İliç’te yaşanan felakete ses çıkarmayan Erdoğan’ın ‘sömürge’ eleştirisi, “Erdoğan, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’ne mi katılıyor?” sorusunu akıllara getirdi.

Erdoğan, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’ne mi katılıyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Türk Milleti zaten “Cumhuriyet ve Vatan Sevdalısı ” sadece hatırlatması gerekiyor.

 2. 17 Mayıs 2024, 16:54

  :D Başlık çok iyi.

  • +1
   Kesinlikleeeeeeeeeeeee!
   N’apıyoruz, Yeni jenerasyon gibi buraya bi kalp bırakmak istiyoz, ama olmuyo.
   Lütfen muhtemelen kıymeti daha sonra tonlarca kat daha çok anlaşılacak olan Nihat Abimizi ve Veryansın’ camiasını, şu kaçınılmaz sanal alemdeki yegane umudumuz olarak ne kadar sevdiğimizi anlatmamızı biraz kolaylaştırın Veryansıncılar!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!