Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile görüştü… İsveç ve Finlandiya’ya iki şart

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda görüştü. Erdoğan- Stoltenberg görüşmesinde İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik talebi ele alındı. Erdoğan, daha önceki kesin veto tavrından farklı bir şekilde talepler dile getirerek Türkiye'nin onayını ihtimaller arasına koydu.

featured

NATO‘ya üye olmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya, henüz Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidermek için somut bir adım atmazken Türkiye ile NATO arasında bir görüşme gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefon görüşmesinde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik taleplerine dair Türkiye’nin güvenlik endişelerinin haklı ve meşru temellere dayandığını belirtti.

‘HAZIR OLDUKLARINI İSPATLAMALARI GEREK’

Erdoğan, her iki ülkenin de terörizmi desteklemekten vazgeçtiklerini, Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırdıklarını, ittifak dayanışması sergilemeye hazır olduklarını çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

‘TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİ KARŞILANMALI’

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de önemli bir müttefik olan Türkiye’nin beklentilerinin karşılanması gerektiğine dikkati çekti.

33 TERÖRİSTİ İADE ETMEDİLER

Türkiye, Finlandiya’dan 6’sı PKK’lı, 6’sı ise FETÖ’cü olmak üzere 12 teröristin iadesini talep etti. İsveç’ten de 10’u FETÖ’cü, 11’i PKK’lı olmak üzere 21 teröristin iadesi için başvurdu. 2 ülkeden toplam 33 teröristin iadesini talep edildi. Ancak bugüne kadar her iki ülkeden de bu iade taleplerine olumlu cevap gelmedi.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile görüştü… İsveç ve Finlandiya’ya iki şart

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  Putin hakli cikti; kabul eder bu, kesin….:)

 2. 8 ay önce

  Bakın mesele bir hikaye gibi, normal bir devlet bu şartları tüm nato ülkelerine koyar ve onlarda mecburen yapar eğer bu iki serseri ülkeye değer veriyorlarsa.
  Bu fırsat birdaha ele geçmez!!

 3. 8 ay önce

  Rahip Branson bunu beğendi 🙂

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!