Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav’dan Kaftancıoğlu’na destek

Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav'dan eski sosyal medya paylaşımlarından dolayı mahkum olan ve siyasi yasak kararı verilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na destek geldi.

featured

Önder Sav, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki 4 yıl 11 aylık hapis cezasının onanmasına ve siyasi yasak kararı verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Canan Kaftancıoğlu’nun mahkumiyet kararı verilen sözleri dışındaki sosyal medya hesabında paylaştığı, yazdığı görüşlerin bir kısmına toplumun geleneklerine, yaşam biçimine uymadığı gerekçeleri ile katılmayabiliriz, parti içindeki duruşunu tartışabiliriz ancak bunlar hukuka aykırı bir biçimde haksız cezalar verilmesine karşı tavır almamızın önüne geçmemelidir” diyen Sav, şu ifadeleri kullandı:

“Mahkumiyet kararına gerekçe yapılan paylaşımlar, Anayasa’nın 25.ci maddesinde güvence altına alınmış olan “düşünce ve kanaat hürriyeti” görmezden gelinerek cezalandırılmıştır. 2013-2014 yıllarında yazılanların aradan 5-6 yıl geçtikten sonra kovuşturulması ve Ceza verilmesi de oldukça garip haksız ve hukuksuzdur. Bu durum, cezanın hukuki olmaktan ziyade siyasi amaçla verildiğini göstermektedir. Bütün kurum ve kuralları ile işletilen demokrasilerde düşünceye, farklı görüşlere eleştirilere tahammül esastır.

Siyasal iktidarlar ile ayni görüşte olmayan siyasi parti mensuplarını baskı altında tutmak, yargıyı etkilemek, hukukun üstünlüğü ile bağdaşmaz; üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi kuralları ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile de bağdaşmaz. Siyasetin, hukukun üstünlüğünün önüne geçmesi benimsenemez. Canan Kaftancıoğlu ile ilgili karar, onun şahsını, siyasi partileri aşmış, bir demokrasi ve düşünce özgürlüğü ihlali boyutuna gelmiştir.”

Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav’dan Kaftancıoğlu’na destek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Bu kaftancıoğlu aleni sozde ermeni soykırımı var diyen, sözde dersim katliamında devleti, Paşayı suçlayan birisidir … PKK ve HDP ile olan ilişkiler açık Feto’ya laf söylemeyen birisi .. Bence ceza son derece doğru sadece çifte standart var…

  2. 1 ay önce

    Hacca gitmek için sizden yardım isteyen adama Araplara para mı kaptıracaksın vb. diyerek sözler ettin. Yaşlı adamdır Önder Sav, bıngıldak yaşlılıktan dolayı yumuşamış ve ne dediğini bilmiyor olabilir diyerek sizi savunmaya çalıştık ama bu Canan olayı bardağı taşırdı. Demek ki yıllar önce yaptığınız saygısızlık doğruymuş!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!