Erdoğan: 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını biz karşılıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Son dönemde konutlarda kullanan yüzde 75'ine elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan kaynağında biz karşılıyoruz." dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’nun “Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğal Gaz Verme Töreni”ne Üsküdar’daki Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Erdoğan, “Filyos Doğal gaz İşleme Tesisi’ndeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı. Deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta enerji üssü kuruyoruz. Önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız” diye konuştu.

‘4 İLÇE İLE SINIRLI DEĞİL’

Erdoğan, “İlçelerimizi doğal gaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırımla, 75 buçuk kilometre boru hattı döşedik. Vatandaşlarımız da doğal gaz aboneliği hususunda teveccüh göstererek hizmete sahip çıktı. Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz sadece bir düğmeye basarak ısınacak. Kış aylarının oldukça çetin geçtiği bölgemizde sobayla ısınma ve diğer ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler yerini doğal gazın temizliğine bıraktı. Kastamonu’ya yaptığımız doğal gaz yatırımları sadece bu 4 ilçe ile sınırlı kalmayacak. Küre, Çatalzeytin ve Araç’a en kısa zamanda da diğer ilçelerimize doğal gaz hatlarımızı ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek yüksek basınçlı iletim hattı için 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik bir hat oluşturacak dağıtım için de 245 milyon liralık yatırım yapacağız. Kastamonumuzun 15 ilçesine 4 yılda toplam 660 kilometrelik boru hattı döşeyeceğiz. Toplam yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan çalışmalar sonunda Kastamonu’nun doğal gaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak” dedi.

‘BU YIL 17 BUÇUK MİLYAR YATIRIMLA 11 BİN YENİ HAT TESİS EDİYORUZ ‘

Erdoğan, “Bugün Türkiye’nin 81 il merkezi ve 669 yerleşim yerindeki vatandaşlarımız doğal gaz hizmetinden faydalanıyor. Böylece doğal gaz konforunda faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12 buçuk milyondan 58 milyona çıkardık. 10 milyon vatandaşımız da dilediği zaman aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkanına sahiptir. Bu seviye doğal gaz iletim ve dağıtım şebekemize 20 yılda, 90 milyar lira yatırım yaparak iletim ve dağıtım şebeke uzunluğumuzu 190 bin kilometreye çıkartarak geldik. Dünyanın etrafında yaklaşık 5 tur atabilecek bir doğal gaz şebeke alt yapısıyla uzak yakın demeden Türkiye’nin her yerine ulaştık. Sadece bu yıl doğal gaz iletim ve dağıtım için toplam 17 buçuk milyar yatırımla 11 bin yeni hat tesis ediyoruz. Bu gayretlerimizi doğal gaz konforunu vatandaşlarımızın tamamına ulaştırana kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ENERJİ ÜSSÜ KURUYORUZ’

Erdoğan, “Yerli kaynaklarımızı da devreye alma mecburiyetimiz ortaya çıktı. Arayışlarımızın sonunda Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahasında önemli keşif yaptık. Karadeniz doğal gazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Gaz Sahası’ndaki 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından 5’i yerine yerleştirildi. Hala 3 sondaj gemisi, 9 adet ana inşaat ve montaj gemisi iş yüküne göre sayıları 20-30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor. Kara ve denizde yaklaşık 7 bin işçi faaliyet gösteriyor. Filyos Doğal gaz İşleme Tesisi’ndeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı. Deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta enerji üssü kuruyoruz. Önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız” diye konuştu.

‘TÜRKİYE REFERANS FİYAT OLUŞUMUNUN SAĞLANDIĞI ÜLKE HALİNE DÖNÜŞÜYOR’

“Türkiye’yi doğal gazda merkez ülke haline getirecek adımlar atıyoruz” diyen Erdoğan , “Ülke olarak halihazırda 7 uluslararası doğal gaz boru hattına 2 kara, 2 deniz LNG tesisine, 2 yeraltı doğal gaz depolama tesisine sahibiz. Günlük doğal gaz giriş kapasitemiz 360 milyon metreküpe ulaştı. Doğal gaz depolarımız sayesinde kış mevsiminde yaşanan talep artışlarını sistemi zorlamadan veya ek yük bindirmeden karşılayabilecek hale geldik. Saros’taki yeni yüzen LNG tesisimizin inşaası devam ediyor. Silivri yeraltı doğal gaz depolama tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla Türkiye, gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde referans fiyat oluşumun sağlandığı bir ülke haline dönüşüyor. Yeni doğal gaz boru hatları ve LNG  için de her tülü iş birliğine hazırız. Orta Doğu’dan Orta Asya ve Akdeniz’e kadar geniş alandaki ülkelerle yakın temas halindeyiz. Ülkemizde birden fazla oyuncunun, ürünün, kontratın bir araya gelerek referans fiyatları oluşturduğu doğal gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz. Vatandaşlarımızı küresel dalgalanmalara karşı korumayı da ihmal etmiyoruz” dedi.

‘DESTEK RAKAMI GEÇEN SENEKİ TUTARIN 2 KATINDAN FAZLA OLACAK’

Erdoğan, “Son dönemde konutlarda kullanan yüzde 75’ine elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan kaynağında biz karşılıyoruz. Bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlarımıza 80 milyar lira doğal gaz, 20 milyar lira elektrik desteği olmak üzere toplamda 100 milyar liralık destek sağladık. Destek rakamı bu yıl geçen seneki tutarın 2 katından daha fazla olacaktır. Üretiminden tüketimine ve piyasasına kadar her alanda Türkiye’yi doğal gazın merkez ülkesi haline getirmek için yoğun gayret içindeyiz. 2023’te diğer pek çok alanla birlikte enerjide de milletimizin karşısına müjdeler ve kazanımlarla çıkmak için gece gündüz çalışıyoruz. Doğal gazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerindeki kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Erdoğan: 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını biz karşılıyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Bu adam biz dedikçe ben uyuz oluyorum, sen kimsin arkadaşım, sanki cebinden bağış dağıtıyor. Milletin parası yine millete harcanıyor bundan doğal ne var.

 2. 2 hafta önce

  Kendi lutfundan verdigini dusunuyor ciddi ciddi. Vatandasin vergisi o senin “biz karsiliyoruz” dedigin. Hayatinda bir kisiye durum, doner ismarlamisligin varmidir acaba.

 3. Sen benim alım seviyemi yıllık 100bin dolar yap karşılama

 4. 2 hafta önce

  Faturamızın %75ini ödeyen o yüce kişi başkanımız rica etse %100ünü de öder.

  • 2 hafta önce

   ödüyor zaten “dar gelirli”lerininkini.. ama hangi dar gelirliler belli değil.

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!