Erdoğan, Rus enerji şirketi başkanı Miller ile bir araya geldi

Rus enerji devi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede, Rus doğalgazın Türkiye’deki tüketicilere tedariki ve Türkiye’de doğalgaz dağıtım merkezini oluşturma olasılığının değerlendirildiği belirtildi.

featured

Gazprom, Telegram’dan yaptığı açıklamada, Gazprom CEO’su Miller’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da bir araya geldiğini duyurdu.

Görüşmede Rus gazının Türkiye’ye arzı ile ilgili konuların yanı sıra Türkiye’de gaz merkezi oluşturma olasılıkları ele alındı.

Ziyaret kapsamında Miller ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de bir araya geldi.

Gazprom heyetinin Türkiye ziyaretinin ardından şirketten yapılan yazılı açıklamada, “Ziyaret kapsamında, Aleksey Miller ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımıyla bir görüşme gerçekleşti” ifadesine yer verildi.
Açıklamada, “Görüşmede, Rus gazın Türkiyeli tüketicilere tedarikiyle ilgili konuların yanı sıra, Türkiye’de gaz dağıtım merkezini oluşturma olasılığı ele alındı” dendi.

PUTİN ‘TÜRKİYE’DE DOĞAL GAZ DAĞITIM MERKEZİNİ OLUŞTURMAYA HAZIRIZ’ DEMİŞTİ

İki ülke arasındaki ticaret hacminin hem geçen yıl hem de bu yıl arttığına dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz ve hidrokarbon sevkiyatlarının “eksiksiz” yapıldığını belirtmişti.
Putin, “Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gaz sevkiyatı yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu olabileceğini kanıtladı.” demişti.

Bunun, Erdoğan’ın TürkAkım doğal gaz boru hattıyla ilgili yaklaşımı sayesinde gerçekleştiğini vurgulayan Putin, bu hattın Rus topraklarındaki kısmının patlatılması yönünde girişimlerin olduğunu söylemişti.
Putin, Türkiye’de doğal gaz dağıtım merkezini oluşturmaya hazır olduklarını dile getirerek, “Bu merkez, sadece gaz sevkiyat için değil, fiyatının belirlenmesi için bir platform olabilir çünkü fiyatlandırma konusu çok önemlidir. Fiyatlar bugün uçuk durumda. Fiyatları, siyasallaştırmadan piyasa seviyesinde düzenleyebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, Rus enerji şirketi başkanı Miller ile bir araya geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!