Erdoğan: Türkmen doğal gazının Batı pazarlarına nakline artık başlamalıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkmen doğal gazının da Batı pazarlarına nakline yönelik çalışmalara artık başlamamız gerekiyor." dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’da, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Birinci Zirvesi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı hakkında “Gözlemci üye olarak katılan Türkmenistan’ın tam üyelik sürecinin en kısa sürede tamamlanması bizlere büyük güç katacaktır.” dedi.

Erdoğan “Avrupa başta olmak üzere tüm dünya için enerji güvenliği ve kaynak çeşitlendirilmesinin önemi yeniden anlaşıldı. Esasen Türkiye olarak biz bu doğrultudaki adımları uzun süredir atmaktaydık. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile Güney Gaz koridoru bu açıdan öne çıkmaktadır. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın bel kemiğini oluşturduğu bu hatla Hazar gazını Avrupa’ya taşıyoruz. Türkmen doğal gazının da Batı pazarlarına aynı şekilde nakline yönelik çalışmalara artık başlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasında yaşananlara ilişkin  de “Tahıl anlaşması ve esir takasıyla birlikte diplomasiye fırsat verilmesi halinde barışa giden yolun açılabileceğini gördük.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan: Türkmen doğal gazının Batı pazarlarına nakline artık başlamalıyız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!