Erdoğan taslak metni Bahçeli’yle paylaştı… Yasadaki hapis cezasına AKP kurmaylarından itiraz geldi

Bir süredir gündemde olan 'dezenformasyon yasası'na dair çalışmalarda sona gelindi. Üç ana başlıktan oluşan düzenlemenin kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

featured

Sosyal medya şirketlerine yeni sorumluluklar getiren ve yalan haberlerin yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenen dezenformasyon yasası üzerinde çalışmalarda sona gelindi. Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre; geçtiğimiz pazartesi günü yapılan MYK toplantısında AKP kurmayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Dezenformasyon Kanunu’nun taslak metninin tamamlandığını, bundan sonraki süreçte Meclis’te yapılacak toplantılarda düzenlemeye son şeklinin verileceğini söyledi.

KISA SÜRE İÇERİSİNDE MECLİS’TE

Toplantıda, bazı AKP kurmaylarının, sosyal medyada dezenformasyon yapanlara hapis cezası öngören maddeye, mevcut kanunun yeterli olduğu gerekçesiyle itiraz ettiği öğrenildi. Bu çerçevede bazı maddelerin alternatifli olarak taslakta yer aldığı belirtildi. Taslak metinle ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından Erdoğan’a bir sunum yapılacak. Düzenlemenin kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle önceki gün iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taslak metni MHP lideriyle paylaştığı belirtildi.

DÜZENLEMEDE 3 ANA BAŞLIK

Düzenleme üç ana başlıktan oluşuyor. İlk olarak sosyal medya platformlarına yeni sorumluluklar getiriliyor. İkinci olarak, yalan haberin yayılmasının önüne geçilecek adımlar atılacak. Üçüncü olarak da düzenleme ile internet medyasının kanuni altyapısı oluşturulacak. Böylelikle Basın İlan Kurumundan ilan almaları sağlanacak. Çalışanlar da Basın Kanunu’na tabi olacak.

Erdoğan taslak metni Bahçeli’yle paylaştı… Yasadaki hapis cezasına AKP kurmaylarından itiraz geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!