Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya’ya NATO mesajı: ‘Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Türkiye'ye yaptırım uygulayan ülkelerin NATO'ya girmesine 'evet' demeyiz" ifadelerini kullandı. İsveç'in Türkiye'yi ikna ziyaretine ilişkin de Erdoğan "İknaya mı gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar" dedi.

featured

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın heyetlerinin, NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye’ye gelecek olması hakkında soruya yanıt verdi.

Erdoğan, “Dışişleri Bakanları ile bazı görüşmeler yapıldı. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Teslim etmeleri gereken teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine karşı açıklamaları var. Teslim edeceklerini söyleseler bile biz şuna inanırız: “Bir deliklten iki kez Müslüman sokulmaz.” NATO’nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan’a her türlü desteği veriyor, Yunanistan’da üsler kuruyorlar. İsveç terör örgütlerinin kuluçka merkezi. Parlamentonlarında teröristleri getirip konuşturuyorlar. PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Pazartesi günü Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi geleceklermiş. Kusura bakmasınlar yorulmasınlar. Bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine evet demeyiz. MATO güvenlik örgütü olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız.” dedi.

Cezayir ile ilişkiler hakkında konuşan Erdoğan, “İş birliğimizi daha da ileriye taşımayı bir kez daha karşılıklı olarak teyit ettik. Salgına rağmen ticaret hacmimiz yüzde 35 artarak 4,2 milyar dolar düzeyine ulaştı. Yeni hedefimiz 10 milyar dolar.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

Cezayir’den ülkemize 17 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz. Bu sene aynı zamanda diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 60. yılına hitap ediyor. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir tarihi paylaşıyoruz. İlk toplantımızı gerçekleştirmek bu güne nasip oldu. İşbirliğimizi daha da ileriye taşıma kararlılığımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik.

ERDOĞAN CEZAYİR İLE TİCARİ İLİŞKİLERDE YENİ HEDEFİ AÇIKLADI

2020 yılında ziyaretimizde 5 milyar dolar hedefimizi belirlemiştik. Salgına rağmen 4.2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik. O da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Türkiye olarak her konuda Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız. Yatırımcılarımız da bu süreci yakından takip ediyor. 1400’ü aşkın Türk firması, Cezayir’in güçlü ekonomisine güç katıyor. Yakın geçmişte ortak yatırımların başlamış olduğu enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır.

Cezayir’i üretim üssü olarak gören yatırımları ülkenize yönlendiren firmalarımıza desteğinizi sürdüreceğinizden eminim. Yarın iş forumunun karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın artırılmasına katkıda bulanacağı muhakkaktır.

CEZAYİR İLE SAVUNMA SANAYİNDE İŞBİRLİĞİ

Enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır. Bugün aynı zamanda ortak coğrafyamız olan Afrika ve İslam dünyasındaki meseleleri ele aldık. Cezayir kıtanın lider ülkelerinden biridir. Cezayirli kardeşlerimizin kıtanın kuzeyi başta olmak üzere Afrika’nın tamamında oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz.  Türkiye olarak biz de Afrika’daki kardeşlerimizle işbirliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Türkiye olarak kazan kazan ve eşit ortaklık temelinde işbirliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Libya ve Somali, kıtanın ekonomik kalkınmasına ve sosyal barışına verdiği önemi gösteren iki örnektir. Somali’deki seçimin sonuçlarını Somali halkı için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Türkiye’nin yeniden ayağa kalkmasına katkı sağladığı Somali’de Cumhurbaşkanlığı seçimin başarıyla tamamlanmasından ayrıca memnuniyet duyuyorum. Cumhurbaşkanı sayın Hasan Şeyh Mahmud’u tebrik ediyorum.

Afrika Kıtası’nda barış ve istikrarın temininde önemli rol oynayan iki ülke olarak savunma sanayi alanında işbirliğini güçlendirmekte kararlıyız. Türkiye Muhaarif Vakfımız da Cezayir’de kuracağı okulla, Cezayirli kardeşlerimize kaliteli eğitim sunacaktır. Madencilikten çevreye, eğitimden, kültüre biraz önce imzaladığımız anlaşmalarla ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim ettik.

Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya’ya NATO mesajı: ‘Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

23 Yorum

 1. 1 ay önce

  Bir gün Erdoğan’ı destekleyeceğim hiç aklıma gelmezdi 😀
  Bence doğru karar

 2. 1 ay önce

  boyle dedigine gore isvec ve finlandiya’nin nato uyelikleri kesinlesmis oldu.

 3. 1 ay önce

  Yahu ilk defa adami sevdim, böğrüme basmak istedim. Heyretle kendime gülüyorum.
  Umarım kararının arkasında durursun başkan.

 4. 1 ay önce

  Eyvah eyvah…Bu is de oldu desene.

 5. 1 ay önce

  RTE, her zaman yaptığı gibi ABD nin isteğine Evet der, tukurdugunu yalamak zorunda kalsa bile rahatsız olmaz ..

 6. 1 ay önce

  En büyük reis bizim reis! 🙂

  Cevapla
 7. 1 ay önce

  Arada bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlıyor.

 8. 1 ay önce

  Bu sayfadaki Harbiyeli kemalist, Alper ve Gökhan! hep şüphelenmiştik zaten sizden 🙂

  • 1 ay önce

   Eksik olma yurttaşların piri 😊😁

  • 1 ay önce

   benim neyimden suphelendin birader, serkan, gokhan, ve harbiyeli kemalist egolari ile beni nasil ayni tepsiye koyuyorsun. Neyse, canin sagolsun.

   • 1 ay önce

    Ah be alper, ne var Yahu, insan zorunlu et ve sebze meyve diyeti yapıp, makarna ekmeğe dadanınca herşey gözüne güzel geliyor. Reise iki sevgi dolu söz yazdık diye hemen taşlayın ne var sanki en azından sığındığımız bir vatanımız var baktim onu savunan bir reisim var yüreğim kabardı. Gidasizliktan halüsinasyon göreydik daha mi iyiydi. Biz yokluk içinde yok olmaya başlayanlara çok görmeyin anlık yürek kabarmalarını. Varsa hatam hep makarnadan gardaşım.

    Cevapla
 9. 1 ay önce

  keske sözünden cikmayan bi lider olsan be Reis (misali: Putin). Senaryo simdikten belli: Gelecekler, söz verecekler, sen tamam diyeceksin, sonra sana “Diktatör” deyip ve bundan dolayi sana verdikleri sözlerini “tutamayacaklar” …

 10. 1 ay önce

  “Nato”nun Libya’da ne işi var” dan “Nato Libya’nın Libyalılara ait olduğunu göstermek için oraya gidiyor”a dönülmesi unutuldu mu? Ha, terör destekçisi bu ülkeler. Tamam da Suriye’deki PKK’ya binlerce tır dolusu silah Nato’nun patronu Amerika tarafından verilip orada bir terör ordusu kurulmuyor mu? Adamlar Vaşington’da bütçelerine PKK ödeneği koyuyor, bizim büyükelçi hahamla İsrail işbirliği kotarıyor! Sonra, hani darbeyi kim yapmaya kalkışmıştı? Kime ne anlatıyorsunuz? Ucuz işler bu işler!

 11. 1 ay önce

  Yarin hepsini baska ulkelere yollarlar gene de vermezler merak etmeyin. Uye olduktan sonra da hersey eskisi gibi olur.

 12. 1 ay önce

  Birkaç milyar avroya bakar…

 13. 1 ay önce

  fazla sürmez çark eder diye düşünüyorum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!