İliç’te yeni toprak kayması: Sedat Cezayirlioğlu’dan Vali Aydoğdu’nun ‘kontrollü’ sözlerine yanıt

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde 13 Şubat'ta meydana gelen facianın ardından bugün yeni bir toprak kayması meydana geldi. Saniye saniye kaydedilen toprak kaymasının ardından Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, kaymanın "kontrollü" olarak yapıldığını ileri sürdü. Vali Aydoğdu'ya yanıt Veryansın TV'ye konuşan Sedat Cezayirlioğlu'ndan geldi.

featured

Veryansın Tv’nin yaklaşık iki senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı Anagold Madencilik isimli şirketin siyanürle altın çıkardığı madende, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana geldi ve 9 işçi göçük altında kalmıştı. İşçilerden 4’ünün cenazesine ulaşılmıştı.

Bugün akşam saatlerinde madende yeni bir toprak kayması meydana geldi. Bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldığı öğrenildi.

Veryansın TV, kayma nedeniyle can kaybı veya yaralı olmadığı bilgisine ulaştı.

ERZİNCAN VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kaymanın “kontrollü” olduğunu ileri sürdü.

Vali Aydoğdu, şu ifadeleri kullandı:

“İliç maden ocağında, JeoRadar uyarı grubundan yapılan uyarı neticesinde alan bosaltıldıktan sonra kontrollü bir şekilde, toprak parçası indirilmiştir. Kontrollü yapılan toprak indirmesi sonrası çalışmalar kaldığı yerden devam etmektedir.”

CEZAYİRLİOĞLU: ÖYLE BİR ŞEY YOK!

Erzincan Valisi’nin açıklamalarının ardından Veryansın TV’ye konuşan Sedat Cezayirlioğlu, “kontrollü toprak kayması” diye bir şeyin mümkün olmadığını belirtti.

Toprak yığını üzerinden kepçelerle kütleler alındığını belirten Cezayirlioğlu, “Kontrollü toprak kayması diye bir şey yok. 13 Şubat’taki faciada göçen toprağı kepçelerle almaları sonucu yeni bir kayma meydana geldi.”

 

İliç’te yeni toprak kayması: Sedat Cezayirlioğlu’dan Vali Aydoğdu’nun ‘kontrollü’ sözlerine yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Vali alay ediyor. Cokmenin oldugu yerin tepesinde insaat makinesi var. Onu da oraya kontrol icin mi koydun vali efendi. Akp valisi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!