ABD’ye sadakat yemini eden Merve Kavakcı’ya Dışişleri’nde yeni görev

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre Merve Safa Kavakcı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliğine atandı.

featured

Atama kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Daha önce Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi olarak görev yapan Merve Kavakcı, 6 Haziran 2022’de yayımlanan atama kararıyla merkeze alınmıştı. Kavakcı Dışişleri Bakanlığında açık bulunan Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliğine atandı.

Söz konusu atama Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince yapıldı.

 

MERVE KAVAKCI KİMDİR?

Merve Kavakcı ilk olarak 1999’da Fazilet Partisi’nden milletvekili seçildikten sonra başörtüsüyle TBMM’ye girmesiyle gündeme gelmişti. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, “Burası devlete meydan okunacak yer değildir” demişti.

Kavakcı’nın 5 Mart 1999’da yemin ederek ABD vatandaşlığına geçtiği ortaya çıkmış ve 13 Mayıs 1999’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmıştı. 13 Ekim 1999’da yurtdışına çıkış yasağı konulmuş ve Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Ekim 1999 gecesi, Kavakcı’nın evinde arama yapmıştı. 1999 yılında ABD’ye yerleşen Kavakcı, 3 Temmuz 2017’de tarihinde tekrar TC vatandaşlığına alındıktan sonra 25 Kasım 2017’de Türkiye’nin Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği’ne atanmıştı. Kavakcı geçen haziran ayında merkeze çekilmişti.

KAVAKCI’NIN SADAKAT YEMİNİ

Merve Kavakcı’nın ABD vatandaşlığına geçtiğinde ettiği yemin:

“… şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime; kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime; kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde samimi olarak üstleneceğime yemin ederim.”

 

 

ABD’ye sadakat yemini eden Merve Kavakcı’ya Dışişleri’nde yeni görev

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 ay önce

  Koca Turkıye de bu ABD kadrosundan başka bu işi yapacak kimse yok mu?

  • 1 ay önce

   Hanim efendi olamaz cünki akp nin kendi kurulusunun mimari abd kadrosu,iyi günler dilerim.

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!