Erdoğan’dan ‘Sedat Peker’ mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Sedat Peker'in iddiaları üzerine başlayan "Savcılar neden harekete geçmiyor?" tartışmasına göndermede bulundu. Erdoğan "Birileri, ülkemizin adalet sistemini, suç çetelerinin kirli oyunlarına kurban etmek için uğraşıyor. Böyle bir rezilliğe asla izin vermeyeceğiz" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay’da düzenlenen 2022-2023 Adli Yıl Açılışı’nda konuştu.

Erdoğan, isim vermeden Sedat Peker‘in son iddialarıyla başlayan tartışmalara yanıt verdi. “Neden yargının harekete geçmediği” eleştirilerine gönderme yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Birileri ülkemizin adalet sistemini nerelerle bağlantılı oldukları az çok tahmin edilen suç çetelerinin kirli oyunlarına kurban etmek için var gücüyle uğraşıyor. Karşımıza çıkan kim olursa olsun böyle bir rezilliğe asla izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, karanlık mihrakların güdümünde istikamet çizilen bir ülke olmadığını herkes görecek, kabul edecek. Bu ülkede herkes mücadelesini hukuk ve en önemlisi ahlak kuralları çerçevesinde verecektir. Aksi takdirde her gayret, her zorlama, her söylenti ülkemize yapılmış kötülüktür.”  

AİHM TEPKİSİ

Erdoğan şöyle devam etti:

“Bu ülkede herkes mücadelesini hukuk ve en önemlisi ahlak kuralları çerçevesinde verecektir. Aksi yöndeki her gayret, her zorlama, her tahrik, her spekülasyon, her söylenti ülkemize yapılmış en büyük kötülüktür. Özellikle AHİM’le ilgili yapılan değerlendirmeler konusunda açık ve net söylüyorum, AİHM, kararlarında adil değildir, siyasidir. Konu Türkiye olunca siyasi karar verir ama öbür tarafta Fransa, Almanya olunca orada da maalesef ters kararlar verir.”

Adaletin işleyişindeki aksaklıklardan, eksikliklerden, hatalardan şikayet etmekle bizatihi bu sisteme husumet beslemek ve çökertmeye çalışmanın tamamen başka şeyler olduğunu söyleyen Erdoğan, “İlki anlaşılabilir, üzerinde konuşulabilir, gerektiğinde diyalogla iyileştirilmesi yönünde adımlar atılabilir bir yaklaşımdır. İkincisi, yani adalete düşmanlık yapmak ise kabulü asla mümkün olmayan bir davranıştır, hatta ihanettir.” ifadelerini kullandı.

‘HAKİM VE SAVCILARI HEDEF GÖSTERENLER…’

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“İtirazlarımızı da bu çerçevede dile getirdik, desteğimizi de aynı anlayışla verdik. Yargı kurumlarımızı, hakimlerimizi, savcılarımızı sadece hukukla değil, vicdan ve ahlakla da bağdaşmayacak ifadelerle hedef alanların, hedef gösterenlerin böyle bir muhasebe gayesi yoktur. Bu konuda hemfikir olduğumuza inanıyorum. Karşımızdakilerin derdi, ülkemizin hukuk devleti niteliğini güçlendirmek değil, hukuku kendi ajandalarının bir aracı haline dönüştürmektir. Benzer şeytani tavırlara, yasama alanında da yürütme konusunda da şahitlik ediyoruz. Çünkü bunlar geçmişte uzunca bir süre, aynı yöntemlerle ülkenin enerjisini emmişler, vaktini heba etmişlerdir. Şimdi de haksız, mesnetsiz, sinsi gücün ayrıcalığına tehditle, şantajla, çirkeflikle ulaşmanın peşindeler. Kararlarını, Türk milleti adına veren yargımızın bu niteliğinden rahatsız olanların, kimlerin değirmeninden su aldığını, kimlerin değirmenine su taşıdığını gördükçe ülkemiz adına üzülüyoruz.”

‘PROVOKATİF TUTUMLAR…’

Milli iradenin tecelligahı olan yasama organının itibarını sarsacak davranışların hangi küçük hesaplarla yapıldığını gördükçe de millet adına üzüldüklerini söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yürütmenin önüne, kamu görevlilerini tehditten, yalan ve yanlış bilgilerle kurumları töhmet altında bırakmaya kadar uzanan provokatif tutumlarla döşenen taşları, serpilen dikenleri gördükçe, ülkemiz adına üzülüyoruz. Yoksa, siyasi alandaki mücadeleyle ilgili hiçbir çekincemiz, hiçbir tereddüdümüz yoktur. Tek gayemiz, ülkemizin zarara uğramaması, milletimizin devletine olan güveninin zedelenmemesi, hukukun üstünlüğü ilkesine halel gelmemesidir. İnşallah, yasamasıyla yürütmesiyle yargısıyla en önemlisi de milletimizle birlikte, hepimizin en büyük teminatı ve güvencesi olan adaleti daha da güçlendirerek, bu bataklığı da kurutacağız.”

 

Erdoğan’dan ‘Sedat Peker’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 7 ay önce

  İsmini anarsa muhalefetin adayı yapar Peker’i, Net!…

 2. 7 ay önce

  İşte bu. Kendi ağzıyla kendi ipini çekti. Asıl Sedat Peker’in ortaya çıkardığı bunca rezilliğin peşine düşeceğine bu suçlulara sahip çıktığına göre belli ki ya onu çok iyi ikna eden ve yalan söyleyen birileri var ve çıkıp yeniden yanıldım diyecek ya da bu suçlularla aynı takımda. Bana ikincisiymiş gibi geliyor. Zavallı sonunda Kılıçdaroğlu ndan beter olacak.

 3. 7 ay önce

  türküde söylediği gibi, iktidar için “yolun sonu görünüyor.”

 4. 7 ay önce

  Adam suç çetelerini anlatıyor zaten!

 5. 7 ay önce

  Şaşırılacak bir durum yok, cmb. bu söylediklerinden başka bir konuşma teması kullanamazdı. İfşa edilen rezillikleri kabullenmesi zaten beklenemez.

 6. 7 ay önce

  Aile hekimliginden sonra aile hakimligi sistemi. Mustehak bu millete.

 7. 7 ay önce

  Bağlantıyı kurduk mu?
  Artık şüphe duyuyormuyuz?
  Kendisinin bilgisi olmadan herhangi bir şey yapılabiliyormuydu?
  Seçime kadar kendisini koruma hamlesidir bu.
  Seçimden sonra Allah kerim.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!