Eski CIA yöneticisinden skandal F-35 teklifi

Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe, Wall Street Journal'da yazdığı yazısında Washington ve Ankara'ya öneride bulundu. Kolbe, "Üçlü bir oyuna ne dersiniz?" diyerek Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye'nin elindeki S-400'leri Ukrayna'ya göndermesinin ve bunun karşılığında ABD'nin ise Türkiye'ye F-35 sevkiyatlarını başlatmasının uygun olacağını iddia etti.

featured

Türkiye’ye hava savunma sistemi vermeyip terör örgütlerini silahlandıran ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almamız üzerine çeşitli yaptırımlar uygulamış ve Türkiye’yi 2019 yılında F-35 Müşterek Saldırı Uçağı programından çıkarılmıştı.

ABD basını Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı sonrası kışkırtıcı yayınlarına devam ediyor.

‘S-400 VE F-35 TAKASI’

Eski CIA yöneticisi Paul Kolbe imzalı “Türkiye’nin Rus Füzeleri Ukrayna’yı Savunabilir” başlıklı yazısında, Türkiye’nin Rus yapımı S-400’lerini Ukrayna’ya konuşlandırması karşılığında, Ankara’nın F-35 projesine tekrar dahil edilmesi öneriliyor.

Yazısında Kolbe, “Üçlü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye’nin elindeki S-400’leri Ukrayna’ya göndermesine yardım etsin. Bunun yerine Türklere yeni bir alternatif sunarak F-35 sevkiyatlarını başlatsın. Bu, aynı zamanda ABD – Türkiye ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarını sürdüren Kolbe, “Ukrayna’nın Rus işgalini püskürtmek için verdiği umutsuz mücadele, Rus hava hakimiyetine karşı ne kadar dayanabileceğine bağlı. Ukrayna, hava savunma kabiliyetini bir miktar sağlasa da, Rus hava gücünü süresiz olarak bertaraf edecek araçlara sahip değil. Rusya’nın, Ukrayna semalarına hakim olması halinde, Ukrayna kara kuvvetleri son derece savunmasız olacaktır.” dedi.

Ukrayna’yı savaşa sürükleyip bu ülkeye savaş uçağı veya “uçuşa yasak bölge” desteği vermeyen ABD’lilerin Türkiye’yi öne sürme çabası tepki çekti.

 

Eski CIA yöneticisinden skandal F-35 teklifi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!