Erdoğan’dan Ayasofya talimatı

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kurmaylarına ‘Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin’ talimatı verdiği iddia edildi.

İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Ayasofya’da Fetih suresinin okunması, gözleri yeniden tarihi yapıya çevrilmişti. 1934’te müzeye çevrilerek, ibadete kapatılan Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilerek ibadete açılması için AKP’de hareketlilik olduğu öne sürüldü. AKP’li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda talimat verdiğini öne sürdü.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“İstanbul’un fethinin yıldönümünde Ayasofya’da Fetih Suresi okundu.

Geçen yıl da Peygamberimizin doğum günü vesilesiyle Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmuştu.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih tarafından camiye çevrilen Ayasofya, 500 yıl cami olarak hizmet vermişti. Fethin sembolü olarak görülen Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihinde çıkarılan bir kararname ile müzeye çevrilmişti. Atatürk’ün Ayasofya’yı müzeye çevrilen kararnamenin altındaki imzasının farklı olması ise tartışmalara neden olmuştu.

Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunması Yunanistan’da rahatsızlığa yol açmış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Yunanistan’ı sert bir dille uyarmıştı.

Ayasofya’nın eskiden olduğu gibi camiye çevrilmesi konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısında da gündeme geldi. Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermesi konusunda Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetinin de bulunduğu hatırlatıldı. Ayasofya’nın ibadete açılması konusu daha önce gündeme geldiğinde “Önce diğer camileri dolduralım” diye yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kez “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin” dediği öğrenildi.

Erdoğan’ın, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusuna sıcak yaklaşmasında birkaç nedenin etkili olduğu söyleniyor.

İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümü nedeniyle Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okutulmasının her siyasi partiden vatandaşlarımız tarafından desteklenmesi.

Yunanistan’ın, Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasına gösterdiği tepkinin verdiği rahatsızlık.

Ayasofya’nın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında olması nedeniyle hükümranlık haklarımıza karşı sergilenen bir tutumun kabul edilemez olduğunun gösterilmek istenmesi.

Muhafazakâr kesimde büyük bir heyecana yol açan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusu, böylece gündeme girmiş oldu. Hukukçular, Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğü kararnamenin iptal edilmesinin sorunu çözüp çözmeyeceğini tartışıyor.

Erdoğan’dan Ayasofya talimatı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Ülkede Cami Kalmadı herhalde?…
  Açılsa da bari millet şu mağdur edebiyatından kurtulsa.
  Ekonomi tepe taklak, islamcılar, “Trump gibi İncil sallama” derdinde.
  Neredeyse ülkenin tüm kurumlarına sahipler ancak her durumda mağdurlar arkadaş, pes.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Hep aynı nakarat sengıbılerde bı tozolsada bızde kurtulsak nevar. Sızın gıbı dusman saflarında durma heveslısı zıhnıyetlerde bızı bıktırdı emın ol

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!