Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücretin net 5 bin 500 TL olacağını açıkladı.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücretin 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla 5 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı. Erdoğan “Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 TL destek verecektir.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz
ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir.

Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik.

Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayretindeyiz. Salgın döneminde kendimizi dünyadan pozitif ayrıştırdık.

Vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı asla görmezden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık ve almaya devam ediyoruz.

Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40’ın üzerinde bir enflasyon farkı zammı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük.

Çalışmalar sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz.

Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 TL destek verecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Bu bir ara artıştır. Asıl tespit yıl başında yeniden gerçekleştirilecek. Yıl başında devreye aldığımız asgari ücret kadar ki gelirin vergi dışı kalması uygulaması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 TL olarak yansıyacaktır.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada, “Asgari Ücret komisyonunu yeniden davet ettim, çalışmalar yapıldı. Çalışanlarımızı asgari ücrete karşı koruyacağız. Bugüne kadar koruduğumuz gibi koruyacak bir neticeye ulaştırdık, size arz ettik” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da “Çok kıymetli kararın paylaşımı için bir aradayız. Tüm paydaşlarımızın faydası için azami gayret gösteriyoruz. Aralık ayında güzel bir rakam belirlendi. Fakat gelinen durumda bu seneye özel yılsonunu beklemeden güncelleme yapalım diye toplandık. Tüm imkanlarımızı zorlayarak bir dengeyi bulmaya gayret ettik. Asgari ücret bir başlangıç ücretidir. Esas hedef ortalama ücretin üzerine çıkma olmalı. Açıklanan rakam yıl sonu itibarıyla tekrar değerlendirilecek. Üçlü sac ayağını birbiriyle mücadele eden iki tarafın pazarlığı gözüyle bakmıyoruz. En iyisini nasıl yaparız diye bakıyoruz. Yıl sonunu beklemeden bir araya geldik. Mutabakatla asgari ücreti resimliyoruz. Aralık ayında başlayan uzun yılların konusu olan asgari ücrete kadar olan kısımdan vergi alınmaması konusu aynen devam ediyor olacak. 15 milyonun üzerinde çalışanın istifade ettiği bir konu. Çalışan ve işletmeler için büyük kazanımdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Ayvayı yediğimizin %30 garantisini almış olduk. Zam yumruğunu kafatasımız patlayana kadar yeriz artık. Pazartesinden sonra allah cümlemizin yardımcısı olsun.

 2. 2 ay önce

  Ayvayı yedik !! Şimdi herşeye zam gelir.

 3. 2 ay önce

  Asgari ucrete yapilan kumulatif zam kadar memurlara da zam yapilmasi gerekli ki, memurlarin aclik sinirinda ki maaslari eriyip, aclik sinirinin aktina dusmesin.

 4. en düşük memur maaşı 6,500 asgari ücret 5,500 arada 1000tl var.. ulan bu ülkeyi işçiler mi kalkındırıyor memurlar mı? memura verdiğini işçiye niye vermiyosun! 5 milyon memur varsa 2 milyon esnaf varsa kalanı sigortalı ya da sigortasız işçi..
  memura %40 enflasyon düzeltmesi veriyorlar işçiye %30 zam.. ve işçiye zammı seçim korkusundan veriyorlar yoksa vermezler
  bir kere 8000 tl ortalama memur maaşı 10000tl maaş alana da %40 verdiniz, 4700tl maaş alana da %40 verdiniz.. 10000 tl nin %40ı ile 4700tlnin %40 ı bir mi!! arada bir maaş fark var ulan…

 5. 2 ay önce

  Erdogan acikladi yazmak daha kolay ve sade bir ifade degil mi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!