Erdoğan’dan Özgür Özel’e ‘el öpme’ göndermesi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararıyla ilgili "Kadın hakları açısından olumsuz bir yanı olmamıştır" iddiasında bulundu. Erdoğan, ayrıca CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in dinletisine katıldığı Pervin Chakar'ın elini öperek poz vermesine de gönderme yaptı.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Üniversitesi’nde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programı’nda konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıktığı İstanbul Sözleşmesi için, “Marjinal grupların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin şiddetle mücadeleye en küçük olumsuz etkisi olmamıştır. Kadın haklarıyla ilgili kazanımları örseletmeyiz. Mevzuatımızı sürekli genişletiyoruz, yeniliyoruz” dedi.

Erdoğan, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’undan ise “büyük devrim” olarak bahsetti. Erdoğan, “Elbette kanunun mahiyetinde ve uygulanmasında sorunlar varsa çözecek, eksikler varsa giderecek, daha da güçlendirilmesi gereken unsurlar varsa gereğini mutlaka yapacağız.” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, Cumhur İttifakı’nın ortakları Yeniden Refah Partisi ve Hüda Par’dan 6284 sayılı kanuna itirazlar yükselmişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in dinletisine katıldığı Pervin Chakar’ın elini öperek poz vermesine de gönderme yapan Erdoğan “Bu ülkede eli öpülecek kadın aranıyorsa, böyle bir saygıya layık olanlar herkesten önce şehitlerimizin yiğit analarıdır, eşleridir, başımızın tacı öğretmenlerimizdir, 15 Temmuz gecesi darbecilere direnen demokrasi neferleridir” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET AÇIKLAMASI

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Amacımız erkeği ve kadınıyla milletimizin her bir ferdinin kendi hayatında ve toplumda kadına yönelik şiddet konusunda bilinç sahibi olmasıdır. Hamd olsun Türkiye bu hususta eskisiyle mukayese edilemeyecek derecede ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Her ne kadar yaygınlaşana medya ve sosyal medya üzerinden yönetilen kasıtlı kampanyalarla bu başarıyı gölgelemek isteyenler varsa da bilhassa hanım kardeşlerimiz hakikati gayet iyi biliyor.

Bazıları bakanlığımızın adındaki aile kavramını öne sürerek, kadınlar için yaptığımız hizmetleri unutturmaya ve gölgelemeye çalışıyor. Halbuki aile, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, toplumumuzu oluşturan o devasa yapının kilit taşıdır. Aile olmadan, sadece birey olarak insanın varlığı eksik kalır.

Ülkemizde aile kurumumuza yönelik saldırıların kadınların haklarını savunmakla hiçbir ilgisi olmadığının hepimiz farkındayız. Bu tür saldırıların gerisinde aileden başlayarak milli bünyemizi çökerterek milletimizi var eden hasletleri ortadan kaldırma gayesi vardır. Huzurlu, güvenli, üyelerinin birbirine saygı duyduğu bir aile aynı zamanda kadına yönelik şiddete karşı en muhkem kalemizdir. Kadına veya çocuğa yönelik şiddetin olduğu bir birlikteliğin her şeyden önce aile kavramının ruhuna ve özüne ters olduğu ortadadır.

‘EN BÜYÜK DEVRİMİ 6284 KANUNUYLA YAPTIK’

Ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadelede en büyük devrimi 2012 yılında çıkardığımız 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunuyla yaptık. Marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin kadınların hakları ve onlara yönelik şiddetle mücadeleye en küçük bir olumsuz etkisi olmamıştır. Bu konuda belli çevreler tarafından yürütülen tezviratın hiçbir temeli, hiçbir dayanağı yoktur. Çünkü mücadelenin asıl somut araçları 6284 sayılı kanun başta olmak üzere hukukumuza derç ettiğimiz mevzuat ile zihinlerde gerçekleştirdiğimiz dönüşümdür. Bu kanun kadın hakları ve ailenin korunması açısından spekülasyonlara kurban edilemeyecek kadar mühim bir kazanımdır. Bu kazanımların örselenmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.

‘KANUNUN UYGULANMASINDA SORUNLAR VARSA ÇÖZÜLECEK’

Elbette kanunun mahiyetinde ve uygulanmasında sorunlar varsa çözecek, eksikler varsa giderecek, daha da güçlendirilmesi gereken unsurlar varsa gereğini mutlaka yapacağız. Bu amaçla mevzuatımızı sürekli geliştiriyoruz, yeniliyoruz. 2006 yılında yayınladığımız çocuk ve kadınlara yönelik şiddete ve cinayetlere karşı alınacak tedbirlerle ilgili genelgeyi bugün yayınladığımız yeni bir genelgeyle güncelledik. Yeni genelgemizde kurduğumuz kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon kurulunun Türkiye Yüzyılı’na yakışır faaliyetler yürüteceğine inanıyorum.

‘ÜLKEDE ELİ ÖPÜLECEK KADIN ARANIYORSA…’

Ülkemizde sürekli karamsarlık havası yayarak, milletimizi zehirlemek, Türkiye’nin başarılarının üzerini örtmek, insanlarımızın umutlarını söndürmek, gençlerimizin hayallerine ket vurmak isteyen, siyasetteki tek gayesi maalesef bu olan kötümser bir zihniyet var. Bu kafa, her konu gibi kadınların kazanımları hususunda da gerçeği ters yüz etmenin, pireyi deve yapmanın peşindedir. Türkiye’nin 21 yılda nereden nereye geldiğini kabul etmek istemeyenlerin iflahını mümkün olmadığını pek çok hadisede yakinen tecrübe ettik. Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan bu kesimin amacı demokratik yarışla ülke yönetimine gelmek değil, darbe ve vesayet yoluyla sorumsuz yetkili olarak keyiflerince hareket etmektir. Bu uğurda şimdiye kadar her şeyi yaptılar, her yolu denediler, her türlü omurgasızlığı, ilkesizliği sergilediler. Hatta ellerinde şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın, merhum Ayşenur Kalkan’ın evlatlarını korumak için bombaların üzerine atlayan Hatice Belgin’in ve daha nice kadın kahramanımızın kanı onların, ellerinde, ciğerlerinde kalmıştır. Oysa bu ülkede eli öpülecek kadın aranıyorsa, böyle bir saygıya layık olanlar herkesten önce vatanımız için canlarını ortaya koyan şehitlerimizin yiğit analarıdır, eşleridir, başımızın tacı öğretmenlerimizdir. 15 Temmuz gecesi ellerinde bayraklarıyla darbecilere direnen demokrasi neferleridir.”

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Özgür Özel, “Bir Opera Gecesi” isimli Kürtçe opera dinletisine katıldı. Etkinliğe CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile katılan Özel, dinletinin ardından HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, söz konusu dinletiyi “Tüm söyleşileri taradık! Özel’in elini öptüğü sopranonun skandal sözleri!”  başlıklı yazısına taşıdı. Atay, yazısında Özgür Özel’in HEDEP ile ittifak için mesajlar verdiği gün Pervin Chakar’ın konserine katıldığına dikkat çekti.

Özgür Özel’in dinletinin ardından Pervin Buldan’la fotoğraf çektirdiğini hatırlatan Atay, “Hayırlı olsun Özgür Özel… ‘Kürt seçmene’ mesajı verdin! ‘Acilen devletimizi kurmalıyız’ diyen sopranonun konserini tanıtırken de ‘barış’ ve ‘kardeşlik’ olan sihirli kelimeleri de kullandın. Görevine çok hızlı başladın!” ifadelerini kullandı.

CHAKAR’IN ESKİ AÇIKLAMALARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Atay, yazısında ‘Özgür Özel’in elini öptüğü ‘Pervin Chakar kimdir?’ sorusuna da yanıt verdi. Pervin Chakar’ın, ‘neden Kürtçe opera icra etmek önemli’ sorusuna “Dünyadaki en büyük propaganda kişinin ana dilini kullanmasıdır.” diye yanıt verdiğini belirten Atay, Chakar’ın eski açıklamalarını gün yüzüne çıkardı.

Atay’ın yazısıyla Chakar’ın 13 Kasım 2020 tarihli Kürd Araştırmaları adlı sitede verdiği söyleşide, “Kürtlerin sadece haklarına değil topraklarına ve varlıklarına el konulmuştur. Zaten topraklarına el konulduğu için haklarına el konulmakta ve haksızlığa uğramaktadır.” ifadelerini kullandığı, Türklerin topraklarını işgal ettiğini ve Türklere ‘barbar’ dediği ortaya çıktı.

Erdoğan’dan Özgür Özel’e ‘el öpme’ göndermesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. ayrica, sehit edebiyati yapacak son kisi de sensin. Unutmadik sehit babasina actigin davayi, adami hapse attirmani.

  2. oncelikle bu el opmesi degil, dogrudan yutmus. Vatoz baligi boyle emmez. Sonrasi, sen boynundaki siyonist madalyasini cikart ondan sonra ot.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!