Erdoğan’dan TOGG açıklaması: Yılın son çeyreğinde banttan inecek

Yılın son çeyreğinde ilk seri üretim araçların banttan indirileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üretim süreci TOGG'un devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde çıkartıp, ondan sonra da keyfini beraberce tatmak'' dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil TOGG‘a dair son durumu TRT ortak yayınında paylaştı. Erdoğan, “Bursa Gemlik’te yer alacak fabrika inşaatı çalışmaları temmuz 2020’de başlamıştı. Şu anda boya ve gövde tesisiyle 1,6 kilometrelik test pisti tamamlandı” dedi.

Erdoğan şunları kaydetti:

”Montaj tesisinin yüzde 98’i tamamlandı. Gemlik’te 250 robot parçalı denemelerin ardından deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı. Avrupa’nın en temiz boyahane tesisinde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Montaj tesisinde ise ekipman kurulumu tamamlanarak devreye alma çalışmaları da bu arada başladı. Tesisler bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelecek. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar, bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek.”

‘ÖTV ORANINI YÜZDE 10’A DÜŞÜRDÜK’

TRT’nin haberine göre, Türkiye’de, otomobilin bataryasının üretiminin yapılacağını ifade eden Erdoğan, şu anda çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, “Motor gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için daha önce yüzde 60 olarak uygulanan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisini yüzde 10’lara kadar düşürdük” dedi.

BAKAN VARANK’TAN AÇIKLAMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ‘Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’na katıldı. Bakan Varank, öğrencilerin hazırladığı otonom araçları tek tek inceleyip bilgi aldı. Varank, ardından yarış pistinde otonom araçların startını verdi.

‘DÜNYANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK TEKNOLOJİLER’

Bakan Varank, otonom araçların bakanlığın vizyon projelerinden biri olduğunu söyleyerek, “TEKNOFEST kapsamında otonom araç yarışları burada düzenleniyor. 5 yıldır otonom araçlarına ev sahipliği yapıyoruz. Çok şehir ortamını andıran bir pist düzenlenmiş durumda. Her sene takım sayısı artıyor. 120 takım otonom araçlar için başvuruda bulundu. Aynı zamanda da 70 takım da bizim onlara sağladığımız aracın yazılımlarını geliştirmek üzere başvurdu. Şu an alanda 30’a yakın takım bulunuyor. Kendi geliştirdikleri tasarımlarla otonom bir şekilde araçlarını burada yarıştırıyorlar. Otonom teknolojiler, dünyanın geleceğini belirleyecek teknolojiler” dedi.

‘TÜRKİYE İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINDA DÜNYANIN KONUŞTUĞU ÜLKE’

İnsansız hava araçlarında ülkenin başarısına değinen Bakan Varank, şöyle konuştu:

“Türkiye, insansız hava araçlarında dünyanın konuştuğu bir ülke haline geldiyse, bu aslında, insansız hava araçlarının içerisinde kullandığımız otonom teknolojiler sebebiyledir. Bizim araçlarımız, dünyadaki en başarılı otonom yazılımlara, bilgisayarlara sahip ve onların nasıl başarılı olduğunu görüyoruz. Otomotiv endüstrisi başta olmak üzere otonom teknolojiler tüm sanayiyi dönüştürme kabiliyetine sahip. Buradaki gençlerimiz de böyle önemli bir işte kendilerini yetiştirip burada yarışarak geleceğin en başarılı mühendisleri ve teknisyenleri, otonom tasarımcıları olacaklarını ispat etmiş oluyorlar. Bu yarışmalar gençlere hiç elde edemeyecekleri deneyim kazandırıyor. Geçen sene burada yarışan öğrencilerimizin mezun olanların önemli bir kısmı farklı şirketlerimiz tarafından işe alındı ve iş teklifleri verildi. Staj imkanlarını en değerli şirketlerde yapabiliyorlar. Biz maddi ve teknik destek veriyoruz. Kendi aracını tasarlayamayanlara biz bir araç verip yazılımlarını düzenlemelerini istiyoruz. Asıl önemli olan elde ettikleri deneyim” diye konuştu.

‘FABRİKA İNŞAATI DEVAM EDİYOR’

TOGG ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Varank, “Fabrika inşaatı devam ediyor. Biz TOGG’a başladığımızda, ‘acaba elektrikli araçlar için erken mi?’ diye insanlar sorguluyordu. Bugün geldiğimiz noktada bütün şirketler, ‘eyvah biz elektrikli araçta geç kaldık’ diyor. Bu tip etkinliklerle biz gençlerimizi, geleceğin bilim insanlarını bu trendlere hazırlamış oluyoruz” dedi.

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip doğuştan elektrikli otomobilin teknik özellikleri şu şekilde;

Togg, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile “300+” ve “500+” kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Erdoğan’dan TOGG açıklaması: Yılın son çeyreğinde banttan inecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!