Erdoğan'ın o mesajı ne anlama geliyor? Suriye’de demokrasiyi Biden ile birlikte yaymak!..

Nejat Eslen yazdı...

Erdoğan'ın o mesajı ne anlama geliyor? Suriye’de demokrasiyi Biden ile birlikte yaymak!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg'de yayımlanan yazısında Suriye konusunda ABD Başkanı Biden’a çağrı yaptı.

Erdoğan, ‘’Demokrasi, özgürlük ve insan haklarının yeniden moda olduğu şimdilerde insanlığın Suriye’deki icraatları, samimiyetimizin nihai ölçüsü olacaktır’’ dedi ve devam etti:

‘’Biden yönetimi, verdiği sözleri tutarak, Suriye’de trajediyi sonlandırmak ve demokrasiyi müdafaa etmek için bizimle birlikte çalışmalıdır.’’

Şimdi burada duralım ve düşünelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’e Suriye konusunda gönderdiği mesajın ana teması nedir?

“Suriye’de trajediyi sonlandırmak ve demokrasiyi müdafaa etmek.”

Peki, Suriye’de yaşanan bu trajediye kim neden olmuştur?

On yıl önce Arap Baharı ile bu ülkeyi, demokrasiyi, insan haklarını yaymak bahanesi ile karıştıran, kalkışmayı iç savaşa dönüştüren ABD değil mi?

Peki, ABD’nin Suriye ile ilgili amacı ne idi?

İsrail’in güvenliğini pekiştirmek için ülkeyi parçalamak ve parçalanmış Suriye’de PKK-YPG devleti oluşturmak...

Zaman içinde Rusya’nın bölgede oluşan etkinliğini azaltmak ve İran’ın etkinliğini kırmak da ABD amaçlarına dahil edilmişti.

ABD’de Suriye’de ürettiği IŞİD’i kendi stratejik amaçları için kullanmıştır ve kullanmaya devam etmektedir. IŞİD’le mücadeleyi bu ülkedeki kendi askeri varlığı ve PKK-YPG yapısı için zorunlu görmektedir.

Suriye’de gerçekten de ağır bir trajedi yaşanmaktadır. Ölenlerin sayısı tam olarak bilinmemektedir. Şehirler yıkılmış, alta yapı çökmüştür. Suriye halkının yarısı ya ülke içinde yer değiştirmiş ya da ülke dışına çıkmıştır. Suriye halkı ciddi bir ekonomik kriz içinde yaşam savaşı vermektedir.

Peki, bu trajediye kim neden olmuştur?

Şüphesiz Arap Baharı ile bu ülkeyi vuran ABD.

Bu trajediyi ABD ile sona erdirmek mümkün müdür?

Kesinlikle hayır. Çünkü, Biden yönetiminin böyle bir kaygısı yoktur.

Şimdi gelelim ‘’Demokrasiyi müdafaa etmek’’ meselesine.

ABD için başlangıçta Suriye’de demokrasiyi müdafaa etmek, Esad’ı devirmek, PKK-YPG’ye bu ülkede özgürlük getirmek anlamına geliyordu ve zaman içinde ABD Esad’ı devirmekten vazgeçti. Ancak, Biden yönetiminin PKK-YPG’ye destekten vazgeçmesi mümkün değildir.

Suriye’de ABD ile birlikte demokrasiyi müdafaa etmek, dolaylı yoldan PKK-YPG’ye yol açmak anlamına geldiği için Türkiye’nin çıkarlarına terstir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden’a gönderdiği mesajda, “Barışçıl ve kalıcı çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi siyasi birliğine saygı gösterilmemesi halinde mümkün olamayacağını vurguluyoruz” demiştir.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine saygı göstermesi beklenecek en son adres Biden yönetimidir.

Çünkü, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine saygı göstermek Arap Baharı projesinin felsefesine, Ortadoğu’da PKK-YPG devleti kurma projesine aykırıdır.

Unutulmamalıdır ki Papa, Irak’ın kuzeyine turist olarak gitmemiştir ve o pul turistik bir anı için hazırlanmamıştır.

Unutulmamalıdır Papa’nın pulunda, Biden’ın demokrasiyi yayacağı ülkeler içinde Türkiye de vardır.

SON SÖZ:

Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini korumanın tek yolu, Suriye’nin meşru yönetimini desteklemekten, bu ülkede PKK-YPG’ye karşı birlikte mücadele etmekten geçmektedir...

Türkiye ile ABD’de Biden yönetimi arasındaki ilişkileri tanzim edecek ana etken, Suriye meselesinden daha çok Halkbank davası olacak gibi görünmektedir…