Eski NATO komutanından Türkiye açıklaması: Sabrımızın sınırı var

ABD’li eski NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı ve emekli amiral James Stavridis, Yunan medyasına yaptığı açıklamada, Türkiye'yi 'NATO birliğinin önündeki en büyük engel' olarak nitelendirdi. İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecine ilişkin konuşan Stavridis, "Geri kalan NATO üyelerinin sabrının da bir sınırı var" ifadelerini kullandı.

featured

2009-2013 yılları arasında NATO’da üst düzey görev üstlenen ABD’li emekli amiral James Stavridis, Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuştu.

Stavridis, Türkiye’yi ‘NATO birliğinin önündeki en büyük engel’ olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin diğer NATO ülkeleriyle birlikte Rusya’ya karşı uygulanan yaptırıma katılmamasını eleştiren Stavridis, “NATO, Türkiye’nin üyeliği ile İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci arasında seçim yapmaya zorlanmayacak. Fakat geri kalan NATO üyelerinin sabrının da bir sınırı var ve bu ülkeler İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini destekliyor” dedi.

Sözcü’nün aktardığına göre, NATO içerisinde birlik ve koordinasyonun uyumlu olduğunu belirten Stavridis, “Sadece Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıyor. Ama genel olarak ittifakın birliği dikkat çekici” ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMİ BEKLEMELİYİZ’

Kısa bir süre önce Bloomberg’e yazan ve “Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması bir hata olur” diyen Stavridis bu konu ile ilgili olarak da, “Umarım bu noktaya gelmeyiz. Henüz bu noktada değiliz ve Türkiye’deki seçimi beklemeliyiz. Fakat geri kalan 29 NATO üyesi ülkenin sınırının bir limiti var. Şu noktada yapılması gereken şey tansiyonu düşürmek ve Türkiye’deki seçimlerden çıkacak sonucu görmek ve daha sonra adımı düşünmektir” yorumunu yaptı.

Stavridis, bu yıl İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılacağına emin olduğunu da söyledi.

Eski NATO komutanından Türkiye açıklaması: Sabrımızın sınırı var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. bunlarda millet ittifakını bekliyor iktidara gelsinde onaylassınlar diye aynı kenan evrenin başa geçmesi gibi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!