Eski İran Meclis Başkan Yardımcısı: Hedefimiz atom bombası yapmaktı

Eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari "Nükleer faaliyetlere ilk başladığımızda hedefimiz atom bombası yapmak ve caydırıcı gücümüzü arttırmaktı. Fakat bu konunun gizliliğini koruyamadık. Münafık bir grup tarafından gizli raporlar ortaya çıktı" dedi.

featured

Eski İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, nükleer faaliyetlere ilk başladıkları dönemde amaçlarının “nükleer bomba yapmak” olduğunu söyledi.

AA’nın İran merkezli İscanews haber sitesinden aktardığına göre Mutahhari, İran’daki siyasi ve sosyal gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Mutahhari, “Nükleer faaliyetlere ilk başladığımızda, hedefimiz atom bombası yapmak ve caydırıcı gücümüzü arttırmaktı. Fakat bu konunun gizliliğini koruyamadık. Münafık bir grup tarafından gizli raporlar ortaya çıktı.” dedi.

Nükleer enerjiyi barışçıl bir şekilde kullanmak isteyen bir ülkenin, uranyum zenginleştirme yerine reaktör kurarak işe başlaması gerektiğini dile getiren Mutahhari, “İlk önce reaktör kurulur sonra zenginleştirme alanına girilir. Zira doğrudan zenginleştirme yapmaktan başlamamız, bomba yapmak istediğimiz şaibesini meydana getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Nükleer bombaya sahip olmanın önemine değinen Mutahhari, şunları kaydetti:

“Pakistan gibi biz de gizlice bomba yapıp test edebilseydik, bu çok caydırıcı olurdu. Diğer ülkeler nükleer güçlerine güveniyor ve bunun üzerine hesap yapıyor. Bu yüzden bir şeye başladığımızda sonuna kadar gitmemiz gerektiğine inanıyorum. Şimdi ülke liderinin (Hamaney) görüşü ise nükleer bomba yapmanın kesinlikle haram olduğudur.”

MUTAHHARİ’NİN İDDİASINA YANIT

İran Atom Enerjisi Kurumu (İAEK), eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari’nin “nükleer faaliyetlere ilk başladıkları dönemde amaçlarının atom bombası yapmak olduğuna” yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Nournews haber sitesine konuşan İAEK’den ismi açıklanmayan yetkili, Mutahhari’nin sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Yetkili, “İran’ın barışçıl nükleer programı, hiçbir zaman askeri yönelimli olmamıştır. Yetkisiz kişilerin bu konudaki açıklamaları bilgisizliklerinden veya özel siyasi yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır.” dedi.

İAEK yetkilisi, İran’ı nükleer faaliyetlerini gizlemekle suçlamanın, ülkenin barışçıl nükleer programını sınırlamak için düşmanın yıllardır sürdürdüğü ve hiçbir zaman kanıtlayamadığı bir eylem olduğunu kaydetti.

Eski İran Meclis Başkan Yardımcısı: Hedefimiz atom bombası yapmaktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!