Erdoğan’dan İsveç onayı sonrası ‘F-16’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasının ardından F-16 alımına ilişkin olarak, "Biden, yazılı bir talimatla temsilciler meclisine gönderdi. Orayı da bekliyoruz. Oradan gelecek netice, bizler için F-16'ların Türkiye'ye gönderilmesi sürecini, tamir, bakımla ilgili sürecin başlamasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da cuma namazı sonrası camiden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği ve F-16’larla ilgili, “Bildiğiniz gibi parlamentomuz verilen söz üzerine yaptığı oylamalarla hamdolsun kahir ekseriyetle meclisimizden geçti ve dün itibariyle de bana geldi. Ben de imzaladım. Akşam da resmi gazetede yayınlandı. Şu anda bir gün önce Biden o da yazılı bir adeta talimatla tüm gerek temsilciler meclisine, gerek diğer meclise hepsine gönderdi ve onların da bir an önce bunu meclislerinden çıkarması talebini onlara ifade etti, söyledi. Orayı da bekliyoruz. Bir an önce oradan gelecek olan netice, bizler için F-16’ların Türkiye’ye gönderilmesi sürecini ve bunun yanında tüm tamir, bakım, bunlarla ilgili sürecin başlamasını inşallah sağlayacaktır. Bunu bekliyoruz, dışişleri bakanım şu anda yakın takipte, o da bu işin takibini yapıyor. Antony Blinken’la bu süreci devam ettiriyor. Bu arada attığımız bu adımla şu anda gerek Kanada, gerek İsveç tüm batı ülkeleri hepsi bu atılan adımla, Türkiye’nin duruşunu göstermesi bakımından bu çok çok isabetli olmuştur. NATO için de ayrı bir güç kaynağı olmuştur yaklaşımlarında bulundular. Biz de aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

‘BUGÜN O KARARI BEKLİYORUZ’

Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e açılan soykırım davasına ilişkin çıkacak kararla ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Doğrusu biz çıkacağını bekliyoruz. Güney Afrika Cumhurbaşkanı’yla bu konuda görüşmem oldu çünkü Güney Afrika, bu Lahey’i falan çok yakından takip ediyor. Onların müracaatıyla da zaten oradaki süreç başladı. Şu an itibariyle Güney Afrika Cumhurbaşkanı’nın yakın takibi bizler için ayrı bir zenginliktir. Onların takibi olsun, aynı şekilde bizim biliyorsunuz buradan hukukçular grubu Lahey’e gittiler. Bunlar da bu işi yakından takip ediyorlar ve bu takibimiz neticesinde gerek Adalet Divanı’nda, gerek Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden olumlu sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Biz bugün o kararı bekliyoruz” diye konuştu.

‘İZMİR’DE ADAY AÇIKLAMALARI YAPACAĞIZ’

Yerel seçim çalışmaları hakkında da konuşan Erdoğan, “Yarın nasip olursa İzmir’deyim. İzmir’de hem aday açıklamaları yapacağız hem de orada geniş kapsamlı büyük bir kapalı spor salonu toplantısı yapacağız. Ertesi gün Eskişehir’e geçeceğim. Eskişehir’de yine aynı şekilde bir aday tanıtım toplantısı yapacağız. Eskişehir’i önemsiyoruz, İzmir’i önemsiyoruz. Buralarda yapacağımız bu toplantılarla da inşallah nasıl ki İstanbul Ankara’da çok çok güçlü sesler çıkardıysak buralarda da güçlü sesler çıkararak, Cumhur İttifakı’nın nasıl 31 Mart’a hazırlandığını göstereceğiz” dedi.

MURAT KURUM AÇIKLAMASI

İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un dün açıkladığı projeleriyle ilgili yöneltilen soruya cevap veren Erdoğan, “Lansmanı nasıl buldunuz, ben izlediğim bölümlerde tamamını izleyemedim, çünkü Milli Güvenlik Kurulu vardı ama izlediğim bölümlerde Murat Bey’in heyecan dolu, İstanbul’un bütün konularına ne denli hakim olduğunu gördüm ve bundan dolayı da bir genel başkanı olarak, Cumhurbaşkanı olarak mutluluk duydum. İnanıyorum ki, 31 Mart akşamı Murat Kurum’la yeniden İstanbul’u yaşayacağız” ifadelerini kullandı. (DHA)

Erdoğan’dan İsveç onayı sonrası ‘F-16’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!