Erdoğan’dan ‘Şanghay Beşlisi’ açıklaması: Katılacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eylül ayında Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak. Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız" diye konuştu.

featured

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyaret, Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı da Ada çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

PASİFİK KAYNIYOR

Gelişmeler sonrasında Tayvan ve ABD geri adım atmazken, Çin ise savaş uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede geniş çaplı bir askeri tatbikat başladı. Tüm dünyanın gözü olası bir savaşın çıkması durumuna karşın bölgeye çevrildi.

‘YENİ BİR KRİZİN ORTAYA ÇIKMASINA İZİN VERMEMELİYİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Tayvan gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pasifik’te olası bir çatışmanın, Türkiye’nin pozisyonunu nasıl etkileyeceğine ve ekonomik anlamda özellikle bir krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ilişkin soruyu yanıtlandıran Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz hepsine hazırız, bir sıkıntı yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara olumsuz etkilerinin sürdüğü bir dönemde yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz. Tayvan’la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok önemli.”

‘PUTİN, ŞANGHAY BEŞLİSİ ZİRVESİNE BİZİ DE DAVET ETTİ’

Eylül ayında Şanghay Beşlisi’nin Özbekistan’da toplanacağını belirten Erdoğan, “Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda fevkalade bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha iyi değerlendiririz.” dedi.

TÜRKİYE DİYALOG PARTNERİ

Erdoğan’ın bahsettiği ve Şanghay Beşlisi olarak da bilinen Şanghay İşbirliği Örgütü, 1996 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımıyla kuruldu. Özbekistan’ın 2001 yılında katılmasıyla birlikte 6 üyeye çıkan kuruluşun şu an Hindistan ve Pakistan’la birlikte 8 asli üyesi bulunuyor.

Kuruluşta dört gözlemci ülke bulunurken bunlar Afganistan, Beyaz Rusya, İran ve Moğolistan.

Türkiye ise Şanghay İşbirliği Örgütü’nün 6 diyalog partnerinden biri. Bu kuruluştaki diyalog partnerleri Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Türkiye ve Sri Lanka.

Kuruluşun resmi dilleri Rusça ve Çince olarak tanımlanırken, ABD karşısında bir oluşum olarak da dikkat çekiyor.

Erdoğan’dan ‘Şanghay Beşlisi’ açıklaması: Katılacağız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 hafta önce

    20 senede katılamadın, şimdi katılacan. Gaz çıkmıştı Karadeniz de, o ne oldu?

  2. 1 hafta önce

    Şanghay İşbirliği Örgütü’nün şu anda dokuz üyesi var. İran’ın üyeliği kabul edilmiş, ŞİÖ’ye tam üyelik için resmi süreç başlamıştır. 2021 Duşanbe Zirvesinde Suudi Arabistan, Mısır ve Katar’a Diyalog Ortaklığı Statüsü verilmesi kararlaştırılmıştır. Şanghay Beşlisi yerine Şanghay İşbirliği Örgütü şeklinde ifade etmek ve partner yerine ortak kelimesini kullanmak daha doğru olur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!