Ergenekon kumpasını desteklemeden, HDP’ye ‘geçmiş olsun’ demeden demokrat olunmaz!

Ergenekon kumpasını desteklemeden, HDP’ye ‘geçmiş olsun’ demeden demokrat olunmaz!

Deva Partisini kuran Ali Babacan ve Gelecek Partisini kuran Ahmet Davutoğlu’ndan medet umanları hayretler içinde izliyorum.

Büyük umutlarla kopartılan yaygaraya göre, Babacan ve Davutoğlu, AK Parti’nin oylarını düşürecek, muhalefet de, iktidara yürüyecekmiş.

Muhalefetin umudu haline gelen bu iki süper siyasiden Babacan, Kobani olayları nedeniyle HDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınanların durumunu merak etmiş. 

Kobani olaylarına ilişkin davanın 6 yıl sonra açılması, böylelikle gündem değiştirilmesi tartışmaları yapılırken, Babacan Ali’nin arada kaynamasına gönlüm razı olmadı.   

Bir yerlerden gelen vahiyle demokrasi havarisine dönüşen Ali Babacan, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’ı arayıp, geçmiş olsun demiş. 

Ankara TED Koleji ve ODTÜ’yü birincilikle bitirecek zekâ düzeyine sahip Babacan Ali’nin, geçmişte Ergenekon kumpası hakkında söyledikleri birçok kez yazıldı, ama HDP’ye geçmiş olsun telefonu gündemdeyken bir de ben hatırlatayım istedim.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde Babacan Ali, Ergenekon’dan tutuklu gazeteciler hakkındaki soruyu, “Bu soru bana çok sorulduğu için mahkeme tutanaklarına baktım, hiçbiri yaptığı işinden dolayı değil, silahlı, illegal örgütlerin bir parçası olduklarından dolayı tutuklular. Gazeteci olmak kimseye diğer alanlarda suç işleme hakkı vermiyor” şeklinde yanıtlamıştı.

Babacan Ali’ye, Fetö’nün İzmir kumpasıyla hedef aldığı dönemin Hazine bürokratları hakkında soruşturma izni vermesinden dolayı pişmanlık duyup duymadığı da sorulmuştu.

Babacan’ın yanıtı, “Hukuk devletine yakışan ne varsa o yapılmıştır. O konuda ben çok rahatım” olmuştu.

Yine o dönemde, Babacan Ali, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Dış İşleri Bakanları ile bir araya geldiğinde, Ergenekon kumpası hakkında, "Konu yargıya intikal etmiştir. Türkiye’de yargı tamamen bağımsızdır. Kimse merak etmesin, bir suçlu varsa ortaya çıkarılacaktır" yorumunu yapmıştı.

“Örnek çok, ama uzatmaya da gerek yok” bahanesine sığınarak, Demokrasi havarisi Babacan Ali’ye “Bakanlığınız döneminde HDP’ye yönelik böyle bir operasyon olsaydı, eş başkanları arayıp ‘Geçmiş olsun’ der miydiniz?” şeklinde bir soru yöneltmek isterdim.

Ayrıca “Geçmişte HDP ve türevlerine dileyemediğiniz Geçmiş olsunları içinizde biriktirip, bugün toptan mı ilettiniz?” diye de eklerdim.

Ama asıl sorularım şunlardır:

Sayın Babacan, “Yıllarca zindanlarda tutulan Ergenekon mağdurlarını arayıp geçmiş olsun dediniz mi hiç?”

Sayın Babacan, “Artık demokrat olduğunuza göre, Ergenekon kumpası sırasında ettiğiniz o sözlerden ötürü özeleştiri yapacak mısınız?”

Sayın Babacan Ali, sizin gibi okulları birincilikle değil de Ankara Gazi Lisesi’ni ‘Teşekkür’, Paris Nanterre-La Defense Üniversitesi’nde Yüksek Lisans diplomamı da, 0.12 puan eksik olduğu için Pekiyi değil İyi derece ile alabildim. 

Bu nedenle sizin yüksek zekâ seviyenizin çok altında kaldığımdan, Ergenekon kumpasına destek, HDP’ye Geçmiş Olsun mantığınızı anlayamamış olabilirim.  

TBMM'nin açılışının 100. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda Atatürk'ü anmayı unutan Babacan Ali, Atatürk heykellerinin yakıldığı, büstlerinin de ayaklar altına alındığı, ortalığın kırıp döküldüğü Kobani olayları nedeniyle başlatılan dava için HDP’ye ‘Geçmiş olsun’ diyor. 

Siz bunu anlayabildiniz mi?