Erdoğan’dan sığınmacı mesajı: Hiçbirinizin gücü yetmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de bir araya gelen Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Vatandaşlarımızın hayat  pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Dar gelirli insanların alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken diğer yandan ücretlerde yaptığımız artışla bunu dengelemeye çalışıyoruz.

Dünyanın ve bölgemizin savaşların, çatışmaların, siyasi ve ekonomik krizin kıskacından geçtiği şu dönemde, Türkiye rotasından şaşmadan hedefine ilerliyor. Diğer ülkelerden farklı olarak biz, geçtiğimiz 20 yılda inşa ettiğimiz altyapı ile 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuyla sembolleştirdiğimiz yol haritamıza bağlı kalmayı başardık. Artık her alanda kendi ayaklarının üstünde durabilen, tüm dostlarına ve kardeşlerine destek verebilen bir Türkiye var. Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını adım adım ilerletiyoruz. Hiçbir oyunun bizi hedefimizden uzaklaştırmasına izin vermiyoruz. Gelişmiş ülkelerin bile çaresiz kaldığı sınamaların Türkiye’nin en az kayıpla geride bırakması elbette birilerinde rahatsızlığa yol açıyor. Bir yandan demokrasi ve kalkınma reformlarımızı hayata geçirirken diğer yandan da milletimizle birlikte bu kirli oyunları bozarak bu günlere geldik.

Hak ve özgürlük alanlarını geliştirerek, ülkemizi vesayetin boyunduruğundan milletimizle kaldırdık. Ülkemizin bağrına yerleştirilmiş FETÖ’ya karşı canımızı ortaya koyarak milletimizle tepeledik. İnsanlığın yakın tarihte yaşadığı Koronavirüs salgınının üstesinden sağlık sistemimizin gücü ve milletimizle beraber el ele yok ettik. İnşallah bugünkü ve bundan sonraki sınamaları da 85 milyon hep birlikte aşarak bizden sonraki nesillere ulaştıracağız.

‘BUNLARI YAPMAYA HİÇBİRİNİZİN GÜCÜ YETMEZ’

Bu topraklarda yaşayanlar da canını ve onurunu kurtarmak için gelenleri el görmemiş, dışlamamış hele hele husumet asla beslememiştir. Sık sık dile getirdiğimiz gibi bizim devletimizin sınırları başkadır, milletimizin sınırları bambaşkadır. Tarih ve medeniyet birlikteliğimizin olduğu coğrafyalardaki kardeşlerimizle çok yakın bağlarımızın olduğunu kimse inkar edemez. Hiçbir zaman bu kardeşlerimizle aramızdaki gönül bağını koparmadık. 1. Dünya Savaşı ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra binlerce insan Anadolu’ya geldi. Farklı kökenlere sahip kardeşlerimizin Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kendilerine yeni bir hayat kurdular. Cumhuriyet dönemi boyunca da her yerde başı dara düşen kardeşlerimize kapılarımız açık oldu. Şimdi Bay Kemal ne diyor: Biz bunları tekrar Suriye’ye süreceğiz. Bunları yapamayacaksın. Bunları yapmaya hiçbirinizin gücü yetmez. Zira biz Ensar kökeniyle yetişmişiz.  Suriyeli kardeşimize sahip çıktık, sahip çıkacağız Bay Kemal. Asla taviz vermeyeceğiz. Ancak inanalar kardeştir ve kardeşliğimizi koruyacağız.

‘GERİ DÖNMEK İSTEYEN SURİYELİLERİN SAYISI 1 MİLYONDAN FAZLADIR’

Mesela Körfez savaşı başladığında Irak’tan ülkemize gelen 1 milyon kişi savaşın ardından ülkelerine döndü. Şimdi Suriye’nin kuzeyinde briket evleri yapıyoruz. Bunların inşası devam ediyor. Çatışmaları halen devam ettiği, toprak bütünlüğünün hala sağlanamadığı Suriye’nin istikrarını sağlaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 milyon kişinin de İdlib başta olmak üzere bulundukları yerde kalmasını sağlıyoruz. Antalya’da 2015 yılında yapılan G20 zirvesine katılan liderlere Suriyeli sığınmacılar için süratle 1 milyon kişinin barınması için teklifte bulunmuştu. Maalesef bu projeye destek vermediler. Türkiye bu yükün büyük bölümünü hem kendi sınırı içinde hem de Suriye topraklarında üstlenmek zorunda kaldı. 57 bin briket evi tamamladık. Bu sayıyı daha da artırmamız daha da mümkün olabilir. Yeni bir adımı daha atıyoruz. Suriye topraklarında 13 ayrı yerde okuluyla, hastanesiyle tarımıyla 200 bin konut inşa edilmesini sağlıyoruz. Ülkemizde yaşayan 1 milyon Suriyelinin geri dönüşümünü temin etmektir. Kurumuzun yaptığı çalışmalar bu geri dönmek isteyen sığınmacı Suriyelilerin 1 milyondan fazla olduğudur. Kimse ülkesini, evini, işini ailesini bağlarını sebepsiz yere terk edip bilinmezliğe yola çıkmaz. Bizim insani, vicdani, tarihi görevimizdir.

‘MAZLUMLARI KATİLLERE TESLİM ETMEDİK’

Bir süre sonra batı ülkeleri desteklerini, Suriye halkı yerine bu ülkedeki terör örgütüne yönlendirdi. Bu terör örgütüne binlerce araç, silah gönderdiler. Suriye’de Rejim’in zulmüne karşı çıkmanın yanı sıra tüm terör örgütleriyle en etkin mücadeleyi Türkiye yürütmüştür, yürütmeye devam edecektir. Ülkemiz içindeki Suriyeli sığınmacılar ile diğer statülerde yaşayan yabancıları da yakından takip ediyoruz. Kurallara uymayanları da geldikleri yerlere gönderiyoruz. Bu şekilde ülkesine gönderilen Suriyeli sayısı 20 bini bulmuştur. Çeşitli yollarla sınırlarımıza giren ve ülkelerine gönderdiğimiz göçmen sayısı 2016’dan bu güne kadar 320 bini aşmıştır. Ukrayna krizi öncesi son 7 yılda AB ülkelerine ulaşan çoğu Suriye ve Irak kökenli sayısı 1 milyon olarak ifade ediliyordu. Savaştan ülkelerini terk edip AB ülkelerine giden Ukraynalı sayısı 4 milyonu aştı. Ülkemize gelen Ukraynalı sayısı da 100 bini aştı. Görüldüğü gibi sığınmacı sorunu sadece bizim ülkemize mahsus değildir. Tüm dünyanın meseledir. Dün onların dedelerini nasıl bağrımıza basmışsak, bugün bize sığınanlara aynı şekilde davranıyoruz. Mazlumları katillere teslim etmedik, etmeyeceğiz. Suriyelilere ya da diğer ülkelerden gelen vatandaşlara hiçbir kaynak tahsis edilmemektedir. Gönüllü dönüşler için gereken imkanları sağladıkça, ülkemizdeki Suriyeli sayısının makul sayılara gerileyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

‘2023 HEDEFLERİMİZDEN ŞAŞMADAN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

Biz 2023 hedeflerimizden, 2053 vizyonumuzdan asla şaşmadan yolumuza devam edeceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın düzenlediği gençlik kaplarının başvuruları başladı. Bu kamplardan yararlanma sınırı 25 yaşa yükselttik. Bu yıl yaklaşık 200 bin gencimizi bu kamplarda hizmetler verilecek. Ayrıca cumartesi günü Rize-Artvin havalimanın açılışını yapacağız. Dünyada 5 tane deniz üzerine kurulu havalimanı vardır, bunlardan 2 tanesi bizdedir. Bu açılış töreninde Aliyev kardeşim de bizle birlikte olacak.

Erdoğan’dan sığınmacı mesajı: Hiçbirinizin gücü yetmez

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

13 Yorum

 1. 2 ay önce

  Korku dağları bekliyor. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Bir ters bir düz gidiyorlar. Altılı masadaki sarı muhalefet alternatif değil. Olmadığı da yirmi yıldır gözüküyor. Şu an Zafer Partisinden başka umut yok.

 2. 2 ay önce

  Hiç birinizin gücü yetmez derken, sığınmacı politikasının arkasında ab-d olduğu için güveni yüksek.
  Biz istiklal harbindede bu tayfayı dövdük, istersen okadar güvenme.

 3. 2 ay önce

  Turk Millet’inin gucu her seye yeter…

 4. 2 ay önce

  Türk milleti sana kim olduğunu gösterecek, Türk milletine baş kaldırdığın için seçim de kaybedeceksin

 5. Soylu
  2 ay önce

  Bekleyip görelim, yeter mi yetmez mi diye.

 6. Neyi konuşuyor, neyi destekliyor!
  – İş dünyasına bedava çalışan.
  – Suriye de belli sanayii ve tarım alanlarının talanı.
  – Suriye yeraltı ve üstü ganimetler.
  -Türk Halkını hizaya çekme ve teba yapma isteği.
  – İstanbul’da yığacaklardı gayri müslim ve İslamcı zengin tayfayı
  yönetici sıfatı ile yerleştirip Türk’ün dağda ölmesine bakacaklardır.(Osmanlı)
  – Halife olduğunda hükmedilecek teba hazırlığı.
  Sonuç adamlar açık açık hilafet istiyor.
  Türk Halkı ya bu işe dur diyecek yada köle olmayı kabul edecek. Olay Burdur.

 7. 2 ay önce

  Mazlumlari katillere teslim etmeyiz diyen zihniyet,katil dedikleriyle simdi sarmas dolas sizin ciddiye alinacak peh diyecek bi tarafiniz kalmamis artik,donanimsiz ve ciddiyetten cok uzaksiniz,.,

 8. 2 ay önce

  Yahu daha gecen gün tesetereli katil Muhammed bin Salman a doysalari teslim etmedin mi? Isin bitti ve artik millet yemiyor bu yalanlari.

 9. İktidarda kalmak için siyasi cümleler…her tarafa nabza göre şerbet..
  Ümit Özdağ’ ın vatandaşlığa alınanlar (hatta Türkçe bilmeyenler de olmalı) 10 yıl seçimlerde oy kullanamasınlar önergesini, muhalefet, ciddi ise, desteklemesi gerekir…bunlar hep Suriye’ liler den oy alma hazırlığı içindir…

 10. 2 ay önce

  Seçime de gerek yok zaten, galaktik liderimizin paçaların dan demAKrasi akıyor

 11. 2 ay önce

  Seçimlerde inşallah Zafer Partisi birinci parti olur da görürsünüz o hedeflerinizi. nedir bu 2023 ve 2053 hedefleri ben bilmiyorum. hedef te hedef. kimse bu hedeflerin ne olduklarını konuşmuyor. şunları bir liste halinde yazsalar da biz de bilse hedeflerimizi

 12. 2 ay önce

  İyi ama Suriye de Osmanlı zamanında PKK gibi örgütlerle bölünmüştü. Oradaki insanlar buraya göç etsin diye orada kim fitne çıkardı, o fitneye kim çanak tuttu, kim görmezden geldi? Kimse Allah’ın adını anarak Allah’a savaş açamaz! Buna münafıklık derler!

 13. 2 ay önce

  Nasil bel baglamissiniz boyle ab ve abdye. Gikiniz cikamiyor. Asil gucu yetmeyenler, aciz olanlar sizsiniz. Biz Allah’in izniyle herseye guc yetirebiliriz. BIr de Kemal suriyelileri gondermeye calismiyor bu arada. Tek kutuplu muhalefet taktikleriniz artik bos is. Tutmaz bundan sonra.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!