Erdoğan’dan Yunanistan’a: Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan için 'Ey Yunan tarihe bak. Çok daha fazla ileri gidersen, bunun bedeli ağır olur ağır. Yunanistan'a tek cümlemiz var. İzmir'i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz' diye seslendi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda TEKNOFEST 2022’de konuştu.

Erdoğan Yunanistan için “Şu anda bu Amerika, Dedeağaç’a, Yunanistan’a silahları gönderiyor mu? Uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300’lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Aynı Türkiye şimdi kimi alanlarda dünyanın gelişmiş ülkelerinin üzerine çıkan başarılarla kendini ispat ettiriyor. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz. ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

‘TÜRKİYE’NİN İHTİYACI TEKNOFEST KUŞAĞIDIR’

Türkiye’nin gerçeği de ihtiyacı da TEKNOFEST kuşağıdır. Bu gençlik bir asır önce Çanakkale’de 7 düveli dize getirmişti. Bu gençlik bir asır önce milli mücadeleyi zafere ulaştırıp, düşmanı denize dökmüştü.

Bu gençlik 20 yıldır verdiğimiz her mücadelede bizim de yanımızda yer almış, en büyük güç ve moral kaynağımız olmuştur. Bu gençliğin sadece 15 Temmuz Gecesi yazdığı destan bile başlı başına efsanedir, bir başarıdır.

Birileri gençlerimizin zihin dünyasını karartarak bozgunculuk peşindeydi. Dün Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş’a yaptıkları eziyeti bugünkü gençlerimize yapmalarına izin vermedik, vermeyeceğiz. Biz insanımıza güvendik. İnsanımıza dayandık.

‘ÖZDEMİR BAYRAKTAR ABİMİZ, ÇOCUKLARIYLA BAYRAKTAR İHA’LARINI ÜRETMEYE BAŞLADILAR’

İnsanımıza yol açtık, imkan verdik. Hamdolsun sonunda tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir yere geldik. Atalarımızın “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” diye bir sözü var. Dün bize parasıyla savunma sanayisi teknolojisi vermeyen ülkelere ihracat yapar hale geldik. Başbakan olduğum zaman değil, seçimi kazandığımız zaman Bush, ABD’nin başkanıydı. Ziyarete gittim. “Hani bize İHA verecektiniz” dedim, “Ne oldu İHA’lar. Terörle mücadele ediyoruz.” dedim. Rice’ı çağırdı, “Türkiye’ye hala İHA vermediniz mi. Süratle İHA’ları vereceksiniz” dedi. 48 saatte İHA’ları gönderdiler. Bu görüşmeden sonra rahmetli Özdemir Bayraktar Abimiz çocuklarıyla beraber adımı attı, Bayraktar İHA’larını üretmeye başladılar.

‘KIZILELMA, HARP TARİHİNDE OYUN DEĞİŞTİRİCİ HAMLE OLARAK GÖRÜLÜYOR’

Nereden nereye. Samsun’da ilk defa sizlerin takdirine sunulan KIZILELMA insansız savaş uçağımız dünya harp tarihinde oyun değiştirici hamle olarak görülmektedir. Teknoloji konusundaki örneklerimize ağırlıklı olarak savunma sanayi ürünlerinden vermemiz sizi yanıltmasın. Dünyanın her yerinde teknolojik atılımların öncüsü savunma sanayidir. İnsansız hava araçlarımız, savunma sanayi yanında lojistikten tarıma kadar pek çok farklı mecrada kendilerine uygulama alanı bulmaya başlamıştır.

Burada günümüzün Cezeri’si, Harezmi’si, Mimar Sinan’ı Ali Kuşçu’su olmak için can atan gençlerin yürek çarpıntısını duyuyorum.

‘2053, 2071 VİZYONU…’

2023’e hazır mısınız? Bu yürek çarpıntılarıyla birlikte hazır mısınız? Biz ülkemize 20 yılda asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Göreve geldiğimizde yüzde 20 yerli ve milli. Şimdi yüzde 80 yerli ve milli savunma sanayine sahibiz. 2053, 2071 vizyonuyla çok daha ileriye taşınacak. Rabbime bana böyle bir gençlikle yol yürüme, gönül ve fikir birliği yapma imkanı verdiği için hamd ediyorum.

Sizlerin her birini teknoloji elçilerimiz olarak görüyorum. Ülkemizde zehir gibi çalışan beyinleri ve yerinde duramayan enerjileriyle henüz kendilerine ulaşamadığımız gençlerimiz var. Onları da bu şölene davet edeceğiz. Türkiye’ye yakışan 600 bin değil, 1-2-3 milyonluk yarışmacılı teknoloji festivalleridir.

Festivalimizi kendi evlatlarımızla birlikte dünyanın dört bir yanından katılımlarla da zenginleştirmeliyiz. Türk dünyasının özellikle birikimini ülkemizde toplayan bir cazibe merkezi haline gelmeliyiz.

‘GÜÇLÜ OLMAZSAK BİZİ SURİYE’DEN DE UKRAYNA’DAN DA BETER EDERLER’

Öncelikle ülkemizde huzuru, istikrarı, güveni, barışı, gelişmeyi, kalkınmayı, demokrasiyi güçlü tutmamız gerekiyor. Bölgemiz başta olmak üzere dünyada haksızlık, adaletsizlik yanında, krizlerin, çatışmaların, sefaletin hakim olduğu pek çok yer var. Bu can yakıcı hadiselerin yaşandığı pek çok yeri sayabiliriz. Türkiye tarihinden birlik, beraberliğinden kardeşliğinden aldığı güçle, ateş çemberinden kendini huzur sembolü olarak ayrıştırmaktadır. Böyle bir coğrafyada zayıf olmak, zayıf kalmak gibi bir şansı yoktur. Biz siyasi, ekonomik, teknolojik, diplomatik, askeri, sosyal, kültürel her bakımdan güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde bizi Suriye’den de Ukrayna’dan da Bosna’dan da beter ederler.

‘ÇILGIN TÜRKLER YOLUNA DEVAM EDİYOR’

Bunun için demokratik reformlarla siyasi altyapımızı, kurumsal altyapımızı güçlendirmek için mücadele ediyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyümede ısrar ediyoruz. Son çeyrekte 7,6 büyüdük. Türkiye şu anda büyümede 2. sırada. Böyle bir gidişimiz var. Çılgın Türkler büyüyerek yoluna devam ediyor. Ülkemizi krizlerden ayrıştırarak kendi hedeflerimizden kopmamakta ısrar ediyoruz. Ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimize her türlü desteğimizi veriyoruz.

Yerli otomobilimizi, yerli bilgisayarımız, çipimizi, uçağımızı, gemimizi, uydumuzu, elektronik sistemlerimizi üretme konusundaki gayretimizin sebebi ambargo mihnetlere maruz kalmama kararımızdır.

‘NE Z KUŞAĞI, NE Y KUŞAĞI’

Yakın tarihimizdeki acı hadiseyi paylaşmak istiyorum. Cumhuriyeti kurduğumuzda ordumuzu güçlendirmek için savaş uçağı ihtiyacı çıkıyor. Şehirler kampanya düzenleyerek orduya uçak almaya çalışıyorlar. Nuri Demirağ’a da gidiliyor. Kendisinden bağış isteyenlere, milletimiz tayyaresiz yaşayamaz, bunu başkasının lütfuna bırakmayız, fabrikayı yapmaya talibim diyor. Bu teşebbüs acı bir şekilde sonuçlanıyor. Hürkuş’u yapmak için 70 yıl beklemek zorunda kaldık. En büyük güvencemiz ve umudumuz TEKNOFEST kuşağıdır. Ne Z kuşağı, ne Y kuşağı, TEKNOFEST kuşağı.

Şimdi birileri bütün bunlar eskiden niye yapılmamış da bugün gündeme geliyor diye soracaktır. Bu soruyu eski Türkiye’nin aktörlerine yöneltmek lazım. Türkiye bu teknolojik atılımları, daha öncesini kenara bıraktım, son 60-70 yılda niye yapmadı acaba. Gençlerimizi kimi zaman sağcı, solcu diyerek, kimi zaman sünni alevi diyerek, Türk-Kürt diyerek, şucu bucu diye birbirlerine kırdırtanların böyle bir derdi olması mümkün mü? Sinsi tuzakları önümüze döşeyenlerin böyle bir gündemi olması mümkün mü?

26 Ağustos’ta Malazgirt’teydik. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla Gazi Mustafa Kemal’e. Onunla beraber bizler de o yolda yürüyoruz. Bizim başarımız, gayretimiz ortadadır. Laf ola beri gele yoktur. Bizim yapacaklarımız var. Ecdadın dediği gibi; Kamil odur ki, koya dünyaya eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.

‘YUNANİSTAN, İZMİR’İ UNUTMA’

Biz eserlerimizle milletimizin karşısındayız. Eseri olmayanların takdirini de sizlere sunuyoruz. Nice ülkeler harıl harıl çalışarak teknoloji üretirken bizimkiler vesayet ve darbe bataklığında çırpınıyordu. Bizdeki gençler Üniversite kapılarındayken, başörtülü bacılarımı üniversiteye almamak için uğraştılar. Tüm bu yaşananlarda siyasetçisinden bürokratına herkesin payı vardır.

‘ADALARI İŞGAL ETMENİZ BİZİ BAĞLAMAZ’

En son FETÖ ihanet çetesinin yaptığı alçaklıkların ortaya dökülmesi bile tek başına Türkiye’nin nelere rağmen bugünlere geldiğinin ispatıdır. Bu FETÖ değil mi ya, başörtü için ‘teferruattır’ diyen, yazıklar olsun. ‘Hoca’ diye geçin ama başörtüsüne ‘teferruattır’ de. Şimdi nerede? Pensilvanya’da. Kimin beslemesi? Amerika’nın. Kimin dost, kimin de karşımızda olduğunu iyi bilmemiz lazım. Şu anda bu Amerika, Dedeağaç’a, Yunanistan’a silahları gönderiyor mu? Uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300’lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Aynı Türkiye şimdi kimi alanlarda dünyanın gelişmiş ülkelerinin üzerine çıkan başarılarla kendini ispat ettiriyor. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz. Dün ülkemizin ayağına prangalar takarak, ilerlemesini engelleyenlerin, bir yerlere fırsat kollayarak, beklediğinden emin olun. İnşallah bunlara fırsat vermeyeceğiz.

Vereceğimiz mücadele zorlu olacak, bedel ödettirecektir. Ama sonunda ortaya çıkacak başarının getireceği huzurun tarifi mümkün değildir. Bayraktar kardeşler karşınızda duruyor. İnsansız hava araçlarını geliştirirken hangi engellerle, ihanetlere şahit olduklarını en iyi onlar biliyor ve ben biliyorum. Yeri geldi kendilerine pist verilmedi. Yeri geldi uçuşları yasaklandı, tehdit edildiler. Ortaya dünya markası çıkardılar.

Erdoğan’dan Yunanistan’a: Bir gece ansızın gelebiliriz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

16 Yorum

 1. 3 ay önce

  Dolmuşa binecek paran yok nereye gidiyorsun? Savaş parayla olur. Ülke ekonomisini İngilteredeki swap borsasından aldığın borçlarla idare ediyorsunuz. İç politikaya oynuyorsunuz, seçim yaklaşıyor ya.

  Cevapla
 2. 3 ay önce

  Yunanistan geç bilecek ama sonunda bilecek ki o güvendiği batı, Yunanistanı Türkiyeye karşı yem olarak kullanacak. Belki BP Shell ve exxonmobil ile doğu Akdeniz’de yeraltı kaynaklar konusunda anlaşıp bir kısım taviz vermek zorunda kaçağız ama o noktaya kadar ortada ne sağlam Yunanistan kalır ve ne elinde adalar, adalarıda alırız batı ile petrol doğalgaz çıkarmak içinde anlaşırız. En kötü senaryoda eğer ABD ab Yunan Türkiye’yi işgal etmek planları olursa o zaman Türkiye ,Rus çin ile birlikte batıya savaş açar çünkü böyle bir şansı (ab burnunun dibinde Türkiye gibi güçlü orduya sahip batıya karşı savaşan) çin ve Rusya mutlaka batıya karşı kullanır. Bu yüzden ABD ve AB olası Türkiye Yunan savaşında Yunanistana tam destek veremez

 3. 3 ay önce

  ‘Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz’ mı? Bir devlet başkanının, devletinin topraklarının işgal edilmiş olması hakkında bizi bağlamaz demesi kadar beyin yakan bir cümle olamaz. Onu dedikten sonra devamında söylediklerinin hiçbir anlamı yok!

  • 3 ay önce

   ben senin işgalini tanımam zamanı gelince ezer geçerim diyor neden rahatsız oldun.

  • 3 ay önce

   “vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz.”
   demiş devamında..söylediklerinin hiçbir anlamı var mı yok mu hala???Bir gece ansızın gelebiliriz diye diye Abd’nin terör koridorunu bozmuşken..zamanı gelince Yunana ve arkasındaki güçlere de savaş açar siz de öylece bakakalırsınız..Biz önce Allah’a sonra onun kalbindeki vatan sevgisine ve devletimizin istikbaline güveniyoruz!!

 4. 3 ay önce

  Doğru söylüyor, tıpkı eski ortakları fetocular gibi iktidarıdan düşeceklerini anladıkları anda bir gece ansızın Yunanistan’a kaçabilirler.

 5. 3 ay önce

  Keşke Yunan galip gelseydi diyen fesli kadir ne olacak? Hastanede ziyaret ettiğiniz? Diyanet başkanı erbaşın resmi üniformasıyla hediyelerle ziyaret ettiği? Bunların hepsi aynı sayfada durup duruyor. Tarih boş nutuklar atarak yazılmıyor. Atatürk 19 Mayıs 1919’dan itibaren yaptıklarını anlatmıştır Nutkunda. En sonunda da Gençliğe Hitabe’sini söylemiştir. 1927 yılında.

  • 3 ay önce

   Recep gocum sen fesli kadire kurban ol o ayri da hani üstad kadirin ne demek istedigini anlamamissin diyor ki kadir misiroglu: eger yunan galip gelseydi bundan degisik ne yapardi?

   Cevapla
   • 3 ay önce

    Cengo yiğidim, ben cevap verem. Yunan galip gelseydi izmirden Erzurum’a, Hataydan Sinop’a ırzına geçilmedik tek bir köy kalmazdı. Ulan adamların kendi gazetecilerin yazdığı hatıratlar var, askerlerinin yaptıklarına dair. Sen feline gurban ol emi, çakma Cengo seni.

 6. 3 ay önce

  Aslanim benim, boyle konus canimi ye! Akp’li degilim ama mevzu bahis vatansa, kim vatan cizgisinde yer alirsa basimda tasirim.
  Yunanlilarin ulkemizi emperyalist guclerle isgal edip parcalayama calismasi, adalari elimizden almasi, Mavi Vatanimiza hakkaniyetsizce goz dikmesi canimi yakiyo, ben boyle baskan istiyorum kilicdaroglu veya diger kapitalistlerin, soroscularin ekmegine yag suren baskan degil…

  • 3 ay önce

   Lan olm, o dediklerinin hepsi, adalara cokulmesi ve meclis olmasaydı bilmem kaç bin amerikan askerinin Türkiye de konuslanmasi tasarısı, hepsini bu adam yaptırdı. Bop esbaskanini başında taşımaya devam et akpli olmayan şahıs 🙂 Pelikan artıkları.

  • 3 ay önce

   Vay be… Seni ateş parçası seni 😎

 7. 3 ay önce

  Düşmanı İzmir’den döken irade, işgal edilmiş vatanını ve namusunu kurtarmak, Türk milletinin hakkı olan bağımsızlığını ve medeni dünyadaki yerini almayı hedeflemişti. Kim olursa olsun hakkımızı gasp etmek isteyenlerle yine savaşırız. Ülkesine milyonlarca mülteciyi hesapsızca sokup, Türk milletinin hakkını gasp etmişken “bir gece ansızın geliriz” gibi ifadeler son derece samimiyetsiz ve hesapsızdır. Bunun Emevi camiinde namaz kılarız demekten farkı yok.

  • 3 ay önce

   zırvalama.

  • 3 ay önce

   Turk Devlet aklinin hesabini anlamak senin isinde, kapasitende degil. Erdoganin aciklamalari her Turkiye Cumhuriyeti Vatandasi icin ic siyaset ustu ve degerlidir, malumun ilanidir. Binlerce yil kader birligi yaptigimiz ve en az din kardeslerimiz olan insanlara sahip cikmak, tarihimizin ve kulturumuzun geregidir.

  • 3 ay önce

   Niye hesapsiz veya samimiyetsiz kardesim? Yunanlilar amerikan uslerini kurdururken, ulkesini peskes cekergen, butun namlulari Turkiye dogru dogrulmusken eyvallah diyip sineye cekmemiz gerekir yoksa, ayagini denk al, gucumuz kuvvetmiz yerinde bir gece ansiz geliriz demek mi yanlis? Gucluyse disini gostereceksin, yoksa seni yemeye kalkarlar… Kimseyi tehdit etmiyoruz, isgal de ederiz demiyoruz ama Mevzu bahis Vatansa gerisi teferruattir, MUSTAFA KEMAL ATATURK.. Herkes ayagini denk alacak…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!