Erdoğan’dan net ‘Finlandiya ve İsveç’ mesajı: NATO’ya söyledik

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelen Erdoğan "NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in girmesine 'hayır' diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz." dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi.

Burada öğrencilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, “Malum bu İsveç, Finlandiya bütün bunlar bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar. PKK’ya, YPG’ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar, yürüyüşse yürüyüş, paçavralarını köprü üstlerine asacaklar. Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip, bunlara ciddi manada parasal destekler de verecek. Bunlara silah desteği veren bu ülkelerle kendilerine de söyledik; ‘NATO bir güvenlik teşkilatıdır, böyle bir güvenlik teşkilatı içinde biz terör örgütlerinin olmasını kabullenmeyiz’ dedik. Geçmişte girenler girdi. Bunun içinde Almanya’sı var, Fransa’sı var. Yunanistan ve Fransa zaten bunlar girip çıkmışlardı ama sonra maalesef o dönemin Türkiye’deki yönetimi bunların önünü açtı ve bunlar tekrar NATO’ya geri dönebildiler. Geri döndüler de ne oldu; örneğin şu anda Amerika Dedeağaç’ta üs kurdu. Ve FETÖ terör örgütü Yunanistan üzerinden Avrupa’ya seyahat ediyor ve kendilerine verdiğimiz teröristlerin isim listesini görmezden geliyor ve bunları hala korumaya devam ediyorlar.

Şimdi diyorlar ki; ‘Taleplerimizde nedir bilelim, ona göre bunları İsveç’ten Finlandiya’dan isteyelim.’ Biz bir sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan’da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de, Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar. NATO’da tam ittifak gerekiyor. Bir ülke ‘hayır’ derse NATO ittifakı içerisinde, o ülkeyi alamazlar. Bizim de şu anda bu konuyla ilgili kesinlikle bu 2 ülke hakkında… Hele hele İsveç tam bir terör yuvasıdır” diye konuştu.

‘FİNLANDİYA VE İSVEÇ’E ‘HAYIR’ DİYECEĞİMİZİ SÖYLEDİK’

Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’ye silah noktasında yaptırım da uyguladığını hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi Yunanistan’a geliyoruz. Batı’ya 400 milyar euro borcu var, hala Batı bunlara silah desteğini de veriyor, üs kurmalarına müsaade ediyor. Bir taraftan da bizimle görüşmelerinde ‘Biz sizinle aramızdaki münasebetleri geliştirmek istiyoruz’ derken, kalkıp ‘Kıbrıs’la ilgili 2 devletli çözüme biz olumlu bakmıyoruz’ diyor. Senin olumlu bakmadığın şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor? Kusura bakma. Biz de eğer 85 milyonluk Türkiye isek geçmişte bu delikten bu ülke bir defa sokuldu. Ama tekrar bu delikten sokulmayı kesinlikle istemiyoruz. Onun için de kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz ve NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine ‘hayır’ diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz.”

‘RUSYA VE UKRAYNA İLE MÜNASEBETLERİMİZİ KESİP ATAMAYIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna savaşıyla ilgili de, “Gerek Rusya gerek Ukrayna’yla ilgili denge politikası güdüyoruz. Ve bu denge politikasında ne Sayın Putin’le ne Zelenski ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok. Sayın Putin ile de Zelenski ile de telefon diplomasimi sürdürüyorum. Özel temsilcimi onlara gönderdim, gönderiyorum. Bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde bunu devam ettireceğiz. Çünkü yeni bir dünya savaşının çıkmasının ne bölgemize ne dünyaya hiçbir faydası yok. Şu anda Ukrayna’dan olan göç ortada. Öbür tarafta bu işin Rusya’ya, Ukrayna’ya olan maliyetleri ortada.

Tabi bir taraftan da bizim her 2 tarafla değişik bağlarımız var. Bugün Rusya ile nükleer enerjide bir adımımız var. Yani önümüzdeki yıl içinde inşallah Akkuyu Nükleer Santrali’ni bitirip açacağız. Bizim için çok çok ciddi bir kaynak. Öbür taraftan Ukrayna ile ilgili adımlarımız var. Yine Rusya ile, bizim şu anda kullandığımız doğal gazın yüzde 50’sini temin ediyoruz. Bunlar bizim için stratejik önemde münasebetlerdir. Ve bu münasebetlerimizi kesip atamayız. Ukrayna ile bu gıda alanında, hububat alanlarında birçok şu anda ortaklıklarımız var. Bunları da aynı şekilde devam ettiriyoruz. Ve bölgede bir istikrar unsuru olacak bir devlet varsa bu da Türkiye’dir. Bunu korumak durumundayız” değerlendirmesinde bulundu.

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

Erdoğan, “Ben şimdiden size müjdeyi vereyim. İnşallah (millet bahçesi herkesi) çok çok mutlu edecek. Gelip hafta sonlarını, hafta içlerini geçirecek aileler olacak. Tüm bunlarla, oyun parklarıyla, kültürel merkezleriyle orası kültürel bir güç devşirecek. O nokta zaten millet bahçesi noktasında fakir. Ama şu anda bu millet bahçesiyle ağacıyla, yeşiliyle orası çok çok güzel olacak. Yanında da şehir hastanesi var, yan yana olacak. Şehir hastanesiyle birlikte, yanında millet bahçesi, oranın güzelliği neyle ifade edilebilir? Şimdiden ben oranın bitmiş halini görüyorum. Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız. Pistler belki de kalacak. Ama pistler dışındaki yeşil alanları biz çok daha farklı yeşil alan haline getirmek için zenginleştireceğiz. Proje üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ve 29 Mayıs kutlamasını bu yıl orada yapacağız.” dedi.

RAKET TUTMA STİLİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, raket tutma stilini soran gence ise şu yanıtı verdi:

“Dünyada masa tenisinde çok farklı stiller var. Mesela Türkiye’nin klasik bir raket tutma tarzı vardır. Dünyada çoğunlukla da o tarz kullanılır. Yani raketin sap kısmından tutarlar. Ama mesela Çinlilerin, Japonların tutuş şekli ise benim tuttuğum şekildir. Ben onlardan örneği alarak o şekli kullanıyorum. Fena da değil, işe yarıyor. Son zamanlarda bazı dostlarla yaptığımız müsabakalarda işe yaradı. Mesela yurttaki masa tenisinde voleybol milli takımımızın koçu Guidetti ile oynadık. O da o klasiği kullanıyordu. Ben ise raketi avucuma alarak kullandım. ‘Sen’ dedi ‘iyi oynuyorsun’, ‘yok’ dedim ya ‘senin kadar değil’, ‘yok yendin beni’ dedi. Şimdi demek ki stil birçok şeyi değiştirebiliyor. Bu noktada işime yaradı, iyi de gidiyor. Bundan sonraki süreçte de herhalde diğerini öğrenecek halim yok. “

Erdoğan’dan net ‘Finlandiya ve İsveç’ mesajı: NATO’ya söyledik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

14 Yorum

 1. 1 ay önce

  Şu Nato dan çıkma veya (şimdilik) İsveç ve Finlandiya konusunda geri atılmaz ise AKP ye oy vereceklerini söyleyen/yemin eden 50 kişi var tanıdığım. Yanlarında Nato mavisi ve kırmızı boya taşıyorlar! Olası bir dik durma karşılığında suratlarını Kırmızı renge ve hatta Kırmızı rengin içine karıştıracakları Nato mavisi ile elde edecekleri Mor renge boyayıp sandığa öyle gideceklermiş. Hayırlısı..

  • 1 ay önce

   NATO’dan cikmak kolay. Bu yönde ona buna akil vermek de kolay. Alternatif konusunda da bir fikriniz varsa söyleyin de bilelim. Oturmadiginiz yada parcasi olmadiginiz bir masada kurallari nasil belirlemeyi düsünüyorsunuz mesela?

   • 1 ay önce

    Bölge devletleri ile tüm tehditleri beraber giderebiliriz. Sonuçta bizi parçalamak isteyen onları da parçalamak istiyor veya onları parçalamak isteyen bizi de. Sorunları çözmek için North Atlantic Treaty Organization içinde yer almamıza gerek yok. İsminden de anlaşılacağı gibi biz North Atlantic değiliz. Örneğin Asya Birliği gibi veya daha da büyük bir çözüm ile vatanımızı, değerlerimizi savunabiliriz. Üstelik north atlantic treaty organization dışında kalan ülkeler her manada daha güçlü.

    • 1 ay önce

     Keske dediklerin olsa. O kadar cok bagimliliklarimiz ve geri kalmisliklarimiz varki, ümitvar olamiyorum. Sovyetler yikildiginda ortaya cikan firsatlari bile heba etmis milletiz.

     • 1 ay önce

      Şuan 90 lı yılların acı tecrübelerini yaşamış insanlarımız ve günümüz teknolojisini kullanabilen gençlerimizle daha donanımlı bir topluma sahibiz. Yapmamız gereken bunları olumlu ve ülkemizin çıkarları için güzel bir şekilde harmanlamak. Şu Rusya/Ukrayna mevzusunu iyi bir şekilde kullanıp Nato adlı örgütü bölgemize (Asya) kesinlikle sokmayarak işe başlayabiliriz. Olay sanki biraz güven meselesi.. Bugün artık Terminatör filmlerinde bize havasını attıkları teknolojiyi zamanında dalga geçtikleri/küçümsedikleri ülkeler yapabiliyor. Düşünsenize ürettiği lazer silahı ile kendine tehdit gördüğü silahları imha eden bir teknolojiden bahsediyoruz. Ayrıca al gülüm ver gülümün adaletli güzelliği bizim ilişkilerimize ve gelişmemize daha da katkı sağlayabilir.

 2. 1 ay önce

  soyle kac para istedin komisyon olarak? Bizdeki her ihalede yuzde yirmi diye duymustum. Simdi Nato’dan daha kallavi para alman lazim

  • 1 ay önce

   Avrupada teröre destek veren haysiyetsiz devletlerin gazetelerinde manset olarak kullanilan cümlelerin aynisini Türkiyede yasayan ve o ülkenin ekmegi ve suyuyla karnini doyuran insanlarin da sarfetmesi utanc verici bir durum.

   • 1 ay önce

    Hayır! Asıl utanç verici olan, senin o söylediğin, “Avrupada teröre destek veren haysiyetsiz devletlerin gazetelerinde manset olarak kullanilan cümlelerin” maalesef gerçek olması… Utanç duyacaksan asıl ondan utanç duy bence.
    Örneğin; “Al papazı ver papazı” veya “ben görevde olduğum sürece hapisten çıkamaz” denilenleri, Avrupa ve Amerika sopayı gösterdiği anda bir gecede serbest bırakanlardan utanç duy.

    • 1 ay önce

     O haysiyetsiz devletlerin gazetelerine o alcak mansetleri attiranlar FETÖ alcaklari. Bu mansetlerin hic biri asla gercek degil! Milli menfaatlerin söz konusu oldugu bir durumda T.C. Cumhurbaskaninin komisyonculuk yaptigini iddia eden haysiyetsizlerle ayni safta yer almak baska sey, capi yada kudreti yetmedigi icin haysiyetsizler ittifakina karsi ülkenin ve onun cumhurbaskaninin caresiz kaldigina kahrolup üzülmek ve utanc duymak baska sey. Partizanlik gözlerinizi kör etmesin. Bu konuda muhalefet partilerinden herhangi birinin görüslerini acikladigina sahit oldunuz mu? Asil komisyoncular bu konuda susanlardir.

   • 1 ay önce

    Avrupa’nin ne deigi umurumda degil. Hirsiza hirsiz derim. Hirsizi destekleyen de aynisidir hatta daha kotusudur. Benle muhattap olmayin bir daha.

    Cevapla
    • 1 ay önce

     Konunun hirsizlikla ne alakasi var!? Demogoji yapmayi maharet zannedenlerden gina geldi. Pespaye, kör bir muhaliflik örnegi. Hirsizlik yapan birisi ne zamandan beri cinayet yada tecavüzden yargilanir oldu! Konuyla ilgili gercekci bir fikrin var mi? Ne muhatap olacam, tesbitte bulunuyorum.

    • 1 ay önce

     Neden kaçıyorsun hemşehrim, daha karpuz keseceğdik. Ortaya laf atıp, “hırsız” deyip kaçıp gitmece yok öyle. Bunun IP’si var, bulurlar seni!

 3. 1 ay önce

  Hey yavrum bee.. raket tutan eline gurban! On parmağında on mârifet.. raket de tutar, NATO’ya kılıç da sallar, sıkıyı görünce yüzseksen derecelik nefis bir vücut çalımıyla kendi kalesine dönüp kenar mahalle futbolculuğunu da konuşturur.
  Velhâsıl, asrın lideri.. ver mehteri!!!

 4. 1 ay önce

  Sözüne güvenmediğim için hiç yorum yapmayacağım, papazda, deniz yücelde, cemal kaşıkcıda vs… seni gördük!!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!