Erdoğan’ın sözleri yeniden gündemde: Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece…

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine onay vermesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece, teröre destek veren ülkelerin kesinlikle NATO’ya girmesine biz 'evet' diyemeyiz" sözleri yeniden gündeme geldi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le görüşmesi sonrası ‘memorandum’ imzalandı. Mutabakata ilişkin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “Türkiye, istediğini aldı” denilerek, ‘PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye ile tam iş birliği’ konusunda somut adım atıldığı kaydedildi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan ortak momerandumun ardında yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye tam destek sözü verdi” dedi.

Hükümetin bu tavrı tartışma yarattı. Bir kesim Türkiye’nin masadan istediklerini alarak kalktığını belirterek Erdoğan’ın hamlesini överken, bir kesim hükümetin yine sözünde durmayarak geri adım attığını savundu.

ERDOĞAN’IN KARŞI AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mayıs’ta partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Önümüze getirilen her teklife sorgusuz sualsiz evet diyeceğimiz anlamına gelmiyor. Hem PKK/YPG terör örgütüne destek verip hem de bizden NATO üyeliği için destek istemek en hafif tabiri ile tutarsızlıktır.

İsveç’ten 30 terörist istedik, vermeyiz dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz ama bizden NATO üyeliğini isteyeceksiniz.

Bu güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz ‘evet’ diyemeyiz. Bu yanlış bir kere yapıldı Yunanistan’la. Yunanistan ve Fransa NATO’dan çıkmışlardı, sonradan girmelerine maalesef biz ‘evet’ dedik. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Pazartesi gelmek istiyorlarmış. Boşuna yorulmasınlar, gerek yok. Tavır ortada. İsveç’te hala yürüyorlar. Bu yürüyüşler hala devam ediyor. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Tek gayemiz ülkemizi istikrarsız hale getirmeye yönelik eylemleri kaynağında kesmektir. Yüzbinlerce Avro’yu bunlara veriyorlar terör örgütü daha çok palazlansın diye. Binlerce TIR, terör örgütlerine gönderilmedi mi? Gönderildi. Bunlar NATO’dan ortağımızdı.”

Erdoğan 11 gün sonra 29 Mayıs’ta Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta ise şunları söylemişti:

“Biz şuna inanıyoruz, Müslüman, bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bu delikten bizi bir kere soktular, bir daha sokturmayız. Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece, teröre destek veren ülkelerin kesinlikle NATO’ya girmesine biz ‘evet’ diyemeyiz.”

“Her şeyden önce Rusya bu işlere olumlu bakmıyor malum. Özellikle Finlandiya konusu Rusya için rahatsız edici. Niye? Çünkü sınır. Sınır ülke olduğu için de bir defa Finlandiya’nın NATO’ya girmesine hiç sıcak bakmıyor.”

Erdoğan’ın sözleri yeniden gündemde: Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  değişen birşey yok. Türkiye ne uzayacak, ne kısalacak. yüzyıllarca böyle gidecek.

 2. 2 ay önce

  İsyan etmek istiyorum, avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum, bu yalancı ve duzenbazlari, emperyalist usaklarini başımıza getirenler duysun bir daha yapmasınlar 20 yıldır yapılan hatayı diye..sonra kimse duymaz ki, olmuşlar sağır,dilsiz diyor Kutsal Kitap ve susuyorum, içime kapaniyorum..çünkü gülüp delirmek istemiyorum, evlatlarımız var, vatanımız var, sorumluluk larimiz var.. Rabbimin hikmetinden sual olmazmış.saygilar

 3. 2 ay önce

  Erdoğan kendi fişini çekmiştir.

 4. 2 ay önce

  TÜRKİYE CUMURİYETİ DEVLETİ
  CB SAYIN RECEP TAYYİP EROĞAN İSTİFA etmelidir.
  Gerçekten bekliyoruz istifasını.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!