Erdoğan ve Biden, NATO Liderler Zirvesi’nde görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın İspanya'nın başkenti Madrid'teki yüz yüze görüşmesi sona erdi. Görüşme bir saate yakın sürdü.

featured

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Bidenzirve kapsamında bir araya geldi. Toplantı öncesi kameraların karşısına geçen liderlerin görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

BIDEN’DAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Başbaşa görüşme öncesi ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO başvuruları hakkında yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Biden, “Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

‘UKRAYNA SAVAŞINDA DENGE POLİTİKASI YÜRÜTÜYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimizle dolu dolu huzurla döneceğiz. NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna olayı, akaryakıtla ilgili gelişmeler ve bir an önce de hububat konusunda açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım. Ben de özellikle uzun bir aradan sonra sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Özellikle bu NATO Zirvesi, gündemi itibariyle güçlü bir zirve oldu. NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak atımlar da Rusya-Ukrayna sürecine de katkı verecektir. Ukrayna savaşında denge politikası yürütme gayretindeyiz. Diplomasiyle Ukrayna tahılını ülkeden çıkarmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Basın ofisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşme ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Biden’ın Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya davet edilmesinin önünü açan mutabakatı memnuniyetle karşıladığı belirtildi. İki liderin, Ege ve Suriye’de istikrarı korumanın önemi, Ukrayna tahıl ihracatının önündeki Rus engellerinin kaldırılması ve ikili ilişkilerde yakın istişarelerin sürdürülmesi konusunda anlaştıkları belirtildi.

Erdoğan ve Biden, NATO Liderler Zirvesi’nde görüştü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Türkçeye çevirisi

    TÜKÜRDÜĞÜNÜZÜ HARİKA YALIYORSUNUZ

  2. Denge derken cambaz politikası demek istiyor omurgasız

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!