Erzincan İliç’te ‘siyanür havuzunda sızıntı’ iddiası… Bakanlık harekete geçti

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu, Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan altın madeninde, siyanürün kullanıldığı sahanın içinde yaklaşık bir ay önce sızıntı başladığını iddia etti. Konuyla ilgili Bakanlığın bölgeye ekip gönderdiği öğrenildi.

featured

VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan altın madenin çevreye verdiği zarara ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu, siyanürün kullanıldığı sahada yaklaşık bir aydır sızıntı yaşandığını öne sürdü.

Bir aydır binlerce ton saf siyanürün toprağa karıştığını söyleyen Cezayiroğlu, sızıntının olduğu bölgenin Fırat Nehri’ne 200 metre mesafede olduğuna, siyanürün Fırat Nehri’ne karışmış olabileceğine dikkat çekti.

Yetkilileri göreve çağrıdan Cezayiroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Sevgili Türkiye, bugün 6 Haziran 2022. Dünyanın ikinci Çernobil’i İliç’ten size bir ihbarda bulunuyorum.  Cumhuriyet savcıları, Erzincan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Erzincan Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ÇED Denetim Daire Başkanı Barış Bey…

‘PATLAĞI BULAMADILAR’

Yaklaşık 1 aydır, yığın liç alanında hibliç sahasında- siyanürün kullanıldığı alan burası- sahanın içinde patlama oluyor. Atık barajında… Alttaki membran yırtılıyor. 1 aya yakın binlerce ton saf siyanür toprağa karışıyor. Şu ana kadar patlağı bulamadılar.  Bu konuda Bakanlığın bilgisinin olmadığını biliyorum. Şahit diyorsanız bilgileri, belgeleri, canlı şahitleri bende var. Onun haricinde 3 binden fazla insan çalışıyor… Yaklaşık bin şahit yeter mi size?

‘FIRAT NEHRİ’NE DE KARIŞTI’

Tekrar ediyorum. Toprağa karışmaması gereken binlerce ton saf siyanür, projeyi yapan firmanın söylemine göre-misal oraya 10 bin ton taş ve kaya yığılacağına, 50 -70 bin ton yığılınca- seddesinde yarılma ve patlama oluyor. Patlama sonucunda da alttaki membranda yırtık oluşuyor. Ve bu saf siyanür 1 aydır toprağa karışıyor. Bu dediğim alanın Fırat Nehri’ne yakınlığı 200 metre. (Siyanür) alttaki sulara karıştı, alttan Fırat Nehri’ne karıştı. Cumhuriyet savcıları görevinizi yapın lütfen. Barış Bey sizi de acil göreve davet ediyorum. Bin maden çalışanı şahit yetmez ise benimle irtibata geçin, ben size şahidini sunacağım.”

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü patlama iddiasının araştırılması için bölgeye ekip gönderdi.

thumbnail
İlişkili Haber

Çevre isyanı: CHP, İliç’teki zehir havuzlarını neden görmüyor?

thumbnail
İlişkili Haber

Meral Akşener, Erzincan İliç’teki maden ocağına neden gitmedi… Çevre eylemcisi, Akşener’le yaptığı görüşmeyi anlattı

Erzincan İliç’te ‘siyanür havuzunda sızıntı’ iddiası… Bakanlık harekete geçti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 8 ay önce

    asrin cakma reyzinin ve ailesinin adini vermedigi millete, dogaya, hayvanlara, havaya, suya, bocege verdigi zarari tarihin baslangicindan beri hic kimse vermedi. Uc kurusluk dunya mali icin ustelik.

  2. 8 ay önce

    Sırf bu rezalet sebebiyle ülkeyi yönetenlerin vatanseverliği sorgulanır olmuştur. Işgale ve sömürüye izin vermeyeceğiz.

  3. 8 ay önce

    Heyet he hey heyttt… Duvarın çevresine duvar örerler alacağı önlem budur bu zihniyetin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!