Erdoğan: Gabar Dağı’nda 150 milyon net petrol rezervinde saha keşfettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Gabar Dağı'nda 150 milyon net petrol rezervinde saha keşfettik' dedi.

featured

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde yine petrol keşifleri vardı.

Erdoğan, “Gabar Dağı’nda 150 milyon net petrol rezervinde saha keşfettik. 2022’de karada yapılan en büyük 10 keşiften biri. Rezerv değeri yaklaşık 12 milyar dolar.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

– Enerjinin her alanında son 20 yılda çok önemli gelişmeler kaydettik. Uzun zamandır hasretle beklenen müjdeyi, Fatih sondaj gemisinin keşfiyle verdik. Bölgedeki yeni keşiflerle ilgili gelişmelerin, çalışmalar nihayete erdiğinde kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz. Şu anda yerli gazımızı Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizle buluşturmaya hasretmiş durumdayız.

– Karadeniz’de Fatih, Yavuz, Kanuni ile birlikte 51 gemi faaliyet gösteriyor. 2200 metre denizin altında 170 kilometrelik boru yerleştirme işlemini tamamladık. Tuna 1 kuyusundan itibaren 15 arama, tespit ve üretim kuyusunun sondajını bitirdik. Gazı karada işleyecek Filyos doğalgaz işleme tesisinin yüzde 85’ini tamamladık. Sadece Karadeniz gazıyla yetinmedik. Boru hatlarımızı, gaz depolama tesisimizi de genişlettik. Yeraltı doğalgaz depolama tesislerimizin kapasitesi 6 milyar metreküpe ulaştı. Bunu 10 milyar metreküpe çıkartacağız. Cuma günü 4,6 milyar metreküp hacme ulaşan Silivri doğalgaz tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz.

‘PETROL ÜRETİMİMİZİ ÜST SEVİYELERE ÇIKARACAĞIZ’

– Saros’ta inşası süren gemilerle gelen doğalgazın ulusal şebekeye aktarılmasını sağlayan tesisin açılışını yakında yapıyoruz. Karada da petrol arama faaliyetlerimizi yoğunlaştırdık. Daha önce petrol yok deyip beton dökülen kuyulardan da petrol üretmeye başladık. Türkiye petrollerinin 40 bin varil olan üretimi bugün 65 bin varile çıktı.

– Daha fazla sismik araştırma, sondaj ve verimliliği artırıcı yöntemlerle Cumhuriyetimizin 100. yılında günlük üretimimizi 100 bin varile çıkartmayı hedefliyoruz. Salgın döneminde Türkiye petrolleri arama ve üretim faaliyetlerine hız verdi. 34 yeni keşifle mevcut rezervimize 71 bin varil daha ekledik.

– Bu yıl 150 kuyuda sondaj programı yaptık. Diyarbakır’daki kuyularımızda üç yıl önce 22,5 milyon varil rezerv varil keşfetmiştik. Adana’da 8 milyon varillik yeni bir rezerv keşfettik. Yeni açılacak kuyularla buradaki üretimimizi peyderpey artıracağız. Kuyu sayımızı süratle artırarak petrol üretimimizi çok daha üst seviyelere taşıyacağız.

– Enerji sepetimizi, nükleer güç santralinden, güneş ve rüzgara kadar enerji kaynaklarıyla genişleterek en üst seviyeye çıkartmakta kararlıyız. Küresel krizlerin dünyada zaten bozuk olan sosyal adaletsizliği büyüttüğü bir dönemde biz bu alanda da diğer ülkelerden ayrışıyoruz. Sosyal yardımları daha kapsayıcı yaklaşımla yeniden ele almaya yöneldik. Sosyal yardım politikamız yoksulluk sınırının altında düşenleri kollama yanında insanlarımızın hayat standartlarının üstünde tutmayı amaçlıyor.

BAKAN DÖNMEZ AÇIKLAMIŞTI

Geçen hafta Şırnak’ta yapılan petrol arama çalışmalarına ilişkin konuşan Bakan Dönmez, o bölgelerde yaklaşık bir yıldır sismik araştırmalarına yoğunluk verildiğini söylemişti.

Dönmez, daha önce güvenlik nedeniyle petrol arama çalışmalarının güvenli bir şekilde yapılamadığını kaydederek, “Hamdolsun askerlerimizin, güvenlik personelimizin orada artık terörü temizlediği bölgelerde şimdi sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuşmuştu.

HAZİRAN AYINDA DUYURMUŞTU

Erdoğan, 27 haziranda kabine toplantısı sonrası yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında “Adana’da 2 yüksek kaliteli petrol bulduk. Rezerv değeri yaklaşık 1 milyar Dolar olarak hesaplanmıştır. Aynı sahada 8 tane daha sondaj kuyusu açarak 10 kuyuda çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, temmuz ayında bölgede inceleme yapmıştı.

Erdoğan: Gabar Dağı’nda 150 milyon net petrol rezervinde saha keşfettik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. Soylu
  2 ay önce

  Jelibon rezervleri ??? Jelibonu unutmayalim, secmen olumlu haberlere hazir 🙂

  • 2 ay önce

   He yahu, bu millet bunu da duydu ya artik daha ötesi yok. Ben jelibon olayindan sonra dünya degistirdim zaten…yogum artik.

 2. 2 ay önce

  gene basladi dogal gaz, petrol haberleri. Siradaki haber, Kemal Kilicdaroglu Daron Acemoglu ile konustu, amerikanci-atlantikci. Sonraki haber, reyyis sarki soyledi, herkes agladi. Iyice Ahaber’e dondunuz editorler farkiniz kalmadi, nerede o eski vatanseverler?

 3. 2 ay önce

  inatla yalan söylmeye nasıl devam edebiliyorlar ilginç.. saha ekibi bildirmiyor mu kendi sadık seçmenimiz bile yemiyor diye.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!