Erdoğan’ın ‘şeriat’ çıkışı sonrası, Türkiye’nin ‘rejimi anketi’ paylaşıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘şeriat’ çıkışının ardından Metropoll Araştırma'nın sahibi Özer Sancar, Ekim 2023 tarihli 'rejim' anketini paylaştı.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Diyanet Akademisi Başkanlığı 1. Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Merasimi’nde yaptığı ‘şeriat’ çıkışı gündem oldu.

‘ŞERİAT DÜŞMANLIĞI VAR’

“Şeriata düşmanlık, esasında dininin bizatihi kendisine husumettir” iddiasında bulunan Erdoğan, “İnanıp inanmama, yaşayıp yaşamama tercih meselesidir. Dinin emirlerine dil uzatmak başka bir konudur” diye konuştu.

“Bunlar bilmedikleri, anlamaya tenezzül etmedikleri insanlara, değerlere ve sembollere karşı kör bir husumet beslediler” diyen Erdoğan, “Şeriata yönelik sergilenen pervasızlıkların gerisinde cehalet ve bilgisizlik hastalığı var. Ülkemizde en azından bir kesimin içinde bulunduğu cehalet karanlığında daha fazla boğulduğunu görmekten üzüntü duyuyoruz. El ele verip, milli bünyemize tehdit teşkil eden bu cehalet karanlığını yırtıp atacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

METROPOLL’DEN ‘REJİM’ ANKETİ

Erdoğan’ın açıklamaları tartışma konusu olurken; Metropoll Araştırma’nın “Hangi rejim?” başlıklı bir anket çalışması yaptığı ortaya çıktı. Metropoll sahibi Özer Sancar, X hesabından Ekim 2023’te gerçekleştirilen bir anketi paylaştı. Türkiye’nin cumhuriyet rejiminin anket konusu yapılarak Anayasa’ya aykırı olarak tartışmaya açılması sosyal medyada tepkileri de beraberinde getirdi.

“Aşağıdaki rejim türlerinden hangisinde yaşamak istersiniz?” sorusu yöneltilen ankete göre sonuçlar şu şekilde:

Cumhuriyet: 41,1

Demokratik Cumhuriyet: 26,7

İslam Cumhuriyeti: 19,2

Saltanat: 3,0

Fikrim yok/Cevap yok: 10,0

Cevabın partilere göre dağılımı ise şu şekilde…

 

 

 

Erdoğan’ın ‘şeriat’ çıkışı sonrası, Türkiye’nin ‘rejimi anketi’ paylaşıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 Şubat 2024, 12:20

    Bu sayısal veriler doğrumudur bilinmez, ancak en cahil kesimin MHP seçmeni olduğu rahatlıkla görülebilir, zira islam cumhuriyeti beklentisini % 18,3 gibi bir oranla açıklayan, saltanatı ise % 1,4 ile belirten, %11,3 ile de fikrim yok diyen sözümona Türk milliyetçilerinin, islam cumhuriyeti ile Türklüğün ortadan tamamen tasfiye edileceğinin farkında olmamaları, bizi bu yargıya götürüyor!!! Yazık.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!