Erdoğan’ın o konuşması sosyal medyada gündem oldu… ‘Mükemmel bir konuşma’ diye paylaşıldı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte yaptığı konuşmayı paylaşarak "Mükemmel bir konuşma" yorumunda bulundu. Erdoğan'ın videodaki konuşmasında, bugün kamuoyunda sık sık dile getirilen sorunları sayması dikkat çekti.

featured

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Özdağ, Erdoğan’ın geçmişte söylediği sözleri içeren bir videoyu “Mükemmel bir konuşma” yazarak paylaştı. Video kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Henüz daha AKP’nin kurulmadığı dönemde bir televizyon programına katılan Erdoğan’ın bugün kamuoyunda sık sık dile getirilen sorunları sıralayarak “Bu ülke bu hale geldiyse, bugün benim Anadolu’daki vatandaşım konteynerlerden evine çöp, rızık topluyor götürüyorsa, hafta pazarlarının atıklarını toplayıp evine götürüyorsa, meydanlar ‘açız’ diye bağırıyorsa, evinin kirasını ödeyemiyorsa, suyunun parasını ödeyemiyorsa, elektriğinin parasını ödeyemiyorsa ve artık ‘yandım Allah’ diyorsa benim vatandaşım, yüzde 25’i açlık sınırının altındaysa, yüzde ellisi yoksulluk sınırının altındaysa bu hale Türkiye’yi kim getirdi? Bu hükümet getirmedi mi?” demesi dikkat çekti.

Erdoğan, videoda sözlerine şöyle devam ediyor:

“Rakamlar ortada. Ve bu hükümetin ortakları olarak bunun sorumluluğunu taşımıyorlar mı? Şu anda ayrılan 7 tane bakan var. Bu 7 tane bakan, bu hükümetin içerisinde 3 senedir bulunmuyor muydu? Şimdi bunlar tamamıyla sütten çıkmış ak kaşık gibi tertemiz oldular, pırıl pırıl oldular ve yepyeni olarak bu ülkede takdim edilmek isteniyorlar. Şunu bilmenizi isterim ki; ne siyaset kurumlarının diğer partileri yutar, ne de bu millet yutar. Millet bunların hepsini çok iyi biliyor. Zaman biraz daha ilerlesin, bir seçim satım haline girildiği zaman arşivlerin hepsi açılacak, hepsi gözler önüne serilecektir. Yani bu millet bu kadar unutkan değildir. Bunların hepsi hatırlatıldığı zaman, neyin bedelini kimlerin ödemesi gerektiği ortaya çıkacak.”

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

Erdoğan’ın bugün kamuoyunda sık sık dile getirilen sorunları sıralaması vatandaşlara şu verileri hatırlattı:

Türk-İş’in araştırması asgari ücretin ilk ayda açlık sınırının altında kaldığını göstermişti. Türk-İş’in araştırması asgari ücretin ilk ayda açlık sınırının altında kaldığını gösterdi. Türk-İş ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının 2022 Temmuz ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, bilinen adıyla açlık sınırı 6 bin 840 TL’ye yükseldi.

Öte yandan, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı diğer asıyla yoksulluk sınırı ise 22 bin 279 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 929 TL’ye yükseldi.

İLAÇ ZAM ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen ay ilaçlardaki fiyat artışını yüzde 16,54 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler, yüzde 13,8 ile demir yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı, yüzde 12,63 ile pirinç izledi.

Temmuzda fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 11,49 ile spor, kamp ve açık hava eğlence malzemeleri, yüzde 10,54 ile kitaplar, yüzde 9,29 ile patates ve bazı yumru bitkiler, yüzde 9,08 ile kara yoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı, yüzde 8,49 ile sebze ve yüzde 7,91 ile makarna çeşitleri yer aldı.

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8,18 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağlarında oldu. Bunu yüzde 6,25 ile kümes hayvanları eti, yüzde 2 ile çocuk giyim, yüzde 1,22 ile mücevheratlar, saat ve kol saatleri, yüzde 0,49 ile dana eti takip etti.

ENFLASYON TEMMUZ AYINDA DA YÜKSELDİ

Öte yandan, TÜİK verilerine göre enflasyon temmuz ayında yüzde 2,37 artarken, yıllık bazda yüzde 79,60’a yükseldi. Verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık bazda yüzde 2,37, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 5,17 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 79,6, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 144,61 olarak kaydedildi.

Erdoğan’ın o konuşması sosyal medyada gündem oldu… ‘Mükemmel bir konuşma’ diye paylaşıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!