Erdoğan’ın 1 milyon Suriyeli projesine Şam’dan ilk yanıt: Kabul etmiyoruz

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki "güvenli bölgelere" geri gönderme projesini kabul etmeyeceklerini duyurdu.

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen ay İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim töreninde “1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislerde yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır” demişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki “güvenli bölgelere” geri gönderme projesini kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı SANA’ya cuma günü yaptığı açıklamada, “Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, bu tür oyunları kesinlikle reddediyor.” ifadelerini kullanarak diğer ülkelere Türkiye’yi finanse etmeme çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının “Suriye’ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyununu” açığa çıkardığını ileri süren Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Asıl amaç sömürgecilik. Güvenli bölge dedikleri aslında etnik temizlik.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, mayıs ayı başlarında “Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz.” açıklaması yapmıştı.

Erdoğan, Suriye’deki güvenli bölgelere konut, okul, hastane ve ekonomik altyapı kurularak 1 milyon Suriyeli sığınmacının bu bölgelere dönüşünün sağlanacağını söylemişti.

Erdoğan’a göre, 2016 yılından bu yana 500 bin Suriyeli sığınmacı Suriye-Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere dönüş yaptı.

Erdoğan’ın 1 milyon Suriyeli projesine Şam’dan ilk yanıt: Kabul etmiyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Bir an evvel Suriye ile barışılmalıdır.

 2. 1 ay önce

  evet aynen Suriye haklı. bu dolmayı yutacakları zannediliyordu. siz kimi kandırıyorsunuz? aklınız ancak bu kadar.

 3. 1 ay önce

  Türk halkı %11 fahiş faizle dolar borçlanıp onu da Suriyede şehirler kurmak için harcayamaz. Sen Suriye Hükümetine teslim et,onlar nereden geldilerse oraya yerleştirirler.

 4. 1 ay önce

  Suriye yönetimi PYD y e gelince kuzu Türkiye ye gelince aslan kesiliyor.Terorist PYD yi Türkiye ye tercih ediyor.Pyd nin şu anki işgal ettikleri yerleri savaş yapmadan Suriye yönetimi Türkiye ye hincindan silahsız teslim etti. Terörist PYD ülkenin petrol kuyularını zorla gasbediyor ama Esad’ın derdi Türkiye… Bu petrol kuyuları ni Türkiye zorla alsaydı kıyameti koparirdi Esad .Yanlış yapıyorsun Esad.Turkiye sana el uzatır ama sen PYD ye karşı hiçbir girişim ve savunma yapmazsan Türkiye yi hepten kaybeder ve ülkenden ve topraklarından olursun…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!