Ersan Şen’den, yabancılara konut yoluyla vatandaşlık verilmesine tepki

Yabancıya konut satışı, büyükşehirlerde fiyatların yükselmesine ve Türklerin ev bulamamasına neden oluyor. Prof. Dr. Ersan Şen, Türk vatandaşlarının haklarının korunması için, yabancılara konut yoluyla vatandaşlık verilmesi uygulamasına son verilmesini istedi.

featured
service

Döviz kurundaki artış ve konut fiyatlarının tavan yapması üzerine ev sahibi olmak ortalama gelir düzeyine sahip Türk vatandaşları için hayal oldu.

Buna karşın yabancılara Türkiye’den konut satışı geçen yıla oranla yüzde 50’den fazla arttı.

250 bin dolara ev alanlara vatandaşlık verilmesi de milyonlarca kaçak ve sığınmacıyla uğraşan Türkiye’nin demografik yapısını tehdit ediyor.

Türk lirasındaki değer kaybı ile Türkiye’den daha rahat konut alabilen yabancılar, Türklerin konut sahibi olmalarının önünde de büyük bir engel.

Birçok ülke konut satın alanlara geçici oturma izni verirken Türkiye’nin vatandaşlık vermesi tartışma yaratıyor.

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla konuya değindi.

Şen, “Türk vatandaşlarının konut edinme haklarının korunması ve bu yolla yaşanan arz talep ve fiyat dengesizliğinin kontrol altına alınması için yabancıların konut satışı yoluyla vatandaşlık edinmelerine son verilmelidir.” dedi.

 

YABANCILARA KONUT SATIŞINA DEVLET TEŞVİKİ

Konut fiyatlarındaki artış sürerken, veriler tam anlamıyla TÜİK tarafına yansımasa da, vatandaş yakından hissediyor. Türkiye ortalamasında satılık daire metrekare fiyatı en çok kullanılan iki uygulamaya göre 8.656 ve 8.252 TL aralığında değişirken, kiralık daire metrekaresinde ise Türkiye ortalaması 37,70 ila 38,93 TL aralığında değişiyor. Bunu yükselten yabancılara konut satışı olduğu düşünülürken, yabancılara satılan konut oranı ise kiralananların yanında devede kulak kalıyor.
Ticaret Bakanlığı, geçen haftalarda yaptığı düzenleme ile yabancıya konut satışını döviz kazandırıcı hizmetlerin kapsamına alırken, bu düzenleme ile doğrudan yurt dışında gayrimenkul, pazarlayıp satan firmalara devlet desteği sağlanacak. Gayrimenkulde fiyatlardaki yükselişe destek olacağı öngörülen düzenleme ev ve kira fiyatları altında ezilen vatandaş tarafında tepki çekerken, yabancıya satış yapan sektör temsilcileri ise bu düzenlemenin global pazarda yer bulmalarını sağlayacağını belirtti.

Ersan Şen’den, yabancılara konut yoluyla vatandaşlık verilmesine tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. Kesinlikle haklı.
  Ve hatta, bunların döneminde verilen tüm vatandaşlıklar titizlikle gözden geçirilmeli ve gerekenler iptal edilmeli..
  Ana muhalefetin başındaki elektrikçi emmi, konut alınarak uygulanan vatandaşlıkları iptal edeceğim dese ya…

 2. 2 hafta önce

  Ersan hocanın da dediği gibi bence vatandaşı korumadan yapılan bu uygulama vahşi kapitalizm in en uç örneklerindendir.

 3. 2 hafta önce

  para için bunlar ersan şen para lazım.yakında bizi bile satmaya kalkarlarsa şaşmam.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!