Erdoğan’ın danışmanında ‘bahar şenliği’ rahatsızlığı

“Kampüs hayatını farklı bir yaşam tarzının domine etmeye başladığı hemen herkesin katılabileceği bir gözlem...”

featured

Eskişehir Valiliğinin keyfi festival yasağı konuşulurken, AKP Genel Başkan Danışmanı, Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, üniversitelerin geleneksel bahar şenliklerini hedef aldı.

Aktay, “Bu şenliklerin aldığı biçim, bu şenliklerin organizasyonunu ilham eden düşünceden çok uzakta. Dans, müzik ve her türlü eğlenceye doğru kaymasıyla birlikte kampüs hayatını farklı bir yaşam tarzının domine etmeye başladığı hemen herkesin katılabileceği bir gözlem” ifadelerini kullandı.

Aktay’ın yazısının satır başları şöyle:

“Üniversitelerde bahar şenlikleri bugün üniversite pratiğimizin, kurumumuzun vazgeçilmeyen rutinlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Özü itibariyle çileli bir yolculuk olan yüksek eğitimde yılın bir döneminde bir hafta da olsa üniversite kampüsünün böyle etkinliklerle şenlenmesi belki bilimin kasvetli yanını yumuşatan onu şenlikli kılan bir tarafı da olabilir diye düşünülüyor.

Doğrusu bu şenliklerden murat edilen sadece vur patlasın çal oynasın bir eğlence değil ama ne yazık ki son zamanlarda bu şenliklerin aldığı biçim, bu şenliklerin organizasyonunu ilham eden düşünceden çok uzakta.

Dans, müzik ve her türlü eğlenceye doğru kaymasıyla birlikte kampüs hayatını farklı bir yaşam tarzının domine etmeye başladığı hemen herkesin katılabileceği bir gözlem. Tüketim ve eğlence sektörü ise giderek üniversite kampüsünü üniversitenin ruhundan iyice uzaklaştıran bir pazar alanına dönüştürmekte oldukça mahir. Üniversite kampüsü giderek bilimsel eğitim ve faaliyetleri ikincilleştiren, tüketimi ve hazları-zevkleri merkeze alan bir yaşam alanına dönüşüyor. Bilimsel faaliyetleri asıl etkileyecek ve dibe doğru çekebilecek gelişme bu olsa gerek.

Doğrusu buradan bakınca bahar şenlikleri kampüsün bu boyutuna fazla bir şey de katmamış oluyor, çünkü zaten yeterince şenlikli kampüslerimiz oluşmuş durumda.

Oysa bu şenliklerle murat edilen kampüs hayatında üniversitenin farklı bölümlerinde okuyan insanlarının birbiriyle tanışması, kaynaşması ama aynı zamanda yine evrensel niteliği üzerinde bulunan üniversite kampüsünde dünyanın her tarafından gelen öğrencilerin kültürlerinin de birbiriyle tanışmasıdır.

Bu yıl Sakarya Üniversitesi’nin bahar şenlikleri münasebetiyle gerçekleşen “kitap fuarı ve kitap söyleşisine” davet edildiğimde aslında kampüsler için epeydir kayıp olan şenlik modelinin ne olabileceğine dair iyi bir fikir aldığımı düşündüm. Sakarya Üniversitesi, bahar şenliğini tam da bir üniversitede olması gereken şekilde düşünmüş ve uygulamaya sokmuş. Şenliğin ortasına çok başarılı bir kitap fuarı yerleştirmiş. Kitap fuarına da çok sayıda yazar ve akademisyen davet edilerek öğrencilerle buluşması, söyleşilerle sohbet etmeleri sağlanmış. Şahsen ben de “Yazar ve Otorite” başlıklı bir söyleşide bulundum…”

Erdoğan’ın danışmanında ‘bahar şenliği’ rahatsızlığı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Tövbe deyin çarpılırsınız ‘bahar şenliği’ de neymiş günah böyle şeyler günah.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Hiç canınızı sıkmayın bu hayat pahalılığı böyle sürerse ki öyle beter görünüyor değil eğlence sakız bile çiğnemek üniversiteliye lüks olacak sayenizde…

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  bahar senliginde olabilecek seyler, okul arkadaslari bir araya gelirler ve birbirleri ile tanisma firsatlari olur, kendi aralarinda sohbet ederler, birbirlerini daha yakindan tanima firsatlari olur. Beraber sarkilar soylerek, veya yemeklerini, iceceklerini paylasarak birbirlerine destek olurlar. Oldugu olacagi bu yani. Bunlarin kafasinda ise bahar senliklerinde cocuklar kokain cekip, grup seks yapiyorlar. Oysaki o sadece paramont otelde oluyor. Angutlar surusu, herkesi kendiniz gibi biliyorsunuz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!